Весић: Упад у државне институције није ништа друго него државни удар
Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је да је његова одлука о почетку штрајка глађу, који је најавио за данас, одложена, али да је и даље на снази и да ће започети штрајк глађу оног тренутка када "хулигани" буду наставили да уцењују државу и прете штрајком глађу.
"Моја одлука о штрајку глађу је мотивисана жељом да скренем пажњу на насиље које фашисти врше у Београду и да се уништава градска имовина, рекао је Весић на конференцији за медије у Скупштини града.
Казао је да ће заједно са градским и општинским одборницима у Београду остати у Скупштини града и скупштинама општина.
"Бићу све време у Скупштини града и започећу штрајк глађу истог часа када то будем видео", рекао је Весић.
На овај начин желимо да чувамо Скупштину града од насиља, поручио је Весић.
Навео је да је план Бошка Обрадовића био да током данашњег поподнева уђе у Народну скупштину заједно са још неколико посланика и почне штрајк глађу, као и да после тога уђу у Скупштину града Београда.
"То што су они планирали да ураде се зове државни удар и насилна промена воље грађана", рекао је Весић.
Он је поновио да ће у Скупштини града остати све док постоји опасност од насилног преузимања институција и истакао:
"На изборима се добија власт, били су на изборима, могли су да воде Скупштину града, нису их људи хтели зато морају да сачекају неке редовне или ванредне изборе како би на тим изборима евентуално добили већину. Ово што су планирали да раде, упад у државне институције није ништа друго него државни удар".
Влада врло толерантна када су у питању протести
Шта је већи доказ демократије и тога да ми поштујемо право других да изразе свој став па макар и на протестима, упитао је данас заменик градоначелника Београда Горан Весић одговарајући на питање новинара да ли представници власти сматрају да грађани Србије немају право да буду незадовољни и да протестују.
"Не знам шта је већи доказ од тога да неколико месеци уназад демонстрирају, често не пријављују скупове, никад их полиција није дирала, нисте могли да видите ниједног полицајца осим када су упали у зграду РТС-а са моторном тестером", рекао је Весић на конференцији за новинаре у Старом двору и додао да је у Француској, која је демократска земља, око 3.000 људи ухапшено на протестима.
Истакао је да је Влада Србије врло толерантна када су у питању протести и да чак допушта и непријављене протесте, што није по закону.
Подсетио је да је на последњим београдским изборима за СНС гласало 44,96 одсто грађана који су изашли на изборе.
"То наравно не значи да не треба да бринемо и о другим грађанима, јер ми смо дужни да бринемо о свим грађанима", додао је Весић.
СзС од комуналних радова прави политику јер другу нема
Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је данас да ће радови на реконструкцији Трга Републике бити завршени 1. септембра, али и додао да је у овом тренутку тај рок доведен у питање због "хулигана и фашиста".
Он је оценио да представници СзС покушавају да од комуналних радова праве политику јер, како је додао, другу политику немају.
"Грађани треба да знају да ово што раде ти хулигани само продужава радове и треба њих да питају зашто се то дешава. Надам се да ће они то схватити јер је у интересу свих грађана да се радови заврше", рекао је Весић одговарајући на питања новинара на конференцији за медије у Старом двору.
Истакао је да садашња власт поштује сваког грађанина, укључујући и оне који је не подржавају.
"Поштујемо и грађане који не гласају за нас и оне који имају примедбе. Причам са грађанима често и потпуно сам спреман увек да разговарам са њима зато што су неки пут те примедбе оправдане и неке ствари могу да се исправе", рекао је Весић.
Представници опозиције су као рогови у врећи
Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је данас да информације о плановима Савеза за Србију стижу од самих представника опозиције јер се они, како је оценио, слажу као "рогови у врећи".
"Много људи из опозиције нам говори шта планирају да ураде јер су они као рогови у врећи. Неки су за штрајк глађу, неки против. Неки су за то да се упадне у државне институције, а неки не смеју то да ураде. Стално причају једни против других и преносе нам шта ови други намеравају да ураде", рекао је Весић новинарима на конференцији у Старом двору.
Он је подсетио да део опозиције бојкотује рад Скупштине града Београда, али да су уредно узели дневнице.
"Скупштина града је место где се воде политичке расправе. Ту треба да расправљамо и покушамо да заједнички радимо нешто добро за Београд. Надам се да ће се дозвати памети, да ћемо вратити дијалог у институције и ту решавати проблеме који постоје", истакао је Весић.
На питање да ли је због протеста угрожено одржавање Београдског маратона у недељу, 14. априла, рекао је да се искрено нада да маратон неће бити угрожен.
"Сутра је и пробни завршни тест мале матуре и надам се да и то неће бити угрожено. Овај град мора да живи свакодневно, без обзира на ово што се дешава и надам се да ће сви то поштовати", додао је Весић.
Било је доста ћутања, ово је наш протест
Било је доста ћутања, каже заменик градоначелника Горан Весић и додаје да Град чини све да се 1. септембра заврши реконструкција Трга републике, као и Карађорђева улица, али да је већ сада угрожен рок, јер се радници спречавају да раде.
Како је рекао, циљ његове одлуке да ступи у штрајк глађу, коју су подржали функционери града и градски одборници, је да се скрене пажња јавности на, како је рекао, “хулигане, дивљање на улицама Београда и спречавања да се град развија”.
“Ово је наш протест. Било је доста ћутања. Они који мрзе Београд, та дивљачка мањина не може да терорише већину грађана Београда”, рекао је Весић.
Он је позвао грађане да “не наседају на позиве опозиције која жели да изазове нереде и крв на улицама града”.
“Не добија се власт у земљи рушењем институција и нападима на раднике већ на изборима. Тако се ствари решавају у демократији”, рекао је Весић и додао да опозиција има право на изражавање свог мишљења, што нико не спори, али нема право да спречава пројекте у Београду.
Извор: Танјуг/Студио Б