Вести

Весић: Влада Србије не поклања бивши Генералштаб

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре у Влади Републике Србије Горан Весић изјавио је Танјугу да има неколико заинтересованих компанија које желе и виде могућност да инвестирају у локацију на којој се налази зграда Генералштаба у Београду оштећана у бомбардовању 1999. и истакао да никакав договор још није постигнут нити документ потписан, као и да су неистините тврдње да постоји намера да се поклони то државно земљиште.

"Влада Србије је донела одлуку да ме овласти да преговарам и потпишем меморандум са потенцијалним партнерима за ревитализацију комплекса бившег Савезног секретаријата за народну одбрану односно (ССНО), касније Генералштаба. Међутим, никакав договор нити смо постигли, нити је било који други документ на основу тог овлашћења потписан", рекао је министар Весић.

Нагласио је да није потписан ни меморандум, ни уговор, нити било шта друго што произилази из тог овлашћења.

"Када и ако било какав уговор или акт буде потписан, тада ће Влада Србије о томе обавестити јавност и биће конференција за штампу и јавност ће наравно бити упозната са свим детаљима потписаног акта", рекао је министар Весић.

Министар Весић је рекао да не треба правити сензацију тамо где нема, јер није вест да је неко добио овлашћење да потпише уговор, већ да би вест била да су уговор или меморандум потписани, али да се то још увек није догодило.

"Да ли ће се догодити, зависи од тога да ли ћемо моћи да се договоримо са потенцијалним партнерима или не, или уколико се не будемо договорили, никаквог уговора неће бити", истакао је министар Весић.

Напоменуо је да после потписивања меморандума или уговора следи реизрада пројекта и евентуална промена урбанистичког плана, пошто се још не зна се да ли ће бити потребна или не.

"Што значи да ће се те процедуре обављати по садашњим законима које подразумевају јавну расправу и укључивање јавности. Тако да ће јавност на време бити обавештена о свему, о пројекту који се припрема", рекао је министар Весић.

Весић је нагласио да је пре неколико дана на конференцији за медије, коју је одржао Александар Јовановић Ћута из Еколошког устанка, изречено неколико лажи. 

Прва лаж је, додаје министар Весић, да је потписан меморандум и истакао да то апсолутно није тачно. 

"Друга лаж која је изречена, то је да Влада Србије има намеру да поклони земљиште потенцијалним партнерима. И онда они помињу америчке фирме (Kushner Realty и Atlantic Incubation Partners LLC повезане са Доналдом Трампом). Прво по закону није могуће поклонити државно земљиште, тако да је то лаж, а иначе било је таквих случајева у прошлости и неке прошле владе су то радиле, рецимо са комплексом Маршалата где се сада налази амбасада САД и тада те владе због тога нису нападане. Ја мислим да није ни требало да буду нападане. Према томе, таква пракса мање више постоји", рекао је министар Весић.

Влада нема намеру било коме да поклања било какво земљиште, нити је то икада било питање, поручио је министар Весић.

Напоменуо је да 25 година на том простору стоје рушевине и да су многе владе покушавале да пробају да их уклоне или обнове односно ураде нешто да тамо више не стоји то ругло.

"Влада Србије, чији сам члан, нема намеру да чека још 25 година да тамо стоје рушевине. Молим све који имају конкретне предлоге и који могу да доведу инвеститоре да причамо о томе и свако ко мисли да може да доведе инвеститора који би евентуално био спреман да уложи новац у ту локацију, добродошао је у Владу Србије на разговоре, а не да причамо празне приче", поручио је министар Весић.

Министар Весић је прокоментарисао да се у јавност чула једна чудна теза те невладине организације која је одржала конференцију за медије да је непримерено да на том комплексу раде америчке фирме.

"Прво, не постоји колективна кривица. И ми Срби, као што сами знате, смо народ који се жестоко бори против колективне кривице, а нама је покушана да буде наметнута колективна кривица више пута, кроз покушај резолуције о Сребреници и да цео народ наш буде оптужен за нешто што су урадили појединци", рекао је министар Весић.

Нагласио је да колективна кривица не постоји за било које дело, па и за бомбардовање и агресију на Србију, већ да постоје одговорни појединци.

"И могу да приметим да тим невладним организацијама не смета када примају новац из тих земаља по одређеним пројектима, али смета када инвеститори из тих земаља, у овом случају из САД, желе да инвестирају у Србију. Према томе, свака компанија која ће инвестирати у складу са нашим законима, која ће донети добро Србији, која ће овде да гради и запосли нове људе - добродошла је у Србију, без обзира да ли је то америчка, кинеска, индијска или било која друга компанија на свету", поручио је министар Весић.

Замолио је јавност се не бави тим питањем сензационалистички и да се не доносе унапред закључке ако се нешто није догодило.

"А да ћемо као влада наћи партнера за ту локацију, то ће се наравно догодити, јер смо ми друге пројекте покренули које су стајали деценијама. Да су неке друге владе пре нас то радиле, ми данас не бисмо причали о овоме, него нико ништа није успео да уради. А када се буде потписао или ако се буде потписао било какав меморандум или било какав уговор, о томе ће јавност бити обавештена. И у том случају ће наравно сви знати шта ће се радити на тој локацији", истакао је министар Весић.

На питање да ли постоје неки оквирни рокови и шта на који начин би та локација могла да се ревитализује, министар Весић је рекао да никакви рокови нису предвиђени и да још не постоје никакви планови.

"Зато што 25 година тамо стоје рушевине, тако да мислим да је то требало одавно да се реши на овај или онај начин. Не постоје никакви планови шта би тамо могло да се гради и каква би могла да буде намена, из једноставног разлога што у овом тренутку немамо партнера који је спреман да уложи новац. Када добијемо партнера који је спреман да уложи новац, причаћемо о томе шта може ту да буде, тако да у овом тренутку никакви планови не постоје. О томе је заиста преурањено причати", закључио је министар Весић.

 

 

Извор: Танјуг