Вучевић: Борићемо се још јаче против корупције
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је данас да би реконструкција Владе могла да се очекује у априлу или мају, а да би до тада могао озбиљније да се анализира њен рад.
Вучевић је навео да сматра да би Влада са мањим бројем министара или обједињеним ресорима била функционалнија и да је о томе разговарао са председником Србије Александром Вучићем.
"После осам месеци рекао бих да би нам требала мања Влада. Нисам сигуран да ће то бити тема за ову Владу у овом мандату", рекао је Вучевић за "Newsmax Balkans".
Вучевић је рекао и да би неки министри могли да буду борбенији и да све то утиче на реконструкцију Владе, јер је све што се дешава један вид испита како се радило.
"Сви смо под лупом јавности, од председника Владе и сваког министра. Ту нема изузетака. Мислим да је природно да након годину дана од избора Владе имамо први пресек и да ли тим треба да се освежи. Ми ћемо свакако имати два нова министра и очекујемо нову енергију", рекао је Вучевић.
Вучевић је навео и да ће бити неких реформи унутар СНС, истичући да то не значи одступање од програмских циљева, већ разговор унутар странке од државног до локалног нивоа.
"Држава мора, невезано за странку, да уђе и Влада ће бити део тог процеса, у борбу против корупције, бахатих људи који су се напрасно и ненормално обогатили, који се крију иза СНС или Вучића, а раде све супротно. Суштински денунцирају оно што је наша визија Србије. То сам сигуран, огромна подршка ће бити грађана. Та битка траје константно и непрекидна је", рекао је Вучевић.
Говорећи о најави председника Вучића о формирању Свенародног покрета, Вучевић је рекао да подржава ту идеју.
"О томе смо причали у претходним политичким циклусима, али тада нису сазреле политичке околности да се то формира", рекао је Вучевић.
Истакао је да ће та идеја бити реализована и да ће СНС бити део политичке платформе која треба да окупи све патриотске, суверенистичке снаге у Србији, спремне да брани слободну Србију.
"Верујем да ће бити кохезивног карактера, да ће имати саборност и одговорност према грађанима за период који долази", навео је Вучевић.
Нико више не зна да каже шта је захтев студената у блокади
Вучевић je изјавио вечерас да је испуњено апсолутно све што су студенти који су у блокади тражили и да стално мењање захтева води у бесконачност и обесмишљава и сам позив на блокаду.
Подсећајући да у блокадама учествује мањи део студената, јер у Србији има 220.000 активних студената, Вучевић је рекао за "Newsmax Balkans" да је на њима како ће се даље организовати, а да остаје питање шта је са оним већим делом студената и како ће се њима омогућити студирање.
"Као премијер морао сам да их упутим на њихове декане и ректоре. Влада је спремна све да помогне, мени је нејасно да неки декани и студенти не мисле на студенте који желе да полажу испите", рекао је Вучевић и додао да нико више не зна да каже шта је захтев, осим што ће се у блиској будућности видети да ће захтеви бити чисто политички.
Према његовим речима, неће више бити питање ни оптужнице, него ће бити да хоће, како је рекао, "политичку главу председника и премијера".
"Што се нас тиче никад то неће добити. Не добија се прелазна влада на протестима и блокадама, то обесмишљава изборе, вољу грађана и демократију. Пошто знају да председник Републике никада неће дати мандат за прелазну владу и да посланици СНС неће гласати, то је бесмислено тражити", нагласио је Вучевић.
Вучевић је додао да о изборима увек може да се прича и да СНС не бежи од избора, да мисли да би Србији било добро да једно време нема изборе, као и да релеватне анкете о јавном мњењу, које су вршене након трагедије у Новом Саду, показују да нема озбиљног померања у опредељењу грађана у Србији.
"Бесмислено је добити Владу без избора. Више ни не спомињете породице, нисте их обишли, али ви дајете себи за право да тражите да преузмете да водите државу јер се десила трагедија. Шта треба да се деси у Јужној Кореји, Шпанији, Немачкој, САД? Нажалост се те ствари десе, али не може да се сруши држава због тога. Мислим да је свима јасно да ће то бити неуспешна обојена револуција. Запашће у кризу они који то раде, угрозиће студентстку каријеру", указао је Вучевић.
Вучевић је додао да школе морају да раде, а факултети како буду желели, а фер је да омогуће испите или да врате школарине родитељима.
Вучевић је оценио да ће декани и професори тешко вратити достојанство, јер се пленуми питају о свим питањима на факултету.
Према речима Вучевића, оно што је најгоре је што су увели поделе међу ђацима, односно да се родитељи свађају у "Viber" групама.
"Оно што је за апсолутну осуду је страначко-политички активизам неких професора у средњим школама", истакао је Вучевић и додао да професори имају права да буду чланови странке, али ван школе.
Вучевић је нагласио да су професори, професори, јер су завршили факултете, не због политике и да су од државе добили посао да предају ђацима.
"Ми смо дали децу у школе да уче, а не да их злоупотребљавају политички. Тај део је за мене неопростив", истакао је Вучевић и додао да никада неће заборавити оно што су урадили његовом сину.
У 2025. години циљ да се постигне раст БДП-а као пре короне
Вучевић је изјавио да очекује да у овој години буду завршени неки важни пројекти, као и да је циљ да се постигне раст БДП-а какав је био пре короне.
Осврћући се на 2024. годину, Вучевић је навео да је била тешка због трагедије у Новом Саду, али и да су се догодиле неке добре и важне ствари за Србију.
"Да будемо фер, 2024. је донела много добрих ствари и вести за Србију - од тога да смо наставили да растемо као држава, пре свега да расту плате и пензије, успели смо да инфлацију доведемо у тај коридор како је и било предвиђено, раст БДП-а смо досегли најмање 3,8 одсто, видећемо крајем јануара када добијемо последње процене", рекао је Вучевић за "Newsmax Balkans".
Вучевић је подсетио да је отворен први део Моравског коридора, први дигитализовани паметни ауто-пут од Крушевца преко Трстеника до Врњачке бање, као и брза саобраћајница Шабац-Лозница.
"Ускоро ћете видети завршетак ауто-пута Иверак-Лајковац, односно повезивање Ваљева са ауто-путем Милош Велики, наставак од Паковраћа и Чачка ка Пожеги", рекао је Вучевић.
Вучевић је навео да верује да ће на лето бити отворен и ауто-пут до Пожеге и подсетио да се гради Фрушкогорски коридор, као и да се наставља да се ради Кузмин-Сремска Рача и веза према Републици Српској.
"Очекујем да у првој пловини године коначно пустимо и брзи воз Београд-Нови Сад-Суботица и ту имамо велики изазов, чека нас процена стручних служби, факултета, по питању статике и безбедности Железничке станице у Новом Саду. Физички је сама пруга завршена од Новог Сада до Суботице", навео је Вучевић.
Вучевић је нагласио да су циљеви за 2025. годину да се оствари раст БДП-а који је био пре короне и да се ту циља на 4,5 одсто.
Вућевић је нагласио да мора да се настави даље да се ради и поред огромне трагедије која се догодила у Новом Саду.
"То је трагедија 15 породица које су изгубиле најмилије, од најмлађих до најстаријих. То је мој родни град, од рођења живим у Новом Саду.Трагедија је заледила и шокирала целу нацију", рекао је Вучевић.
Вучевић је указао да је држава показала поштовање према породицама жртава и да је уз њих.
"Нико не зна какав бол носе осим њих самих. Као народ морамо бити солидарни да бар за нијансу лакше преброде то животно искушење", рекао је Вучевић.
Вучевић је навео да ће се утврдити ко је одговоран за трагедију која се догодила 1. новембра и да држава и нација чекају одговоре, пре свега у судском поступку.
"Као неко ко долази из редова адвоката изненађен сам да је тужилац завршио истагу за мање од два месеца. То је велики успех тужилаштва, што показује да је било веома посвећено да спроведе ту истрагу и да апсолутно није било никакве опструкције", рекао је Вучевић.
Вучевић је додао да је добро што је тужилаштво почело јавно да објављује документа којима располаже.
"Ми смо објавили стотине докумената на сајту Владе, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и Железнице инфраструктуре", рекао је Вучевић и нагласио да се ништа не крије.
Извор: Танјуг