Вучевић: ЕУ констатује напредак Србије у бројним областима
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је данас да Извештај Европске комисије за Србију за 2024. годину посебно констатује напредак Србије у области економије.
"ЕУ констатује напредак Србије у бројним областима, пре свега, у областима економије", рекао је на конференцији за медије Вучевић коме је шеф Делегације ЕУ у Србији Емануеле Жиофре предао Извештај Европске комисије за Србију за 2024. годину.
Вучевић је рекао да му је Жиофре дао одређена појашњења и да ће влада тек анализирати уручени извештај.
"Амбасадор Жиофре нам је управо доставио годишњи извештај о Србији за 2024. годину, који је завршен по изјавама амбасадора неколико сати пре овог састанка, тако да смо добили и усмена појашњења или напомене по кључним питањима које су садржане у овом извештају. Сада ће влада ући у детаљну анализу целог извештаја и свакако ћемо о томе детаљније упознати и јавност Србије", рекао је Вучевић.
Истакао је да је за Србију то важан извештај, јер представља суштинску мапу пута за Србију и за наше евроинтеграције и представља анализу годишњег напретка Србије и оцену достигнутог нивоа спремности за чланство наше земље у ЕУ.
Вучевић је рекао да је задовољан након појашњења Жиофре да ЕУ бележи напредак Србије посебно у области економије - макроекономске сигурности и стабилности Србије и фискалне дисциплине наше државе.
Подсетио је да је Србија добила инвестициони рејтинг и навео да ће то значити за привлачење страних директних инвестиција.
"Задовољан сам и напретком у погледу зелене агенде односно екологије и климатских промена и то је констатовано, с тим што нас ту чека још много посла. Имамо напредак и у области правде, слободе, безбедности, статистике, опорезивања, трансевропске мреже, али свакако морамо више. Чекају нас наравно разговори о најосетљивијем корпусу питања, а то је усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ", рекао је Вучевић.
Вучевић наводи да се ту обично поједностављује анализа и само се истиче да ли се Србија ускладила са неким изјавама и декларацијама.
"А заборавља се да је Србија на много конкретних поља показала да је чланство у ЕУ наше стратешко опредељење и да остаје наш главни циљ и главна политика", навео је Вучевић.
Вучевић је рекао да ни сам себи не може да објасни зашто Србија није ефикаснија на неким пољима.
"Мораћемо се и ми из кабинета потрудити. Пре свега, говорим о кластеру 2 и кластеру 5. Кластер 2 који се тиче унутрашње трговине, ствари које су итекако решиве и то није питање неке високе политике или геополитике, то није питање најосветљивијег питања за све нас, а то је Косово и Метохија. То је питање које може да буде много брже уређено и мора да буде много брже уређено, као и кластера 5 који се односи на пољопривреду, као што ни питање рибарства заиста није везано са питањем високе политике", истакао је Вучевић.
Додао је да није оправдање, али је чињеница да је наша земља готово пола ове године била са владом у техничком мандату.
"Ова влада, која је изабрана у мају ове године, суштински је преузела одговорност за даљи европски пут Србије", навео је Вучевић.
Вучевић је рекао да жели да истакне да су у том периоду урађене неке добре ствари, не само у погледу потписивања Меморандума о разумевању између Србије и ЕУ по питању критичних материјала и сарадње у области енергетике, али и екологије, већ и чињеница да је влада почетком овог месеца, усвојила реформску агенду, односно наш план везан за План раста за Западни Балкан који је потврђен од Брисела.
"То је документ који је започела претходна влада, ми смо га наследили, и ја сам просто прихватио тај део посла које је урадио претходни кабинет, претходна влада и само смо убрзали у смислу да испоштујимо рокове и да завршимо тај документ. То је предустав да Србија може да аплицира и повуче готово 1,6 милијарди евра за пројекте у нашој држави и свакако да представља даље јачање економије преко животног стандарда нашег грађана", рекао је Вучевић.
Вучевић је, на крају обраћања, поновио да Извештај Европске комисије за Србију веома важан документ, и да ће га пажљиво анализирати.
"Водићемо рачуна о свакој речи, о свакој реченици. Хвала европским партнерима на достављању и чека нас пуно посла. Са неким стварима смо задовољни, са неким нисмо. Неке ствари од нас зависе, некада је и ван нашег домашаја, али се рефлектују на европски пут Србије и све то морамо узети у обзир", рекао је Вучевић.
Не мислим да је у предлозима закона о АП КиМ ишта супротно дијалогу
Вучевић је изјавио да не види шта је у предлозима закона о проглашењу АП КиМ за подручје посебне заштите и о организацији надлежности правосудних органа за гоњење кривичних дела у покрајини у супротности са дијалогом или са споразумима постигнутим у разговорима Београда и Приштине уз учешће ЕУ.
Вучевић је, одговарајући на питање Танјуга како тумачи то да ЕУ сматра да је Србија тим предлозима закона прекшила обавезе из дијалога са Приштином, рекао да је директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, који је раније изјавио да закони које доноси Србија као вид подршке Србима на АП КиМ немају никакве везе са обавезама из дијалога, већ су реакција на угњетавање Срба од стране Приштине, дао врло прецизан одговор.
Додао је да је Министарство за рад, социјалну и борачку заштиту допунило одговор темом која је у њиховој надлежности, а то је предлог закона којим се АП КиМ дефинише као подручје посебне социјалне заштите.
"Не знам шта је супротно процесу дијалога ако Србија каже да ће додатно социјално помагати угроженом становништву на територији Косова и Метохије. И не знам шта је супротно ако кажемо да ћемо ми процесурати сва кривична дела која су почињена од 2008. године, а нису процесуирана од стране институција у Приштини или међународних институција. Ми не можемо бити неми и слепи на све оно што се дешава Србима на КиМ или неалбанском ставништву", истакао је Вучевић.
Вучевић је подсетио и на 12 питања која је поставила Канцеларија за Косово и Метохију и упитао да ли је то кршење споразума, додајући да не види да јесте.
Поставио је питање да ли је кршење споразума забрана динара на АП КиМ, забрана Поште, Поштанске штадионице, као и чињеница да је човек који је пуцао на српске дечаке за Бадњи дан слободан и брани се са слободе, а припадник је тзв. косовских снага безбедности.
Поновио је да не мисли да је у предлозима закона које је усвојила Влада Србије ишта супротно постигнутом споразуму.
"Ми смо то најавили, о томе смо причали. Ми причамо о овоме са европским партнерима. Ништа не кријемо, ништа не радимо преко ноћи", рекао је Вучевић.
Истакао је да постоји други проблем, а то је да више од 11 година немамо имплементацију Бриселског споразума и то у делу који је најважнији за српски народ на АП КиМ и што је кључна обавеза за Приштину, а то је формирање Заједница српских општина.
"И нисмо ближи томе него смо много, много даље него што смо били 2013. или 2015. године када је потписан анекс истог споразума", навео је Вучевић.
Вучевић је подсетио да је тај споразум потписан од Београда и Приштине, али је гарантован и од Европске уније.
ЕУ главни спољно-политички циљ Србије, разумемо поруке Брисела
Вучевић је поручио да Србија остаје на европском путу и да је чланство у ЕУ главни спољно-политички циљ Србије, као и да разумемо да нас чека интензивно усклађивање са ЕУ по питању спољне и безбедносне политике.
"Наравно да смо схватили поруку Брисела, коју чујемо не по први пут и , у односу на ову тему. Разумемо да нас чека интензивно усклађивање како будемо стварали напредак у придруживању ЕУ. То је нешто што за нас није нејасно или непознато. Наравно, ми очекујемо да то буду паралелни процеси, јер без тога све то нема ни смисла", рекао је Вучевић.
Вучевић је тако одговорио на питање новинара да ли му је шеф Делегације ЕУ у Србији Емеануеле Жиофре рекао на састанаку пре конференције шта би Србија требало да уради и на питање да ли ће увести санкције Русији.
Новинар је, такође, питао како коментаришу то што је Урсула фон дер Лајен отказала састанак са Вучевићем као премијером, али се састала са Вучићем и напоменуо да обојица као представници власти у Србији имају исту политику и да је председник државе вероватно знао да се премијер састао са представником Русије.
На питање како је доживео то што је Фон дер Лајен отказала састанак, Вучевић је рекао да је видео изјаве представника Европске уније.
"Оно што је најважније је да Србија остаје на европском путу и то је то. То је то. Ко хоће, састаје се, ко неће, не састаје се. Ми даље радимо. Видели сте да смо се данас састали. Наставићемо даље да радимо. Нема ту ни сујете, ни увређености, увредљивости, ни таштине. Свако свој посао. Ми водимо пре свега рачуна о Србији. А понављамо да је чланство у Европској унији главни спољно-политички циљ Републике Србије", поручио је Вучевић.
Вучевић наводи да нема ништа ново да дода у односу на оно што је држава Србија и раније истицала.
"То нам је саопштено. Једино морам да приметим да данас у српским медијима и међу политичарима доминира анализа нечега што је стигло у владу пре сат времена. Ја не знам који од вас је успео ово све да прочита. Ја не знам ко у Србији је успео да прочита овај извештај. Ја бих волео да ми се јави ко је успео да прочита овај извештај који је готово на сто страна, густо куцаних, да би се ушло у детаљну анализу. Ја нисам прочитао извештај. И нећу бити неодговоран и неозбиљан као неки људи који себи дају за право да анализирају нешто што нису прочитали. Ја постављам питање ко је прочитао извештај. Ја сам га као представник владе, председник владе, у присуству чланова мог кабинета владе, добио од амбасадора Жиофреа пре сат и 15 минута", навео је Вучевић.
Додаје да је Жиофре изнео неке главне поруке или ствари које ЕУ мисли да треба да нагласе из извештаја, али где смо и ми нешто истакали што се тиче позиције Србије.
"Наша усклађеност са спољнополитичком безбедносном политиком ЕУ је 53 одсто када би то мерили у релативним бројевима, али поновићу оно што сам рекао - није питање, а јасно нам је да то значи ЕУ, усклађивање са изјавама и декларацијама. Не заборавите хуманитарну помоћ коју Србија шаље Украјини и да је она много конкретнија него неке државе које сваки дан причају како помажу Украјину. И пре неки дан смо припремили нови пакет помоћи за сектор енергетике Украјини, конкретну помоћ, и верујем да то цене и европски партнери", навео је Вучевић.
Подсетио је да Србија партиципира у три војне мировне мисије са ЕУ, као и да смо донели закон о учешћу цивила прошле године у мировним мисијама.
"Не заборавите да Србија и те како учествује у укупној безбедносној политици Европе и ЕУ по питању пре свега одбрамбене индустрије и да не дозвољава да ико крши санкције, говоримо о трећим странама. То је нешто што је моја обавеза да истакнем и што је Србија конкретно урадила. А питање, наравно, сада броја докумената је увек релевантно", навео је Вучевић.
Вучевић је поновио да Србија партиципира у три мировне мисије, које су под покровитељством ЕУ и да је држава у контакту са свим странама.
"Последња мисија где смо се прикључили је Мозамбик, где имамо једног припадника, једног официра Војске Србије. А мировна мисија која је сигурно најуграженија у овом тренутку, то је мисија у Јужном Либану где имамо неких 170 припадника Војске Србије који су заједно са припадницима шпанског и италијанског корпуса распоређене", рекао је Вучевић у Влади Србије.
Вучевић је на питање новинара рекао да су сви учесници мировних мисија безбедни и да је држава у контакту са свим странама - са партнерима из Уједињених нација, са Шпанцима и Италијанима као носиоцима тих јединица где су распоређени припадници Војске Србије.
"У контакту смо, наравно, и са израелским оружаним снагама и са властима у Либану. Водимо рачуна, њихов посао је високо рискантан, мировне мисије нису школске екскурзије него су озбиљне мисије и високо ризичан посао. Нико није повређен, контролишемо све и наравно координирамо", рекао је Вучевић.
Вучевић је навео да имамо обећање свих актера, уколико нешто почне да се још више компликује, да ћемо бити правовремено информисани кроз обавештене компоненте и да ћемо повући одређене потезе, као и да води рачуна о животима својих војника, а пре свега о породицама припадника Војске Србије који су у Јужном Либану.
"Србија ниједним потезом није угрозила, дестабилизовала ниједну од држава тог региона и све што би водило ка угрожавању наших припадника би било заиста катастрофалан и погрешен потез. Мислим да је то свима јасно", рекао је Вучевић.
Извор: Танјуг