Вучевић: Имамо резерве за 3 месеца да све функционише уредно
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић је, гостујући у емисији "Сигнали", рекао да је сада врло важно да нико од нас не подлегне притиску у овој великој геополитичкој игри и превирању и да не почнемо сами да урушавамо сопствени систем, јер би то било погубно за нормално функционисање живота у Србији, па и за економију Србије.
"Ми сада, у овом тренутку, имамо за три месеца уредног снабдевања дизелом и бензином, на свим пумпама у Србији, у случају да ништа не можемо да увеземо. А чули сте од председника државе да постоји период преговарања и пословања, до оног коначног ступања на снагу ове одлуке о санкцијама министарства финансија Сједињених Држава према Нафтној индустрији Србије. Тих 45 дана за решавање својинског питања и онда још додатни рок за плаћање, односно завршавање целог процеса", наводи Вучевић.
Вучевић истиче да ово јесте велики изазов и велики ударац, те да ми, као држава, не би требали да будемо прва мета, али да ово суштински компликује ситуацију у Србији и захтева једну симултанку председника и целе државе Србије са, истовремено, два саиграча, тј. учесника у тој игри - Сједињеним Америчким Државама и Руском федерацијом.
"Тако да ми паралелно морамо имати комуникацију и са Вашингтоном и са Москвом. Сутра пре подне имамо састанак са високом америчком делегацијом код председника Србије. Јер има ту још непознатих чињеница и то је сам председник рекао да ће још стизати појашњења или допуне те одлуке", рекао је Вучевић.
Вучевић напомиње да је чудно да одлазећа администрација САД све ово ради и подсећа да 20. јануара ступа на дужност новоизабрани председник Доналд Трамп са својим тимом, а да буквално у последњих седам до 10 дана администрација која одлази доноси читав низ одлука.
"Нису ово санкције само против НИС-а. Данас су Американци донели пакет мера против неколико стотина компанија, ентитета и појединаца, који су део енергетског сектора Руске федерације. Очигледно је да они таргетирају енергетски сектор као економски потенцијал Руске федерације. Није то ништа ново, али сада иду са још радикалнијим или бруталнијим санкцијама против енергетског сектора Руске федерације. Читав низ компанија и у Русији и широм света обухваћени су санкцијама, са могућношћу да свако ко би сарађивао са тим компанијама, ентитетима, превозницима, дистрибутерима, логистичарима, власницима бродова, осигуравајућим фирмама, банкама или брокерима, буде под санкцијама", рекао је Вучевић.
Вучевић наводи да не мисли да је било ко крив за продају НИС-а 2008. године и подсећа да је тада била потпуно другачија геополитичка ситуација.
"Нећу да улазим у то да ли је економска вредност пакета акција Нафтне индустрије Србије, која је продата Гаспром њефту, добро процењена или је била ниске вредности. Нећу да улазим у то да ли је Србија на тај начин покушавала да добије подршку Руске федерације по питању Косова и Метохије и по питању Републике Српске. Сада видите овај готово светски рат на терену и видите да се ситуација и са овим пакетом санкција додатно компликује", истиче Вучевић.
Вучевић је рекао да је сада само питање наших мера које ћемо доносити, јер ми не желимо да идемо у непријатељско преузимање и да потискујемо Русе мимо њихове сагласности.
"Зато је важно да председник Вучић обави разговор, не само са америчком страном, него и са председником Путином, можда и путем непосредног контакта. И да пријатељи из Руске федерације сада пробају да разумеју позицију Србије и да Србија није пион ни у чијими рукама против оне друге стране. Ми не желимо да будемо алат или оруђе или оружје у нечим рукама, против другог великог играча на терену. То није игра коју Србија може да игра и треба да игра. Наравно, то је финансијски изазов за државу, али ми имамо паре у буџету за то", рекао је Вучевић.
Подсећа да су у Влади Србије направљена два тима, један за НИС, а други за гас, јер истовремено ми треба да закључимо нови трогодишњи гасни аранжман са Гаспромом.
"Да добијемо најбољу цену, уредно снабдевање и довољне количине гаса, од кога нам зависи, не само грејање, него и индустрија, па и производња електричне енергије. Ми с једне стране треба да нађемо договор са Русима како да изађу из НИС-а. Није у питању да Србија кажњава своју компанију, Нафтну индустрију Србије, него неће моћи нигде да купи нафту, неће моћи нигде да узме кредит, неће моћи да користи банкарске услуге. То није питање домаћег законодавства, нити питање да ли ће Србија да примени одлуку америчког министарства финансија, него је питање што НИС неће у том амбијенту моћи да ради ни са ким", истиче Вучевић.
Вучевић сматра да ми ни данас нисмо свесни значаја некадашњег пројекта Јужни ток и додаје да ми данас, да то нисмо тада изградили, не би имали гас у Србији.
"То значи да нема грејања ни у Новом Саду, ни у Београду, то значи да нам фали гаса за индустрију, то значи да фабрике не раде и то значи да грађани не могу да се греју у индивидуалним домаћинствима. Али то значи да нема довољно струје, пошто не би ниједним другим путем могли да добијемо довољне количине гаса, посебно не по тој цени", закључује Вучевић.
Извор: РТВ