Вести

Вучевић: Извештај Европског парламента је притисак због Косова и Метохије

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, осврћући се на извештај Европског парламента о Србији рекао је да је право европарламентараца да те ствари дефинишу на начин на који мисле, али да то више говори о њима него о нама, цитирајући председника Србије.

Вучевић је истакао да је кључно питање и њихове критике управо наш однос за Косово и Метохију и ревизију Дејтонског споразума.

Када би ми били кооперативнији као што већина земаља Европске уније очекује по питању дијалога са Приштином, односно да дође до свеобухватног трајног договора, да прихватимо независност Косова и Метохије или у најмању руку да им дозволимо чланство у Уједињеним нацијама, били би супер демократска држава. Владавина права била би на највишем нивоу, све би цветало, а ако би на то додали сагласност на ревизију Дејтонског споразума били би пример свима како једна држава треба да се развија. Хоћу да кажем да све те негативне консеквенце, имају везе са два кључна питања која сам навео. Та тема доминира и она се прожима кроз остале аспекте и оцене. Несумњиво да је извештај притисак за питање признавања Косова и Метохије с тим што би проширио за остала питања везана за регион. Неспорно је да нас чека питање, како они то зову, прављења функционалне Босне и Херцеговине. Једна од кључних замерки у извештају је да се наше власти боре за делигимитизацију Косова. У извештају они врше притисак и на остале чланице Европске уније које нису признале Косово да и признају независност јер је, како кажу, тај процес неповратан, сматра Вучевић.

Критике о здравству: Више прича о њима него о Србији

Што се тиче критика у здравству истиче да је извештај пре свега однос стања, дешавања и трендова у Европској Унији.

Мислим да је то више прича о њима него о нама јер подаци и статистике који они верификују као Европску унију показују потпуно супротну слику. Да ли код нас има проблема, има као и свуда, али рекао бих да је Србија показала много одговорнији приступ и успешнији у борби против корона вируса. Ми смо захвални Европској унији на сваком пакету помоћи који је стигао у Србију и да не будемо некоректни. Колико је Европска унија помагала то је сада заиста је питање за регион, јер се показало да је Србија била способнија и организованија па се боље припремила, рекао је Вучевић и подвлачи да све негативне ствари из извештаја треба да сагледамо са рационалне стране, а не емотивне.

Да водимо суверену политику

- Нема ту неке љутње, па се сад ми нешто увредимо. Наш национални и државни интерес је да наставимо разговоре са европским партнерима и пут Србије ка Европској унији. Србија не сме да одустане од Европске уније каква год да је она са врлинама и манама. Не треба сметнути с ума да највећи број инвестиција долази из Европске уније и да су они највећи спољнотрговински партнери. Али, с друге стране, нама се замера да нисмо ускладили нашу спољну политику са Европском унијом , а то нам замерају они који имају неупоредиву већу сарадњу са Кином. Верујем да ми треба да идемо ка Бриселу али да водимо суверену политику. Не треба да се свађамо, да прекидамо, јер нам неће донети ништа добро, али нам не пада напамет ни да се свађамо и са Кином и Русијом, мишљења је Вучевић.

Судски епилог за све отворене случаје злоупотребе

Што се тиче критика у извештају о питању афера као што су Савамала, Крушик,Јованица... Вучевић истиче да су они то поставили пре свега као политичко питање јер, по свој прилици, то треба да буде елемент да евентуално падне власт.

Све то треба демистификовати. Истражни, предистражни поступци са све те ствари се воде. Јованица, па ми смо о Јованици причали највише. Лично сам подносио кривичне пријаве да се све те ствари истерају до краја. Навијам да се све те ствари истерају до краја, али у институцијама система.

 

 

 Извор: ТВ Прва