
Вучевић: Јединство Србије и Српске подигнуто на нови ниво чврстине
Јединство и сарадња Србије и Републике Српске нису пољуљани годину дана након одржавања Свесрпског сабора, већ су напротив подигнути на нови ниво чврстине и отпорности, каже саветник председника Србије за регионална питања и председник Српске напредне странке Милош Вучевић, али додаје да је положај српског народа свакако тежи.
"Томе су допринели неодговорни и злонамерни потези политичког Сарајева и страног фактора у БиХ. Притисци ће се, у години у којој се обележавају три деценије од Дејтона и Сребренице, засигурно додатно појачати. Како нам се позиција погоршава, тако и наше јединство и координација морају бити све чвршћи да бисмо одолели, опстали и дошли у прилику да поправљамо положај нашег народа" навео је Вучевић у интервјуу за бањалучки Глас Српске.
Вучевић је још једном потврдио да је државни врх Србије на страни Српске и уз Дејтон, посебно у овим данима када је БиХ у најтежј кризи од потписивања тог мировног споразума.
"То државни врх не само да поручује, већ свакодневно сведочи на делу. БиХ јесте у највећој кризи, али Србија и Српска кроз њу пролазе заједно, па смо тако дочекали ипак позитивне сигнале нове америчке администрације, који су се појавили управо у Дејтону, на свечаности поводом три деценије од постизања споразума", навео је Вучевић.
Тада смо, подсећа, чули да САД немају намеру да улажу неограничена средства да би трајно подржавале нереалне циљеве и утопијске идеје о уређивању држава и друштава, те да су спремне да чују све стране и посвете пажњу одрживим решењима.
"Такве поруке сведоче да ако одржимо јединствен и чврст заједнички став, можемо се надати изласку из ове кризе на начин који ће очувати наше интересе", навео је Вучевић.
На питање о одбијању бошњачких политичара да се дијалогом дође до превазилажења политичке кризе у БиХ, Вучевић указује да је БиХ држава три конститутивна народа, међу којима је и српски.
"То је држава чији интегритет поштујемо и који никада нисмо доводили у питање, нити ћемо то чинити. Свако ће увек имати саговорника у Србији, уколико жели да ради на јачању дејтонске БиХ, да се поштује слово, а не произвољни дух Дејтонског мировног споразума. Дејтонски мировни споразум је велики договор и споразум који је донео мир на просторе данашње БиХ, али и на простор западног Балкана", навео је Вучевић и истакао:
"Одбијање дијалога од дела бошњачких политичара, не само да поткопава изгледе за дијалог, компромис и помирење, већ је и у супротности са самим духом Дејтонског споразума – споразума заснованог на принципу дијалога између конститутивних народа земље. Овај тренд је дубоко проблематичан. Одбијање учешћа у дијалогу, без обзира на мотиве, подрива демократске норме и ствара политички вакуум у који лако улазе сумња, радикализација и институционална парализа".
На питање зашто је информација о најновијем наводном нон-пејперу, а који се тиче санкција и притисака на Српску, стигла прво у Београд и одатле пласирана у јавност, Вучевић каже да је "то проницљиво и важно питање и оно истиче стратешку динамику између западних актера, Србије и региона у целини".
"Разлог је врло једноставан, Србија је кључан фактор стабилности на западном Балкану. Србију већина западних сила види као централног геополитичког актера на западном Балкану. Као такав, сваки политички предлог, посебно контроверзни попут санкција или условног дипломатског притиска, мора се прво тестирати у односу на вероватну реакцију Србије", каже Вучевић.
Чињеница да је у Београд стигао документ је, додаје, и одраз централне улоге Србије у регионалној геополитици.
"Држава Србија је гарант Дејтонског мировног споразума. Штавише, Србија је правни следбеник СР Југославије, једне од потписница Дејтонског мировног споразума. Србија ће бити ту увек да буде и гарант мира и гарант поштовања Дејтонског споразума, али и гарант постојања и опстанка Републике Српске. И то је нешто што нико не може да нам одузме. И све је у складу са Дејтонским мировним споразумом. Ми смо им увек говорили да поштујемо БиХ, али и Републику Српску и њен интегритет у оквиру БиХ", навео је Вучевић.
Вучевић је рекао да под регионом подразумева све земље се којима се Србија граничи.
"Рекао бих да је пред нама период додатног јачања и продубљивања односа са земљама попут Мађарске и Румуније, очувања и разраде пројекта 'Отворени Балкан' са Северном Македонијом и Албанијом, те налажења нових путева сарадње са Бугарском. Кључни и свакако најтежи посао јесте позиционирање Србије у односу на Црну Гору, Хрватску и БиХ, набројаних овде управо по тежини тог изазова. Једно је сигурно, нећемо одустати од побољшања тих односа и положаја српског народа у ове три земље", указао је Вучевић.
Извор: Танјуг