Вести

Вучевић: Народ види ко хоће да ради а ко да прави инциденте

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је за ''Euronews Srbija'' да је инцидент у Скупштини почео када је Радомир Лазовић ушао у простор где није место народним посланицима.

Вучевић је рекао да је парламент место где могу да се изнесу различити аргументи, где некад падну и тешке речи, али не сме да се спроводи насиље, ни вербално, поготово не физичко. 

Како каже, данас смо имали прилику да видимо да опозициони посланици и представници бившег режима нису дозволили расправу, не само о буџету, него о читавих 50 закона и одлука које су данас биле на дневном реду. 

"Председница Скупштине ми је дала реч, али тада је кренуо тај физички напад на чланове владе и после ово гурање које можемо, нажалост, да гледамо данас цео дан на нашим екранима, и сада док ми разговарамо у вашем студију, и да врло јасно напоменем, не навијачки, него објективно, имате моменат када почне инцидент, то је када Радомир Лазовић долази до председнице Скупштине, до мене, и почиње да лепи неке налепнице и почиње да улази у простор где није место народним посланицима, него члановима владе. Тачно се зна ко има позицију, где се седи", рекао је Вучевић.

Вучевић је додао да би неприкладно било и да министар или премијер оде на позицију где су народни посланици, тамо се креће, лепи налепнице и баца друге папире. Оно што је најгоре, јесте чињеница да је пропуштена шанса да се отворено расправља о буџету који доноси раст пензија и плата, поручио је Вучевић.

"Ми у овом буџету предвиђамо повећање пензија за 10,9%, раст плата у јавном сектору од 8 до 11 одсто, највише за просветне раднике. Знате, имали смо тешке разговоре. Мислим да је пропуштена велика шанса од стране, пре свега, опозиционих партија. А вратићу се и на предлог о поверењу владе. Закон о буџету је провера да ли влада има легитимитет, односно да ли има подршку у парламенту. Нема важнијег закона у једној години који влада предлаже парламенту и где проверава да ли има подршку у самом парламенту од закона о буџету. Мислим да смо морали да расправљамо о буџету и да грађани чују шта доносимо, шта је то добро за њих, да су то плате, пензије, инвестиције, или да чујемо примедбе, замерке, амандмане и да је требало нешто друго радити", рекао је Вучевић.

 

Нисам видео пијетет и поштовање према жртвама трагедије у Новом Саду

"Нису дозволили да траје расправа. Покидали су микрофоне председнице скупштине. Ишчупали су микрофоне члановима владе. Ми смо дошли, цела влада је дошла данас да разговара. И да не буде било какве забуне, и код расправе о буџету они су могли износити све оно што би иначе износили против владе. И то сви знамо. Што се тиче предлога њиховог о расправи о поверењу влади, није стављено на дневни ред, колико сам ја разумео председницу Скупштине, зато што нису били сви валидни потписи. Могли су да понове тај захтев у претходних 4-5 дана. Имају довољно потписа и без ових посланика који су рекли да нису дали потписе", рекао је Вучевић.

"Кад вам врате неуредан поднесак, неуредан предлог, ви морате да га поновите. Тако је у суду, у администрацији, тако је и у Скупштини. И поновите исти тај предлог ако имате довољно потписа, а имате очигледно, и заказажете седницу Скупштине да се расправља о поверењу владе. И ја сам рекао ту сам, нећу нигде побећи, долазим. Дошао сам данас да разговарам о буџету и о свим овим законима, и о пољопривреди, и о заштити живота у срединама. Свим законима који креирају живот и квалитет живота наших грађана", рекао је Вучевић. 

Истакао је да није видео пијетет и поштовање према жртвама трагедије у Новом Саду од 1. новембра. 

"Не знам шта је у свему овоме знак бола, патње, саосећања са жртвама које смо, нажалост, доживели или шта смо проживели првог новембра у Новом Саду. Не знам који транспарент, која вувузела, пиштаљка, прекидање неког да говори. Шта показује да ви имате посебну емпатију према трагедији коју смо доживели? Нико није ни споменуо, осим минута ћутања за погинуле, осим да вам неко виче да сте убица, што није баш пријатно".

Тврди да није било физичког насиља од стране посланика позиције до напада на чланове владе. Онда су посланици позиције дошли да бране своју владу. 

"Не могу ником да замерим што су посланици пре свега СНС-а, али и других странака, дошли да заштите своју владу. Отишла је ружна слика, неко је бацио љагу на Србију. Када имамо тешке дане, када имамо тешке моменте, када пролазимо кроз тежак период, уместо да покажемо одговорност и озбиљност, ми правимо оно што неко прави у име свих нас, циркус", рекао је Вучевић.

 

Сутра о наследницима Весића и Момировића

Вучевић је изјавио да ће сутра саопштити ко ће од министара преузети министарства која су водили Горан Весић и Томислав Момировић, који су због трагедије у Новом Саду поднели оставке, а које је Скупштина данас констатовала. 

"Имамо пред нама пут да одредимо двојицу нових министара, а ја ћу сутра рећи ко ће преузети министарства од постојећих министара док се не изаберу нови чланови Владе", рекао је Вучевић.

 

Мариника Тепић дошла са две флаше црвеног вина

Вучевић је рекао да је Мариника Тепић стајала на 20 центиметара од њега с пиштаљком и пиштала све време. Према његовим речима, посланици опозиције су заузели њихова места у клупама, док је у међувремену, током паузе, Мики Алексић чупао микрофоне.

"Мариника Тепић је дошла са две флаше црвеног вина у пластичним неким боцама и тиме нас је поливала. Па чекајте, како ви то долазите да причате о буџету, или сте ви спремни да причате о поверењу влади или да расправљате како је влада добро или лоше радила и да тражите смену председника владе, а носите две флаше црвеног вина. А иначе да знате, не знам да ли сте објавили, полиција је нашла, односно обезбеђење скупштинско, два сузавца од стране њихових запослених у Скупштини Србије. За шта се то спремамо? Ја мислим да грађани Србије виде ко хоће да ради, а ко хоће да прави инцидент. Ми немамо времена да стојимо, иако је бол и даље све присутан и туга и наравно чека нас тек добијање одговора на кључно питање како нам се то десило и шта нам се десило 1. новембра, али то је од тог тренутка у надлежности тужилаштва", рекао је Вучевић.

 

Није моменат за реконструкцију владе

Вучевић је подсетио да је 13 људи процесуирано због трагедије у Новом Саду и да су два министра дала оставке. Навео је да њему тече рок од 15 дана за предлог нових министара, а да ће у том периоду обавити разговоре са председником и члановима странака.

"Мислим да ово није моменат за реконструкцију владе. Људи хоће да Србија ради, не склањајући питање кривично правне одговорности. То не значи да се правимо као да се ништа није десило 1. новембра, али не можемо остати залеђени зато што неко види да је то његова политичка шанса", истакао је Вучевић. 

Указао је да опозиција може да дође на власт само на изборима, а не тако што ће да спроводи револуцију. 

"Не мислим да то може да се дешава у нормалној држави”, закључио је Вучевић.

 

 

 

Извор: ''Euronews''