Вучевић: Настављамо пут ка ЕУ
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић поручио је шефовима дипломатско-конзуларних Представништава Србије да буду још агилнији и да храбрије заступају интересе државе.
Обраћајући се на Амбасадорској конференцији у Београду, председник Вучевић изразио је задовољство што је Министарство спољних послова вратило овај вид комуникације и размене мишљења која, како је рекао, није постојала једно време из разних разлога.
"То је нешто што охрабрује и показује да ће Србија много озбиљније и детаљније припремати функционисање рада дипломатско-конзуларних Представништава и заштиту позиције Србије по свим питањима која се налазе у агенди и која су најважнија за национално и државно јединство", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић оценио је да се ситуација додатно компликује и на КиМ и у региону, пре свега у БиХ, и да постаје сложенија, додајући да је много тешких дана иза нас, али и да не може да каже да долазе лаки дани.
Оценио је и да постоји покушај унутрашње дестабилизације, као и да све време трају притици на српску заједницу на КиМ.
"Тежак је и пут око отварања кластера 3. Већ трећу годину добијамо у смислу да су испуњени услови, онда се то све сведе на просту и грубу и огољену политику, а шаљу се поруке охрабрења за цео регион", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић указао је да забрињавају и дешавања у БиХ, додајући да се све то рефлектује на Србију која је потписник Дејтонског споразума.
"Од вас очекујемо да још агилније и храбрије заступате интересе државе Србије, али мислим да нас чека јос више посла јер ћемо морати бити присутни на сваком догађају да кажемо шта је позиција Србије по свим питањима. Оно што остаје спољнополитичка агенда је интеграција у ЕУ, тај пут није споран у смислу политичког опредељања, али јесте пун препрека и за цео Балкан, а посебно што имате услове за Србију који додатно компликују наш пут", рекао је председник Вучевић.
Према његовим речима, то није алиби да од нечега одустанемо већ позив и опомена за све нас да морамо да будемо још ангажованији и посвећенији са бољим резултатима.
"Видећемо кад Пољска преузме председавање да ли ће се нешто убрзати. Неком није одговарало да се отвори Кластер 3 док председава Мађарска", навео је председник Вучевић.
Када је реч о Кластеру 3, видећемо да ли ћемо отворити у јануару-фабруару, има оних који кажу да до јуна није реални, али на нама је да наставимо да радимо.
Председник Вучевић замолио је представнике ДКП у оним земљама које су непризнавачи тзв. Косова као што су Грчка, Кина и друге да буду агилнији и офанзивнији, јер, како је рекао, друга страна не спава и покушава да дође до саговорника.
Председник Вучевић рекао је и да је на Србији, када је реч о ЕУ, да заврши унутрашње реформе до 2026. године, додајући да је то политички програм владе.
"А онда имате и оне околности које не зависе од наше државе", рекао је председник Вучевић.
Истовремено, настављајући пут ка Бриселу, како је додао, треба чувати и неговати односе са земљама које нису чланице ЕУ и да се посебно ради на азијском и афричком континенту.
Председник Вучевић оценио је да је добар део држава са та два континента пријатељски настројен према Србији, а министру спољних послова Марку Ђурићу је указао да би министарство требало да размишља о отварању нових дипломатско-конзуларних Представништва у свету, наводећи пример како амбасада у Џакарти мора да покрива десет држава.
Навео да је било разговора са Мађарима о отварању заједничких Представништва у Африци, како би смањили трошкове и боље покрили афрички континент.
Председник Вучевић је амбасадоре замолио да се додатно ангажују на промоцији економских потенцијала Србије у свету и да је Србија заинтересована да буде економски присутна на новим тржиштима.
Навео је потенцијал српског ИКТ сектора, али и одбрамбене индустрије, наводећи да је велики број држава у свету заинтересовано за сарадњу са Србијом на том пољу.
Председник Вучевић је амбасадорима указао да би требало да промовишу српску привреду, на начин на који то раде страни амбасадори у Београду.
"Мислим да и ми исто морамо наступати у таквом смеру, односно промовисати српску привреду и свакако и политичко повезивање са тим државама", рекао је председник Вучевић.
Оценио је да је иза нас тешка година и да не верује да ће доћи лакша, наводећи да не види да се ситуација у Украјини креће у правцу смиривања, док ситуацију на Блиском Истоку и у Магребу сматра сложеном.
"Ту треба бити обазрив, код Марока и Алжира, да се не залећемо са изјавама око западне Сахаре и да не направимо додатне компликације", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић навео је да је држава спремна да помогне Министарству спољних послова око инфраструктурног јачања ДКП-ова, објашњавајућу да су то српски излози у свету и да ће тако и људи који у њима раде на бољи начин репрезентовати Србију.
Ситуација у Босни и Херцеговини и на АП КиМ се компликује
Председник Вучевић оценио је да се ситуација додатно компликује на КиМ и у региону, пре свега у Босни и Херцеговини, додајући да је много тешких дана иза нас, али и да не може да каже да долазе лаки дани.
"За сутра је заказана седница Народне скупштине Републике Српске. Оно што сам видео је да је државно тужилаштво Босне и Херцеговине већ реаговало, тражило је записник са колегијума председника Народне скупштине Републике Српске, јер су става да постоје основи сумње да су учесници на том колегијуму прекршили Устав и законе Босне и Херцеговине. Значи већ најављују процесуирање нових људи у Републици Српској. Врло компликована ситуација", рекао је председник Вучевић у обраћању на затварању првог дана Амбасадорске конференције у Београду.
Председник Вучевић указао је да је Босна и Херцеговина вероватно најкомпликованија држава на овим просторима.
Када је ситуација на АП КиМ у питању, подсетио је да Централна изборна комисија у Приштини одбила да сертификује учешће Српске листе на предстојећим изборима.
Председник Вучевић оценио је и да у Србији постоји покушај унутрашње дестабилизације и трагови обојене револуције.
"Оно што нам се дешава у Србији, ја немам проблем да кажем да су то јасни трагови обојене револуције. Шта је тренутно на делу никако другачије не могу да назовем", рекао је председник Вучевић, додајући да се сада први пут види да неко, како је рекао, злоупотребљава децу у политичке сврхе.
Председник Вучевић навео је да ће то оставити озбиљне друштвене последице, као и да ће направити поделу и међу ђацима и родитељима.
Извор: Танјуг