Вести

Вучевић: Нема предаје

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је да је циљ Владе да у марту пред посланицима буде законски предлог о враћању обавезног служења војног рока.

Председник Вучевић рекао је, за телевизију Прва, да се на јесен 2025. године могу очекивати прве класе Војске Србије из регрутног састава, а када се подигну сви капацитети до максимума, Војска Србије планира да 20.000 регрута служи годишње војни рок.

"Наш циљ је да смо у марту 2025. године у Народној скупштини Републике Србије са предлогом измена закона, којима ћемо све уредити - враћање обавезног војног рока за регруте од 18 до 30 година, жене имају право добровољног служења војног рока, трајање војног рока 75 дана", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић рекао је да остаје да се дефинише трајање војног рока за оне који се определе за цивилно служење.

"Требало би да траје најмање дупло за оне који не буду редовно служили војни рок. Не смемо и нећемо дозволити неправедан однос", изјавио је председник Вучевић.

Председник Вучевић објаснио је да ће бити другачији услови служења војног рока, наводећи да ће бити "друштвено прихватљиво".

"Услови служења војног рока ће бити другачији, то неће бити повратак у осамдесете и деведесете, то је немогуће и непотребно. Служење војног рока биће друштвено прихватљиво", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић поновио је да је предвиђено трајање војног рока 75 дана и да је идеја да септембра 2025. године Војска Србије буде спремна за пријем првих генерација регрута.

"Мислим да је 75 дана друштвено прихватљиво, нећете изгубити живот, ни посао, ни студирање, ни образовање, ни емотивни живот, за 75 дана неће стати свет. То је минимум за који Војска Србије може да вас спреми да будете војник", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић рекао је да остаје да се дефинише трајање војног рока за оне који се определе за цивилно служење.

"Требало би да траје најмање дупло за оне који не буду редовно служили војни рок, не смемо и нећемо дозволити неправедан однос", изјавио је председник Вучевић.

 

Верујем да ће Брнабић заказати скупштинску седницу на захтев опозиције

Председник Вучевић изјавио је да верује да ће председница Народне скупштине Ана Брнабић заказати седницу коју је затражила опозиција на теме литијума и ситуације на АП Косову и Метохији, наводећи да Влада Републике Србије и председник Вучић не беже од разговора на те теме.

Председник Вучевић рекао је да се власт радује размени аргументација или чињеница по питању литијума.

"Верујем да ће председница скупштине Брнабић заказати и нову седницу везану за захтеве опозиције, по њиховом предлогу за измену и допуну закона о рударењу и геолошким истраживањима", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић објаснио је да је опозиција ту тему предложила за ванредно заседање парламента, али да је проблем што од 1. октобра почиње редовно заседање.

"Од 1. октобра крећу редовна заседања и од тог тренутка скупштина мора да иде. Опозиција је могла да кандидује ту тему за редовно заседање и да не буде, да кажем, лимитирана временским оквирима и календарима", рекао је председник Вучевић.

 

Србија не сме да прихвати да се Бањска дефинише кроз то како догађај види Приштина

Председник Вучевић изјавио је да Бањска није требало да се деси, али да Србија не сме да прихвати наратив да се Бањска дефинише кроз оно како тај догађај види Приштина.

Председник Вучевић рекао је да се Бањска није десила сама од себе, већ је реакција на низ потеза привремене приштинске власти, од хапшења до рањавања и пребијања Срба.

"Није то било време процвата демократије и људских и мањинских права на Косову и Метохији, па неко је био докон и урадио то што се десило" у Бањској, рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да породицама убијених Срба у Бањској привремене власти у Приштини не дозвољавају да обележе место где су убијени.

"Ми као да се стидимо да кажемо да су тамо тројица Срба убијена. Ми да се извинимо за Бањску, а они су убили тројицу Срба. А при томе су претходно рањавали, хапсили, пребијали на десетине Срба", истакао је председник Вучевић.

Председник Вучевић рекао је да је за годину дана велики број људи напустио АП Косово и Метохију, наводећи да је на њих вршен огроман притисак и да се плаши да ће се то наставити.

Председник Вучевић оценио је да је то срамота за оне који би требало да ситуацију држе под контролом, мислећи на међународну заједницу, наводећи да то чине "про-форме, саопштењима, без било каквог ефекта".

"Дозвољава се овакав третман једног народа на једној територији која има посебан статус у смислу међународних снага и међународне присутности и контроле", додао је председник Вучевић.

 

Србија признаје Босну и Херцеговину у складу са Дејтоном, желимо боље односе са Хрватском

Председник Вучевић изјавио је да Србија признаје Босну и Херцеговину у складу са Дејтонским споразумом и да са Хрватском жели боље односе док са осталим земљама у окружењу Србија нема отворена питања.

Председник Вучевић рекао је да Србија "апсолутно признаје" Босну и Херцеговину у складу са Дејтонским споразумом и да нема "никакав проблем са територијалним интегритетом Босне и Херцеговине".

"Само кажемо, као потписник Дејтонског споразума, да све промене, измене, другачије уређење Босне и Херцеговине мора да се формулише и да се дефинишу кроз сагласје два конститутивна ентитета и три конститутивна народа. Наметање било чега је кршење Дејтонског споразума, који је довео до мира у Босни и Херцеговини", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић истакао је да Србија са Црном Гором нема никаква отворена питања, као и са Северном Македонијом, док са Хрватском жели боље односе.

"Желимо боље односе са Хрватском, без обзира што се никада нећемо сложити око многих историјских околности, али ја бих рекао у интересу и Србије и Хрватске да имамо много боље односе", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић оценио је да Србија и Мађарска имају "историјски најбоље односе", наводећи да ту оцену износи као неко ко долази са севера Србије.

Председник Вучевић навео је и да Србија са Румунијом није никада имала отворена питања, а да са друге стране сматра да би Србија и Бугарска у односима могле много тога да унапреде.

"Србија нема отворена питања, него многи од њих виде део наше територије као независну државу и они врше одузимање суверенитета или оспоравање суверенитета и територијалног интегритета наше државе, при томе нас убеђујући да је то давно већ завршено", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да је кроз историју Србија била и без државе, под окупацијом, без права да говори својим језиком и да има своју веру, али да се народ сачувао.

"А био је период кад смо чекали 500 година, па смо дочекали. Треба да будемо мало стрпљиви, смирени, сталожени, да радимо на себи, да сарађујемо са свима, да чувамо мир, јер Србија у миру побеђује", рекао је председник Вучевић.

 

У уторак са синдикатима просветара, повећање плате није питање добре воље

Председник Вучевић рекао је да очекује у уторак још једну рунду разговора са синдикатима просветних радника, наводећи да би волео да може да им понуди два или три пута веће повећање плата, али да то није питање добре воље.

"Мислим да ћу у уторак имати још једну рунду разговора са синдикатима просветних радника и, мислим, са синдикатима запослених у култури. Спреман сам са свима да водим дијалог. Разумем очекивања, али истовремено морам да водим рачуна о економској стабилности Србије", рекао је председник Вучевић.

Према његовим речима, по први пут ће се почетна плата у просвети говото изједначити са просечном зарадом у Србији - односно почетна плата у просвети биће 95 одсто просечне републичке плате.

"Синдикати у просвети траже да то буде изједначено, ми у овом тренутку не видимо финансијски потенцијал да то урадимо а да неком другом нешто не узмемо", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је да би волео да понуди веће повећање за просвету, али да нема одакле, наводећи да опозиција износи предлоге плата за које зна да држава не може да исплати.

Председник Вучевић подсетио је да су посланици опозиције предлагали да почетна плата у просвети буде 120.000.

"То је најлакше рећи, само је питање одакле и како ћемо то да исплаћујемо. Волео бих да смо могли да понудимо и два и три пута веће повећање. Није питање добре воље, није питање да ли неко треба да има већу плату - него питање шта је реално и шта је оно што држава може да издржи, а да не урушимо целу економију државе", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић поновио је да ће од почетка следеће године бити значајно повећање пензија и плата у јавном сектору, као и да ће за просвету бити највеће повећање.

"Ми смо 12 одсто понудили и за васпитачице, односно за све оне које раде и у предшколским установама", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић подсетио је да је предвиђено повећање 12 одсто за просветне раднике, а осам одсто за све остале у јавном сектору.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Прва