Вести

Вучевић: Огромне инвестиције имамо у свим деловима Војводине

У Новом Саду данас је после шест година одржана заједничка седница Владе Републике Србије и Покрајинске владе, а председник Владе Републике Србије Милош Вучевић рекао је да се веома значајно инвестира у све делове Војводине и навео да су само пројекти у друмској и железничкој инфраструктури који се тренутно изводе на територији покрајине вредни 4,6 милијарди евра.

"Огромне, веома значајне инвестиције имамо у свим деловима Војводине. Не правимо никакву разлику и трудимо се да направимо равномерни или равноправни развој свих делова наше државе", рекао је Вучевић.

Вучевић је додао да је 1,55 милијарди евра вредност пројеката који су у припреми као будуће инвестиције у овај део Србије. 

Вучевић је изразио наду да ће и у наредним периодима бити одржаване овакве заједничке седнице, како би републички министри и покрајински секретари могли у непосредној комуникацији да причају о свим темама које су битне за овај део државе и указао да би овакви састанци могли да се организују на сваких шест месеци.

Вучевић је подсетио да је у току изградња пројекта Клиничког центра Војводина и да је у току набавка опреме.

"Нисам задовољан како иде динамика радова, али добра ствар је да смо дошли на ниво да купујемо опрему и да идемо ка финиширању тог пројекта који се чекао више деценија", рекао је Вучевић.

Вучевић је додао да у области заштите животне средине у Војводини постоје инвестиције од 80 милиона евра, а када је спорт у питању, навео је да је у току пројекат реконструкције стадиона Карађорђе, вредан 11 милиона евра.

Навео је да су теме разговора на заједничкој седници били и спорт, култура, додајући да треба да се реши проблем финансирања Народног позоришта у Суботици, као и да је посебан акценат стављен на развој Сремских Карловаца, као део пројекта ЕКСПО 2027.

Вучевић је додао да су у плану и два моста преко Дунава, један код Бачке Паланке, који спаја  Бачку и Срем и један мост у Банатској паланци, који спаја јужни Банат и Браничево.

Вучевић је у име Владе честитао Новосађанима 80 година ослобођења града у Другом светском рату.

Вучевић је указао да грађани Србије који живе у Војводини имају предност, јер Покрајинска влада може да да додатне субвенције на субвенције које даје републичка Влада, као што су субвенције у пољопривреди, додатни подстицаји за породице са децом...

Вучевић је подсетио на неке од пројеката који се раде у Војводини, попут три нова моста у Новом Саду, пројекта Фрушкогорског коридора, аутопут Београд-Зрењанин-Нови Сад.

Вучевић је најавио реконструкцију банатске пруге, од Панчева, преко Зрењанина до Кикинде и навео да је у току пројектовање брзе саобраћајнице, која треба да споји Зрењанин и Нови Бечеј, како би се Зрењанин спојио са "Смајли коридором".

"То су ствари које апсолутно мењају Војводину, мењају овај део Србије и чине га много бољим местом за живот", оценио је Вучевић.

Вучевић је рекао и да је природно да закон о финансирању покрајине буде донет. Према речима премијера, пробијени су уставни рокови за доношење закона о финансирању, те да ту постоје различити углови гледања, а да је одговорност на Маји Гојковић и њему да упркос изазовима попут воде у Зрењанину и депоније у Новом Саду се тај закон усвоји.

Вучевић и председница Покрајинске Владе Маја Гојковић навели су да је на седници једна од најважнијих тема била исправност воде за пиће у Војводини.

Вучевић је рекао да је републичка влада директно укључена у решавање проблема неисправне воде за пиће у Зрењанину, а да ће ускоро бити завршена фабрика воде у Кикинди.

 

Потенцијална реконструкција владе на пролеће, разговарао сам са Вучићем

Вучевић је изјавио да ће се питање евентуалне реконструкције његовог кабинета разматрати на пролеће, као и да се о томе консултовао са председником Републике Србије Александром Вучићем.

Вучевић је, након заједничке седнице Владе Републике Србије и Владе АП Војводине, на новинарско питање о томе хоће ли бити реконструкције владе и да ли је председник Републике Србије Александар Вучић подржао ту идеју, као и да ли су министри озбиљно схватили његову намеру, рекао да ништа не говори напамет.

"Више пута сам о томе причао са председником који ми је дао мандат за састав владе. Ово није место где ћемо да причамо о реконструкцији", рекао је Вучевић.

Вучевић је додао да је логично да се реконструкцијом владе бави на пролеће, када се уједно и обележава годину дана од њеног формирања, осим ако неко, како је рекао, "не направи фаул".

"Био то премијер или било ко од министара. Највише волим оне што не верују да може доћи до реконструкције. У политичкој историји Србије има доста оних који нису веровали да могу да буду замењени", закључио је Вучевић.

 

Нисам у потпуности задовољан реализацијом мера важних за економију

Вучевић је рекао да није у потпуности задовољан реализацијом мера које су анализиране на седници Савета за БДП, у свим областима важним за стабилност домаће економије и одрживи привредни раст, као и да динамика мора да буде боља. 

Вучевић је на конференцији за медије, након заједничке седнице покрајинске и републичке владе у Новом Саду на питање Танјуга о седници Савета за БДП, којом је преседавао, да ли је задовољан мерама за раст и о чему је било речи, рекао да није питање да ли је он задовољан донетим мерама, већ реализацијом истих и истакао да није у потпуности.  

"Није питање у плановима. Планови су често врло импресивни, него је питање реализације и динамика истих. Боримо се да једном месечно имамо Седницу савета за бруто домаћи производ (БДП), како би пратили  пролазна времена реализације пројеката. Чекамо званичну процену Републичког завода за статистику, што се тиче трећег квартала и колики је раст БДП. Верујем да ако све урадимо што можемо и што треба и сви буду одговорни, да би могли да дођемо до раста БДП-а од 3,8 одсто за 2024. годину, што је солидан резултат", рекао је Вучевић. 

Истакао је да се увек тежи бољим резултатима, али да је овај резултат чак изнад онога што је ММФ давао по првим проценама на почетку ове године.  

"Много нас је коштала суша у пољопривреди. Пољопривреда нам је некако подбацила и имамо даље проблема око експлоатације угља, око копања угља, рударења и то се све показује и на оствареним резултатима", додао је Вучевић. 

Вучевић је рекао да је добро што је завршена реконструкција одређених великих енергетских постројења.

"Грађевина има добар ритам - и висока и ниска градња, индустрија генерално прави добре резултате, али наравно ИКТ сектор који заиста има добар резултат, туризам има успона, али да вам кажем да сам презадовољан или задовољан, не могу, желео бих да буде боље. Тако да сам се пре свега критички осврнуо на оне сегменте који би морали да дају боље резултате", додао је Вучевић. 

Истакао је да овакви састанци нису лаки и да је једна од тема била и пролазно време око издавања локацијских услова, грађевинских дозвола, употребних дозвола и додао да уопште по том питању није задовљан ни у једном граду. 

"То мора да иде далеко, далеко брже. Ја знам да ћу чути хиљаду један аргумент да људи немају довољно запослених, да неће да раде за ту плату, да имају далеко боље услове у приватном сектору. Сви смо се и трудили да приватни сектор има веће плате, али са друге стране мора да се брже доносе одлуке", рекао је Вучевић.

Вучевић је додао да је важно да се види ко касни у погледу сагласности доносиоца јавних обраћања.

"Да видимо, да ли то ради ЕПС, да ли ради Србијагас, да ли ради неко јавно - комунално предузеће на локалном нивоу, причамо уопште о целој Србији. То су ствари које морају далеко боље да функционишу. Мислим да је у интересу локалних самоуправа да издају брже грађавинске дозволе, јер из тога приходују. Прво, код градње, а друго код опорезивања будућих некретина", рекао је Вучевић.

 

Извештај о напретку Србије од Жиофреа очекујем 30. или 31. октобра

Вучевић је рекао да очекује да ће 30. или 31. октобра од амбасадора ЕУ у Србији Емануела Жиофреа добити извештај ЕУ о напретку Србије као земље кандидата и навео да се Србија бори за отварање трећег кластера. 

"Много више смо ми урадили реформски него што нам се то признаје, а онда нам се због ове геополитичке приче умањује", рекао је Вучевић наводећи да у преговорима постоје и питања везана за АП Косово и Метохију као и санкције Русији.

После заједничке седнице Владе Републике Србије и Владе АП Војводине која је одржана у Новом Саду, Вучевић је на питање новинара да прокоментарише именовање Тонина Пицуле за известиоца Европског парламента за Србију  рекао да је Србија разумела ту поруку, али да ће са њим разговарати.

 

Нећемо дозволити трговинским ланцима да договорно надувавају цене

Вучевић је изјавио да влада нема ништа против било ког трговинског ланца, али да им неће дозволити картелизацију и да договорно праве вишеструко веће цене од набавних, а да при томе трпе грађани Србије.

На питање новинара, после заједничке седнице Владе Републике Србије и Владе АП Војводине у Новом Саду, да прокоментарише то што је покренут поступак у случају домаћих трговинских ланаца  због сумње да су намештали цене, Вучевић је нагласио да Влади Републике Србије компаније које се баве трговином нису непријатељи.  

"То су велики привредни субјекти и једна од њих је највећи послодавац у Србији. Има највећи број запослених у Србији. Они плаћају порезе, то су уредне компаније. Да неко не би схватио да постоји неки антагонизам, не дај боже рат.  Али оно што држава неће да дозволи, јесте картелизација и јесте основана сумња да одређени трговински ланци договорно прећутно праве цене у продавницама,  које су вишеструко веће него што су цене које се приказују да су набавне цене", рекао је Вучевић. 

Вучевић је додао да многи нису веровали да ће влада покренути то питање и рекао да је захвалан председнику Републике Србије Александру Вучићу што је апсолутно стао иза тог процеса.

Вучевић истиче да то није питање лошег односа према некоме, него да просто желе фер и правичније односе.  

"Сигуран сам да ће трговци са правичним ценама зарадити више него што зарађују они са високим ценама. Јер ће људи више куповати, моћи ће да имају већи обрт. У Србији постоји компанија која се бави трговином и има свега две велетрговине. Има најмање марже и несразмерно велик удео у укупном обрту свих трговинских ланаца. А само зато што има фер цене и људи се опредељују тамо да купују и купују много више него што би куповали по високим ценама", оценио је Вучевић.

Како је рекао, Вучевић је видео неке доказе који указују да има наговештаја картелизације, али оставља надлежним органима да утврде да ли је тако. 

"Држава нема ништа против тога да неко прави профит, њихов посао јесте да праве профит, али не могу да праве социјални дисбаланс и економску неправду држави. И то је посао државе да те ствари не дозволи. Зарадите, али не морате баш 100 новаца да зарадите, можете 60 и 70. А људи мисле да је нешто скупо због државе и увек је држава крива, мисле да је то због неких пореза, акциза, царина, да је то нека политика то урадила. Није никаква политика то урадила", поручио је Вучевић.

Нагласио је да је зато држава кренула да то преконтролише, а да ће контролисати и увознички лоби,  да виде по којој цени увозе производе, а да ће се затим бавити и фармацеутским производима, додавши да је министар Златибор Лончар доста храбро говорио о томе.

"Никоме не претимо, само хоћемо да важе иста правила као у Европској унији, као што морате да поштујете свуда, зато што и наши грађани имају право на исти третман као и грађани других држава. И то је наш задатак. Ту постоји много отпора, али је зато за мене било врло важно да је председник Републике Србије са политичким ауторитетом, његовим интегритетом и легитимитетом", рекао је Вучевић.

Вучевић је навео да је промет у српским трговинама  око пет милијарди евра годишње.  

"То је нешто мање од трећине буџета Републике Србије. Само да схватите који је велики обрт новца. Ми желимо да буде и већи, само дајте правичније услове. Ми јесмо тржишна привреда, али баш у тржишној привреди је забрањена картелизација.  Не можете ви да се договорите, па да закуцате цене.  То није тржишна привреда, то је онда договорна економија,  где ви правите фикцију, односно правите намерно једну врсту ценовног односа", закључио је Вучевић.

 

 

 

Извор: Танјуг