Вести

Вучевић: Србија је данас много боља него што је била пре

Председник Владе Републике Србије и председник Српске напредне странке Милош Вучевић изјавио је да студенти имају право да блокирају факултете и да то нико не оспорава, али да му нису јасни њихови захтеви за отварањем документације о несрећи на железничкој станици у Новом Саду и навео да је та документација у тужилаштву.

"Документација је у тужилаштву. Чудно ми је да колеге са Правног факултета то траже", рекао је председник Вучевић за К1 телевизију.

Председник Вучевић додао је да је први захтев била политичка и кривичноправна одговорност и додао да је то испуњено, јер су два министра поднела оставке, а да је у најкраћем року покренута истрага о несрећи.

"Цео ресор који је био задужен за то је комплетно промењен. Био је захтев за кривично правну одговорност, и мени као адвокату је чудно да је у кратком року тужилаштво покренуло истрагу, не предистражне радње, него званичу истрагу", рекао је председник Вучевић и додао је да је одређен притвор за 13 лица.

Председник Вучевић рекао је да је право студената да блокирају факултете и да им то нико не оспорова, као и да већина то ради у договору са ректоратима и деканатима.

"Можда је било пар факултета где се декан није сложио, или један можда универзитет где се ректор није сложио", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је и да је тешко унисоно посматрати младе и да се могу чути  различити ставови младих, оних који су чланови неких странака, оних који су окупљени на неким факултетима, као и оних који су незадовољни што не могу полагати испите.

"Можете чути младе на фудбалским стадионима, кошаркашким халама, на концертима, на различитим местима. Природно је кад сте у том животном добу да ствари посматрате идеалистичкије или да желите да још брже или чак некада и радикалније мењате ствари. То је сасвим нормалан процес одрастања или сазревања сваког човека", рекао је председник Вучевић.

На опаску водитељке да је на списку захтева опозиције, између осталог, и његова смена, председник Вучевић рекао је да онда треба рећи да су они за то да падне цела влада и да желе да преузму власт без избора.

"Све је то једна фарса. Не говорим о студентима, већ о политичким захтевима. Уопште немам дилему да није њима до тога да ли је проблем Весић, Момировић, градоначелник Новог Сада или ја. Сутра ће бити Вучић, сви путеви воде ка Вучићу јер они кажу да је он главни кривац и да треба да плати не знам какву цену. Они не мисле да су избори решење, него мисле да без избора преузму власт. И то је суштина свега, на притиску, на својеврсним видовима револуције, да се дође на власт без избора. Све остало је замагљивање", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић нагласио је да је много изазова за Владу Србије након што су попуњена два министарска места, од наставка великих инфраструктурних пројеката након трагедије у Новом Саду, да се стабилизује систем, да се буди оптимизам међу грађанима и подрже породице које су изгубиле своје најближе.

Председник Вучевић додао је да је изазов и Косово и Метохија, геополитичке околности, економија.

"Све оно што је мање, више и редовно, плус ово што наравно имамо као ванредну околност што нам се десило и свакако обележило ову преступну годину. Наравно и покушај једне радикализације политичке сцене у Србији, односно покушаја провођења револуција, обојених револуција, како год, блокада живота у Србији", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић навео је да је Србија данас боља него што је била пре пет година, 10 или 15 година и да је у стању да повећа плате и пензије и подсетио да су од 1.децембра пензије повећане за 11 одсто, плате од 8 до 11 одсто у јавном сектору.

"А пре 10 година смо морали да смањимо плате и пензије. Ми данас расправљамо да ли је довољно осам, 10, 11, 12 одсто, колико би ми то могли да више подигнемо плате, колико би више могли да инвестирамо, колико би могли људи боље да живе, а заборављамо да држава не тако давно, није могла да асфалтира једну градску улицу, а не да развија све ове ствари", рекао је председник Вучевић.

 

Опозиција жели на власт без избора, студенти нису тражили разговор са владом

Председник Вучевић оценио је да опозиција која организује блокаде и протесте жели прелазну владу и да на власт дођу без избора.

Председник Вучевић рекао је да њих не би задовољио ни пад целе владе, напомињући да влада коју предводи неће пасти, јер у овом тренутку нема разлога за то зато што има подршку већинске Србије.

"Али, они би и након тога рекли да није добро, јер они морају да воде државу", рекао је председник Вучевић.

На питање како разуме поруке Покрета Крени-промени који су саопштили да избори нису одговор, да студенти нису сами и да је победа на дохват руке само треба "наставити игру", председник Вучевић рекао је да су и сами рекли и потврдили да је ово за њих игра.

Председник Вучевић рекао је да не разуме шта значи то што неће изборе, односно шта би онда хтели и навео да имају право на политичко делање, односно да студенти имају право да се организују, али да држава реагује у тренутку када је угрожена безбедност људи и имовине.

"Немају право да врше насиље, туку људе, то је недозвољено", истакао је председник Вучевић.

Председник Вучевић указао је да њихови захтеви нису да се иде на изборе и провери легитимитет владе, а неће ни саветодавни предлог за опозив председника прихватити.

"Они неће о томе, неће ни о изборима, већ хоће без избора да преузму власт, на притиску, револуцији да се дође до власти. Све остало је небитно, техничко-административне ствари, суштина њиховог делања је да се преузме власт без избора", оценио је председник Вучевић.

Одговарајући на питање о евентуалној манипулацији студентима који блокирају рад факултета, председник Вучевић рекао је да је то питање за оне који организују студенте и за њих саме и додаје да је структура студената који учествују у блокадама хетерогена.

"Нису идеолошки и политички исти, форумисали су своје захтеве, али да будем искрен осим оног за боље услове на факултетима, остале не разумем", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић додао је и да је "нонсенс" то што траже ослобађање, односно пуштање из притвора, а с друге стране траже кривично-правну одговорност.

Када је реч о захтеву студената да се објави документација коју поседује тужилаштво у вези несреће на железничкој станици у Новом Саду, председник Вучевић рекао је, као правник и адвокат, да сматра да не може да се објави нешто што тужилаштво користи у процесу подизања оптужнице.

Председник Вучевић сматра и да су ти уговори које поседује тужилаштво јавна ствар и додаје да је и председник Србије Александар Вучић као председник дошао до неких докумената за које је рекао да је спреман да разговара о објављивању.

Председник Вучевић наводи да до сада није разумео да студенти траже од било кога у влади да разговарају.

"Нису расположени за разговоре, али увек када буду хтели да разговарају, у нормалној, демократској атмосфери, влада је отворена за разговор, као и министарство", рекао је председник Вучевић додајући да је до сада лично разговарао сам са ректорима, деканима.

Председник Вучевић рекао је и да би лично волео да тужилаштво објави та документа, јер мисли да ништа спектакуларно у њима нема.

"То су правно технички грађевински акти, ничег ту спектакуларног и тајног нема, вероватно нешто у вези рокова, цена, али то нас не доводи до одговора зашто се срушила надстрешница", оценио је председник Вучевић.

Председник Вучевић указао је и да блокада Факултета техничких наука у Новом Саду може да отежа утврђивање свега што се догодило у вези надстрешнице, јер су они задужени за вештачење.

 

Скандалозно што изводе малолетне ученике на скупове са политичким захтевима

Председник Вучевић изјавио је да је скандалозно то што професори који су политички активисти изводе малолетне ученике на скупове на којима се износе политички захтеви.

"Малолетне ученике неко изводи на политичке скупове. И врло јасно сам објаснио зашто су то политички скупови. Јер су то скупови са политичким захтевима. Нико није одвео децу на минут ћутања или у цркву да запале свеће, или на место трагедије да положе цвеће. Него је неко из недеље у недељу изводио децу и то по први пут чујемо на петнаестоминутно ћутање", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић рекао је да до сада нисмо имали "петнаестоминутно ћутање" и да се у ствари ради о покушају блокаде целе државе и свих система.

"И система образовања, да све стане. Да деца изађу из школе, студенти са факултета, запослени из фирми, зауставља се саобраћај. А зашто се то ради? Па да би се постигли и испунили захтеви. А какви су захтеви? Политички захтеви - смена, оставка, одговорност. И опет долазимо на поље политике", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић истакао је да је зато и рекао да је то скандалозно шта су радили деци.

"То су малолетна деца. Мој син је изашао зато што је једна професорица рекла да изађу напоље да одају пошту погинулима, јер је дечко васпитан и наравно да је са својим другарима изашао", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић рекао је да је та професорка, која предаје четвртом разреду, ушла у учионицу где је био и други разред, ишла по ходницима и окупила сву децу.

"Имате кључно питање - да ли је тада дете нечије у школи, у учионици или ходнику. Је л' он у школи? Јесте. Да ли је неко ко је професор из те школе позвао да се изађе напоље са учествовањем у неком догађају, перформансу? Тачно. Какав је то догађај? То је догађај који, треба да каже да долази до парализе или обуставе свега. А зашто долази? Долази док се не испуне наши захтеви. А наши захтеви су политички", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић истакао је да тако угрожавају децу због политике и да је најгоре што се онда десило то што су се у школи деца поделила.

Председник Вучевић додао је да су деца из разреда његовог сина Данила стала уз њега, али да су нека друга старија деца лепила плакате против њега.

Председник Вучевић додао је да су Данилови другови онда скидали те плакате и да се тако унела подела међу децом од 16, 15 или 17 година, зато што неко има циљ да дође на власт без избора.

"И ја им то никада не могу опростити. Ја то никада не бих никоме радио. Ја не знам где иду у школу деца од Маринике Тепић или било кога другог од њих, не знам где су. Не знам уопште шта раде, нек су живи и здрави.

Председник Вучевић напоменуо је да наставници изводе децу на политичке догађаје и да се на тај начин директно угрожава достојанство школе, јер се то ради мимо сагласности родитеља.

Председник Вучевић рекао је да је реч о професорки која је чланица странке Драгана Ђиласа и нагласио да су то професори који су политички активисти.

На питање да ли професори могу да буду политички активисти, председник Вучевић рекао је да као и сваки грађани могу да буду политички активисти.

"То је њихово право, да припадају и навијају за неку политику, идеологију, програм. Али то не могу да раде у школи са ђацима, то могу да раде после наставе, пре наставе", рекао је председник Вучевић и додао да је то питање дисциплинске одговорности и просветне инспекције.

 

Нови предлог допуна Закона о високом образовању на пролећном заседању Народне скупштине

Председник Вучевић изјавио је да влада не одустаје од идеје да најбоље стране универзитете доведе у Србију и изразио очекивање да ће нови предлог допуна Закона о високом образовању бити пред посланицима на пролећном заседању Народне скупштине.

"И ја верујем да ћемо ми за пролећно заседање Народне скупштине моћи да изађемо с предлогом закона. И не одустајемо од идеје да најбоље универзитете доведемо у Србију", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић рекао је да је пре него што је повучен предлог закона, проценио, с обзиром на све оно што нам се дешавало и дешава, да није моменат да се даље ради на тим законским изменама.

"И рекао сам да као влада повлачимо тај предлог и враћамо се у радну групу опет да радимо", навео је председник Вучевић.

Председник Вучевић истакао је да су суштински проблеми у веза са тим законом зато што се високошколске установе противе, јер неће конкуренцију.

Када је реч о блокади факултета, на питање како студентима који желе да изађу на испитне рокове и како и омогућити то право, председник Вучевић рекао је да то није питање за њега већ питање за ректоре и декане.

На питање да ли мисли да је управо предлог допуна Закона о високом образовању иницирао све ово што се данас дешава, председник Вучевић рекао је да није и да су разлози политички.

"Наравно, има људи који су ту ушли од чистог срца и не мисле да су сви политички активисти, али има ту много политике", рекао је председник Вучевић.

На питање да ли је влада наљутила универзитете и факултете у Србији тим законом, председник Вучевић истакао је да у Србији увек неког наљутите кад хоћете да мењате ствари.

"Наша идеја је била да доведемо најбоље универзитете у свету. Моја је била идеја да се кроз амандман види да се то ограничи на најбоље рангиране универзитете, да ли по шангајској листи или некој другој, како каже струка. Јер је нама био циљ да деца не иду у Рим или Милано или Париз или у Америку, него да дођу ти универзитети, односно факултети у Србију. Да та деца остану у Србији и да студирају, плус да деца из трећих држава дођу у Србију да студирају", навео је председник Вучевић и додао да та идеја отвара и принцип конкуренције.

Председник Вучевић рекао је да је предлог допуна закона повучен јер није хтео у  околностима које су у том тренутку биле у друштву да додатно отежава и прави, како је рекао, још један ниво неразумевања или неслагања по одређеном питању, пре свега са универзитетском заједницом.

Када је реч о процесу акредитације, председник Вучевић навео је да ту долазимо до суштине проблема са неким учесницима у разговору, зато што онда они губе апсолутно монопол на томе.

"Суштински су проблеми, они неће конкуренцију, а они оправдавају кроз формалне проблеме, кроз процедуре, формалност и акредитације. То су формална, административна објашњења. Суштински проблем, неће конкуренцију. И хоће апсолутни монопол у тој области", навео је председник Вучевић.

 

Реконструкција владе на пролеће, Софронијевић и Лазаревић изузетно стручне

Председник Вучевић изјавио је да ће реконструкција владе бити на пролеће, у мају или јуну, а поводом кандидата за нове министре у ресорима грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и унутрашње и спољне трговине, рекао да су стручне и да су годинама у тим ресорима.

"Мислим да ће реконструкција бити на пролеће, мај, јун, на годину дана", рекао је председник Вучевић, али је приметио да ће нови кандидати за министре грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и унутрашње и спољне трговине "имати мање времена за доказивање".

Председник Вучевић рекао је да су кандидати за ресор грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, уместо Горана Весића, Александра Софронијевић, као и Јагода Лазаревић, кандидат за министра унутрашње и спољне трговине уместо Томислава Момировића, изузетно стручне и додао да ће на тај начин бити повећан и број жена у влади.

"Заиста су стручне, када погледате њихове биографије види се колико су стручне, нису страначке личности и обе су годинама у ресорима за које су сада кандидати", навео је председник Вучевић.

 

 

Извор: Танјуг/К1