Вести

Вучевић: Србија мора да иде даље

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је да Србија, упркос трагедијама и тешким тренуцима које јој се дешавају, мора да иде даље, да је то уједно и дуг жртвама и истакао да ништа није вредније од људског живота.

Председник Вучевић рекао, је за Танјуг, поводом оптужби опозиције због његовог гостовања на једној телевизији, да је то била кључна порука и истакао да је потребно да се погледа цела емисија како би се разумео смисао, а не да се намерно извлачи из контекста.

Председник Вучевић нагласио је да не прихвата моралне придике од оних који нису ни саучешће изјавили породицама страдалих у несрећи на железничкој станици у Новом Саду, а камоли их посетили, што је он учинио.

"Србија мора да иде даље јер је имала тешке тренутке и раније. И ово је много тежак тренутак за нас, али баш због породица погинулих ми морамо да идемо даље, да им помогнемо и да идемо даље јер је то обавеза целе државе, када кажем државе мислим на народ и грађане. Србија не сме да стане, мора да иде даље, то дугујемо настрадалима", нагласио је председник Вучевић.

Председник Вучевић истакао је да ће истина бити утврђена, те да ће они који су криви  одговарати.

"У то нема сумње и биће кажњени у складу са законом, не у складу са законима улице, већ у складу са законима Србије јер смо ми држава, а не анархија, јер смо уређен систем, а не систем у којем се на улици решава ко је крив и ко није и како ће бити кажњен. Ово није доба дивљег запада, ово је доба када влада закон и систем", истакао је председник Вучевић.

Председник Вучевић навео је да је након тог његовог гостовања била читава "канонада напада" и оцењује да је то урађено у покушају даље дестабилизације државе и поларизације међу грађанима, као и његове дехуманизације као председника Владе Србије, односно прављење од њега да је нечовек којем ништа не значе људски животи.

Председник Вучевић поручио је да свако ко жели да говори о његовим изјавама и тој изјави мора да погледа целу емисију и шта је била његова порука да се то мора сагледати у целини, а не истргнути из контекста једну реч или реченицу.

Председник Вучевић истакао је да се користи свака могућност да се нешто злоупотреби, негативно прикаже.

"Сваки људски живот вреди више него ишта, нема ништа вредније од живота човека од најмлађег узраста, до најстарије животне доби и непријатно се осећам да се правдам да разумем шта значи губитак људског живота. Сматрам да је то ствар нормалности, кућног васпитања. За мене као православног хришћанина невероватно је да неко може да вам инпутира да такве ствари говорите", рекао је председник Вучевић.

Како наводи, тежину те ситуације осетио је као неко ко је био у седам или осам породица које су изгубиле најмилије у тој несрећи, а и као министар одбране када је одлазио у породице настрадалих припадника Војске Србије.

"И не могу да замислим шта је теже да радите, не као неки министар или председник Владе, него као човек. Наравно најтеже је породицама које изгубе некога, то је немерљиво, не могу да кажем како им је, али могу да кажем да знам како је тешко бити тамо и поделити бол и муку коју те породице имају", рекао је председник Вучевић.

Председник Вучевић навео је да је за њега апсолутно неприхватљиво да му морална предавања о емпатији и односу према људима држе они који никада нису отишли ни да изјаве саучешће, били на сахрани или разговарали са породицама.

"Ја сам разговарао и био тамо, добијао и критике, тешке речи, од понекога захвалност за разумевање и показао да држава хоће да помогне да они ово преброде. Моја кључна порука из онога што сам говорио је да морамо да идемо даље, да су жртве огромне, али да је Србија имала тренутке када је имала и веће жртве и то сам говорио у дану пре него што смо обележавали 110 година од Колубарске битке, када смо изгубили 400 младих људи", рекао је председник Вучевић.

Како је навео, хтео је да каже да је Србија историјски имала велике губитке, као и да је и ово огроман губитак.

Председник Вучевић истакао је да је огроман губитак и један изгубљен живот, а не 15, али да држава мора да иде даље.

"И када смо имали и највеће губитке, невезано за број, јер сваки човек је велики губитак и то није питање броја, већ имена и презимена јер је то нечији син, ћерка, муж, супруга, отац, мајка, деда, бака, сваки човек чији се живот изгуби је велики губитак, али Србија мора да иде даље, ми не смемо као народ и грађани да дозволимо да на тој трагедији неко уништи државу, не смемо да зауставимо Србију јер смо доживели трагедију, то је позив за саборност, јединство, слогу да пребродимо те изазове које смо имали. То је била моја кључна порука", поручио је председник Вучевић.

Председник Вучевић истакао је да се мора утврдити ко је одговоран и подсетио да је покренут поступак, односно да истрага траје те да је 10 људи у притвору, 12 оптужено, више од 100 саслушано.

Председник Вучевић додао је да је Влада објавила више од 190 докумената, са више од 4.000 страна, да су два министра поднела оставке, као и помоћници министара, директори јавних предузећа.

"Имате политичку одговорност, одговорност оних који су оптужени да су учествовали у инцидентима на улицама, трговима или да су на неки начин радили оно што нису требали и они су прихватили политичку одговорност. Не знам шта није испуњено", рекао је председник Вучевић и подсетио да је испуњен и студентски захтев о повећању за 20 одсто из буџета за материјалне потребе факултета.

Председник Вучевић навео је и да је донета одлука о буџетској подршци куповини станова младима од 20 до 35 година иако то није био захтев, али је држава и на тај начин желела да подржи и помогне младе.

"Не дозвољавам да ми нико од њих ко није обишао ниједну породицу, изјавио саучешће, не зна имена погинулих, држе предавања да ли сам ја монструм или сам човек који нема емоцију, ја сам био у тим породицама и видео муку за разлику од њих", закључио је председник Вучевић.

 

 

Извор: Танјуг