Вучевић: Србија може да буде мост који повезује Исток и Запад
Србија може да буде мост који повезује Исток и Запад, поручио је председник Владе Републике Србије Милош Вучевић у интервјуу за највећу медијску мрежу у Кини "CCTV".
У разговору са новинаром, који је водио приликом прве посете НР Кини у својству премијера, Вучевић је подсетио на посету председника Си Ђипинга Србији у мају ове године, када је поручио да челично пријатељство две земље прелази на већи степен.
"То је први пут да једна европска држава има такав однос са НР Кином. Ово је за нас велика част. То српски народ никада неће заборавити, као ни то што је Кина била уз нас током пандемије. Србија може да буде мост који повезује Исток и Запад. То није недостатак, него може да буде плус", навео је Вучевић, и подсетио да је Србија ставила акценат на развој железничког саобраћаја и да је купила возове из Кине.
Србију и Кину деле шуме и мора, али нас спаја исти систем вредности, рекао је Вучевић и додао да је Србија веома поносна што је од 1. јула на снази Споразум о слободној трговини између Србије и Кине.
Вучевић је истакао да је концепт протекционизма погубан, управо за оне државе које доносе протекционистичке мере.
"Не можете да зауставите економско повезивање тако што ћете да намећете мере за сопствену привреду. Србија не жели да буде део тога, ми смо мали. Кина је шанса за наше привреднике. Дошли смо на тај ниво да председник Си каже да смо заједница за заједничку будућност. Тиме је наше задовољство веће", истакао је Вучевић.
Према његовим речима, Србија може да понуди многа добра на кинеском тржишту, а међу њима су вина, ракија, мед.
Кина, како је истакао, има специфичност у односу на друге велике државе на свету, јер је спремна да подели своје искуство и знање са другим државама и тиме показује ширину, што је, како је оценио, важно за човечанство.
"Званични подаци показују да је Кина један од највећих увозника и да је велики купац широм света. То је на понос вама и пример другима", навео је Вучевић и позвао грађане НР Кине да дођу у Србију.
Извор: Танјуг