Вучевић: Србија поносна на постигнућа ученика
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић приредио је пријем за ученике награђене на светским и европским такмичењима и уручио им признања за остварене резултате.
На пријему у Палати "Србија" награђен је 31 ученик за резултате постигнуте на међународним такмичењима из области информатике, хемије, физике, математике, географије, уметности.
Вучевић је честитао ученицима на успесима и нагласио да доделом признања држава жели да им захвали на постигнутим резултатима, истичући да су они најбоља страна Србије.
Навео је да се од награђених ученика очекује да се врло брзо по завршетку школовања укључе и помогну својој држави да буде боље место за живот, за спорт, науку, уметност.
Додао је да је Фонд за младе таленте ове године наградио више од 1.600 ученика и нагласио да ће се држава трудити да и даље обезбеђује средства.
Вучевић је поручио ученицима да уче, студирају и усавршавају се тамо где мисле да је то најбоље за њих, али да се након тога врате у Србију.
"То је највећа победа. Наша жеља је да дођете у своју отаџбину. У вама видимо оне који ће сутра носити највећи терет развоја Србије, од вас ће се очекивати најбољи резултати и највећа одговорност, а то је увек тако са шампионима", рекао је Вучевић.
Истакао је да је Србија поносна на постигнућа ученика и захвалио је њима, њиховим родитељима и наставницима на труду и раду који су сви заједно уложили да се дође до резултата.
Пријему и додели признања присуствовала је и министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, која је истакла да су Министарство и она лично поносни и захвални на досадашњим резултатима.
Надам се договору са синдикатима, не разумем претње штрајком
Вучевић је изјавио да се нада да ће бити постигнут договор са представницима синдиката просвете, са којима ће се данас састати, и нагласио да влада показује добру вољу и труди се да поправи и побољша положај просветних радника.
Вучевић је рекао да ће разменити нове информације са синдикатима просвете и нагласио да му није јасно зашто у исто време прете штрајковима и заказују разговор са председником владе.
"Ако преговарамо, онда нема штрајкова. Немојте да штрајкујете док трају преговори, прогласите да више не учествујете у преговорима и да сте се определили за штрајк", рекао је Вучевић новинарима у Палати Србија после пријема ученика награђених на светским и европским такмичењима.
Нагласио је да је свима јасно да је просвета један од стубова друштва и да нико није неодговоран да то потцењује и изразио наду да ће доћи до договора и да ће се наставити социјално-економски дијалог са циљем да се направи и стратешки документ о томе шта радити у наредне две, три или четири године да просвета има положај у друштву какав заслужује.
Вучевић је рекао да не разуме сталне претње штрајковима синдиката просвете и поручио да се нико неће унервозити због штрајкова и да је држава издржала и много теже периоде.
"Ми ћемо се унервозити, па ћемо дати више пара. Па нема више пара, није питање расположења да ли се неко уплашио или не па ће дати или неће дати паре", нагласио је Вучевић.
Како каже, ако синдикати одлуче да иду у штрајк, морају да знају како се штрајкује и да поштују јасна законска правила.
Увек је добро да се у УН чује глас истине о КиМ, не очекујем велике закључке
Вучевић је изјавио да је увек добро да се чује "глас истине" о Косову и Метохији у Уједињеним нацијама, али да од сутрашње седнице Савета безбедности УН не очекује велике закључке, с обзиром на, како каже, поларизоване ставове држава чланица по питању КиМ.
Вучевић је, на питање шта очекује од седнице СБ УН, рекао да је сигуран да ће свака расправа по питању КиМ у Савету безбедности УН довести до јасне поларизације између држава које признају независност тзв. Косова и оних које признају суверенитет Србије, у складу са међународним јавним правом и Повељом УН.
"Они који мисле да је Косово независно вероватно ће да глорификују или оправдавају потезе (премијера привремених приштинских институција Аљбина) Куртија и Приштине. Они који поштују међународно јавно право ће указивати на кршење основних људских права и слобода које се, нажалост, дешава свакодневно према Србима и неалбанском становништву на територији КиМ", рекао је Вучевић новинарима после пријема ученика награђених на светским и европским такмичењима.
Вучевић је подсетио да је Влада на седници у понедељак усвојила предлог закона који се односи на проглашење АП Косова и Метохије као подручја посебне социјалне заштите.
"Тиме држава жели да додатно стимулише и оснажи српску заједницу и све оне грађане на КиМ који себе доживљају као део Републике Србије", истакао је Вучевић.
Додао је да су усвојене и измене закона које се односе на организацију правосудних органа и које подразумевају оснивање посебног одељења Вишег јавног тужилаштва у Београду, које ће бити надлежно за процесуирање свих кривичних дела почињених на АП Косово и Метохија од 2008. године.
Такође, Виши суд у Београду биће надлежни суд за поступке по тим предметима или за таква кривична дела.
"Сада нас чека јавно слушање у Народној скупштини, и после тога да са председницом Скупштине Аном Брнабић видимо када ће бити седница на којој ћемо изаћи као Влада са тим предлозима закона'', навео је Вучевић.
Додао је да ће бити проглашени нелегалним сви акти који су од 2008. донети на АП КиМ, а који су супротни постигнутим споразумима између Београда и Приштине и важећим уставним и законским актима Србије.
Вучевић је навео да, у складу са договором са ММФ-ом, почетком децембра треба да буде усвојен и буџет за 2025. годину.
Убрзо прелиминарни извештај комисије о маржама, ускоро и контрола апотека
Вучевић је изјавио да се врло брзо очекује прелиминарни извештај Комисије за заштиту конкуренције у случају маржи трговинских ланаца, као и да ће ускоро предмет контроле бити и фармацеутске установе, односно начин формирања цена лекова и других немедицинских средстава у апотекама.
Вучевић је рекао новинарима да су чланови Комисије тражили састанак са њим како би га информисали о досадашњим сазнањима, након којег ће он председнику Србије Александру Вучићу пренети све информације.
"Држава на трговачке ланце не гледа као на непријатеље и не води било какав рат који би њима онемогућио пословање, већ тражи да цене буду формиране на начин који налаже тржишна привреда и регулатива о забрани картелизације, односно договарање код формирања цена", рекао је Вучевић.
Вучевић је додао да држава не може да толерише да неко има екстремне профите, а да све иде на уштрб животног стандарда грађана, због чега људи имају утисак да је за то крива држава, односно њена царинска или пореска политика, што, како је рекао, није истина.
Вучевић је навео да трговци могу да послују, отварају нове продавнице и упошљавају људе, истичући да би, с обзиром на промете, могли да дигну плате запосленима, али да не могу да држе цене које су неуобичајено високе у односу на праксу у Европској унији.
"Нико жив не може да објасни грађанима зашто је у Србији све скупље у односу на исте производе у ЕУ, а да људи разумеју да то није због царинске или пореске политике државе. Још једном позивам све - 'ајде, лепо се уразумите, будите фер и коректни, послујте, зарађујте, развијајте бизнис. Само, имајте меру за меру, фер однос према грађанима и држави која је створила амбијент да ви добро послујете", поручио је Вучевић.
Вучевић је подсетио да је годишњи промет у српским трговинама већи од пет милијарди евра, што је готово трећина државног буџета.
Вучевић је навео и да је разговарао са министром здравља Златибором Лончаром о ценама фармацеутских производа, истичући уверење да ће и у тој области бити спроведена провера начина на који се формирају цене.
"То су врло осетљиве теме за грађане. Реч је о основним животним намирницама и лековима. Држава не може ту да буде нема и глува и да каже да се тржиште стара само за себе. Супер је тржиште, али држава је регулатор који одређује правила. Ко хоће да их поштује - добродошао је, ко неће - нека иде тамо где то може, а ја вам кажем да то не може нигде у ЕУ", нагласио је Вучевић.
Вучевић је додао да поступак контроле није случајно покренут јер је, како је рекао, дошло до чврстих показатеља који говоре у прилог картелизацији. Вучевић је додао да ће, захваљујући контроли, грађани видети како се формирају цене, као и да постоје различити основи за попуст када трговци купују од произвођача - не само на основу количине, већ и простора у којем се продају производи, времена отплате, рекламирања и друго.
"А онда видите огромну разлику између цене по којој су платили и за коју продају производ", истакао је Вучевић.
Вучевић је додао да, кад неко купује у великим количинама, добија попуст, а затим добија ванфактурне попусте.
"На ком месту желиш да твој производ стоји у продавницама, да ли желиш да те рекламирамо у нашим огласним материјалима или не, а онда то све утиче на њихову куповну цену, односно на то како они праве свој посао. Али није добро да ви задржите излазну цену, односно цену за грађане, као да сте купили по редовној цени од произвођача", објаснио је Вучевић.
Вучевић је додао да тако настају екстремне марже, односно велики профити што, како је рекао, није добро за грађане као купце, нити за произвођаче који морају да улазе у тај ланац да би били конкурентни и могли да пласирају производе.
"Сигуран сам да ће ову проверу подржати и произвођачи јер је и њихов интерес да буду у фер односу једни са другима", рекао је Вучевић.
Вучевић је додао да фармацеутске установе сада имају довољно времена да саме провере да ли формирају цене на начин на који би оне требало да се формирају.
"Без ичег, без претње, без неког дисциплиновања. Држава ради свој посао у складу са уставом и законима и неће дозволити никако дивљање цена и инфлације. Ми смо спустили инфлацију на готово четири одсто. Пројектујемо раст БДП-а између 3,8 и четири одсто и управо је посао државе да буде корективни фактор, доносилац закона, односно регулатор правила тржишног пословања на нашој територији", рекао је Вучевић.
Вучевић је додао да ће са Лончаром договорити динамику контроле фармацеутских установа који је о тој акцији, како је рекао, говорио врло конструктивно.
"Идемо лагано у смислу да не правимо никакве исхитрене потезе, али да идемо у једну темељну, законом предвиђену и дефинисану процедуру контроле. Ником не претимо, не водимо никакве ратове, само хоћемо јасну контролу пословања у нашој држави", закључио је Вучевић.
Црна Гора и БиХ нису биле заинтересоване да се придруже иницијативи Отворени Балкан
Вучевић је изјавио да је Отворени Балкан добра иницијатива, али да је пропуштена шанса да јој се придруже Црна Гора и Босна и Херцеговина и да се тиме заокружи тај пројекат, а да се стиче утисак да тај процес тренутно није у агенди земаља у окружењу.
Вучевић је на питање новинара да ли је након Берлинског процеса "Отворени Балкан" још увек "жив и потребан", рекао да је та иницијатива жива у смислу да се поштују постигнути споразуми, али да му се чини да Албанија више није заинтересована за тај процес.
Вучевић је подсетио на изјаву премијера Албаније Едија Раме да је "Отворени Балкан" завршен процес и да је испунио своју мисију.
"Чекамо ближе одређивање нове владе Северне Македоније по том питању, али премијер (Христијан) Мицкоски није отварао ту тему када сам био у Скопљу. Очигледно да ником није у агенди", рекао је Вучевић новинарима у Палати Србија где је организовао пријем за ученике награђене на европским и светским такмичењима.
Додао је да Немачка покушава да да нову снагу и енергију Берлинском процесу и да га на "фону" десетогодишњице додатно поновно оснажи и истакао да није битно како се која иницијатива зове, ако доводи до мира и стабилности у региону.
"Мислим да је 'Отворени Балкан' добра иницијатива, али, на жалост, пропуштена је шанса да се Црна Гора и Босна и Херцеговина прикључе. То би било идеално и онда би добили пуноћу овог простора и да се покаже Европи, али пре свега нама свима, да можемо да сарађујемо. А не да једни и други стално нешто оптужујемо, па примите мене, али њих немојте примити у ЕУ", рекао је Вучевић.
Нагласио је да нема успеха појединих држава ако цео Западни Балкан не уђе у ЕУ и да без Србије као највеће државе у региону неће бити закружена прича о ЕУ.
Истакао је да треба водити дијалог ка договорима о лакшем кретању људи, робе, капитала и како да се грађани што мање задржавају на границама.
"Да направимо заиста 'оне стоп шоп' на граници, а најбоље је да нема заустављања. И пре свега за карго саобраћај, да се камиони што мање задржавају. То је нешто што је од значаја за економију свих држава на овом простору", нагласио је Вучевић.
Извор: Танјуг