Вучевић: Суштина протеста је политичка промена без избора
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је да је Влада Србије у рекордном року на сајту објавила 195 докумената Министарства грађевине, саобраћаја и инфраструктуре која се тичу и имају везе са железничком станицом у Новом Саду, са више од 4.000 страница.
"Јуче смо имали око 40.000 улазака на сајт Владе Србије, што је до сада највећи број улазака", рекао је председник Вучевић гостујући на ТВ Прва и додао да се документација налази и у Тужилаштву.
Председник Вучевић навео је да су испуњени сви услови које су студенти изнели, од тога да је одлуком Владе Србије издвојено 20 одсто више буџетских средстава за материјалне трошкове факултета, до тога да је у току процес за утврђивање кривично-правне одговорности.
"Тужилаштво је саопштило да је саслушало више од 100 лица и да се 10 налази у притвору. Имате оставке два министра, имате објављивање 195 докумената, имате за 20 одсто веће издвајање за факултете. Ја бих рекао да је све оно што је тражено испуњено, осим ако то нису суштински захтеви, већ политичке промене без избора", рекао је председник Вучевић и додао да је и амнестирано и пуштено да се брани са слободе неколико особа.
"Све што је дефинисано као захтеви тог дела студената, овде је два или три одсто студената у блокадама, и сада ћемо да видимо да то нису били захтеви, да хоће прелазну владу и оставку председника, јер су коловође инструисани од оних који то организују", навео је председник Вучевић.
Коловође протеста не занимају породице страдалих, већ само власт без избора
Председник Вучевић изјавио је да вође протеста у Новом Саду не занимају породице настрадалих у несрећи која се догодила на железничкој станици у том граду и њихова туга и бол, и додао да то показује и снимак разговора са чланом породице Фирић.
"Добро је да је јуче неко имао стрпљења да сними разговор између господина Фирића и коловођа антисрпских странака у Новом Саду. Две девојчице и њихов деда су погинули из Ковиља. То су најмлађе жртве и њихов дека. (Миран) Погачар и (Брајан) Брковић су дошли да причају о Србији, њих не интересују те породице. То је срамота. Они су хтели да уђу у ЈКП "Чистоћа". Нису очекивали да ће ту бити господин Фирић. Доживели су морални шамар. То је деда стриц погинулих девојчица и рођени брат Ђорђа", рекао је председник Вучевић.
Како је додао, снимак је све показао и то не може да се исценира, јер породице не можете да натерате да нешто кажу што не мисле.
"То је судар антисрпских лидера и народа Србије. Те породице су доживеле ненадокнадиви губитак", истакао је председник Вучевић и додао да вође протеста интересује револуција у Србији.
"Ниједну породицу нису обишли, као папагаји понављују да треба све да сруше због 15 људи који су погинули. Не може да се сруши држава због трагедије. Маске су пале, снимак говори више од мојих речи", истакао је председник Вучевић и навео да се Погачар може видети на сваком протесту, на тврдо антисрпским позицијама.
Председник Вучевић рекао је да је обишао неколико породица страдалих у несрећи у Новом Саду и да ни од једне није чуо да подржавају блокаде и протесте.
Председник Вучевић подсетио је и да је опозиција искористила и трагедију у Београду у политичке сврхе, и оценио да су они, како је рекао, "добошари зла и несреће" и да дају себи за право да је свака несрећа њихово погонско гориво.
Одговарајући на питање о томе што је један студент тражио његову кривичну одговорност, председник Вучевић рекао је да не разуме захтев за кривичну одговорност, али да разуме ако траже политичку одговорност и указао да је то политички захтев.
"И ту онда они улазе у чисту политику. Зато што траже пад Владе. Наравно, питао бих када падне Влада, шта онда даље. Пошто ће председник државе дати опет мандат Српској напредној странци, која има већину у Народној скупштини за састав владе", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић додао је да ако су Влада Србије и председник Србије преузели део одговорности и показали разумевање за захтеве, морају и они који стоје на другој стани.
"Да ли ће или не. Ја не могу казати да сам велики оптимиста", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић додао је да му је жао што се тужилаштво није изјаснило претходних дана и рекло да је документација код њих и да ће кад заврше истрагу саопштити шта треба.
"Пошто су они ћутали, председник Републике по Уставу се јавио, обратио и тражио да се обједини документација и да буде јавно објављено. То је документација коју су надлежне институције проследиле тужилаштву, наравно, јер су у обавези да дају тужилаштву. Тужилаштво је тражило то од министарства, од Инфраструктуре железнице и истог дана кад се десила несрећа, то јест сутрадан је кренуло прикупљање. А председнику су та документа била на располагању, због тога што је то документација коју поседује министарство и коју поседује Инфраструктура железнице", објаснио је председник Вучевић.
Председник Вучевић додао је да може да се види да се ништа не крије и да су објављени сви уговори, грађевински дневници, пројекти.
Председник Вучевић нагласио је да је и више од сто људи саслушано у истрази поводом несреће у Новом Саду и да је десет људи у притвору.
Председник Вучевић рекао је да су испуњени и захтеви студената и да су они који су били у притвору пуштени и да су, са друге стране, поднете кривичне пријаве против оних који су нападали људе на улицама, као и да су платили, како је рекао, политичку цену за то.
"Ми смо и тиме показали највећу одговорност него што је то до сада била пракса у Србији", додао је председник Вучевић.
Председник Вучевић навео је да, нажалост, ни после свега што је испуњено не очекује да ће се протести обуставити.
"Зато што их нису организовали због тога. Нису их организовали ни због породица погинулих. Нису их апсолутно организовали због погинулих. То им је повод, а узроци су да се дође на власт без избора и политичких промена. Јер на изборима не могу победити. Они ни данас не траже изборе", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић додао је да се кривична одговорност не тражи на улици и да нас то само води у анархију и распад.
"То се и прави да би се приказало да све се распада, да је све пропало и да би на тој деструкцији неко требао да изнедри те "боље промене" које ће нас вратити у нормалан живот. Неће нас то вратити, ни ти из опозиције који су уништили Србију, јер су они коловође свега", додао је председник Вучевић.
Председник Вучевић нагласио је да су маске пале и да се тачно види шта опозицију интересује, а то је револуција.
"Говоримо о коловођама, не говоримо о неком средњошколцу који воли да учествује у нечему што није настава, па воли мало да изађе, да се дружи, да буде ван школе, не говоримо о неком студенту који вероватно има неке идеале и у том животном добу је по природи бунтован, говоримо о људима који желе политичку корист од свега", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић навео је да сви студенти и средњошколци који су патриотског расположења и оријентација, а таквих је, како је истакао, највише међу младима, треба да чују шта они који организују протесте говоре о Косову и Метохији, Републици Српској и санкцијама Русији.
"Да се не би изненадили да учествују у довођењу на власт, можда несвесно, оних који ће за два дана рећи Косово није наше, трећег дана ће рећи да Република Српска мора да се модификује или да се мења Дејтонски споразум, а првог сата ће вам увести санкције Русији, па да се не би после изненадили коме сте помогли да дође на власт", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић навео је да је цела држава љута, бесна и тужна али да не можемо да срушимо државу, истичући да то не траже породице погинулих у трагедији у Новом Саду.
Председник Вучевић рекао је да је трпео притиске због предлога допуна Закона о високом образовању од ректора Београдског универзитета и од многих декана, наводећи да су му они предочили да ће се, уколико се закон усвоји, десити оно што се сада дешава.
"Блокаде, протести, професори, студенти неће хтети да раде, зауставиће се рад високошколских установа. Ето, мање више ово што нам се дешава", рекао је председник Вучевић одговарајући на питање од кога је трпео притиске да се тај закон не усвоји.
Како је навео, проценио је да нам, имајући у виду све оно што се дешавало у друштву и држави, не треба још једно поље неслагања и одлучио је да закон повуче из процедуре.
Министарство финансија већ ради на закону о олакшицама младима за куповину стана
Председник Вучевић изјавио је да су олакшице младима за куповину стана велика вест за младе у Србији и да Министарство финансија увелико ради на доношењу закона који ће то регулисати.
"Министарство финансија и Синиша Мали увелико раде на томе. У питању су дани", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић додао је да ће законом о гарантној, кредитној шеми бити обезбеђена буџетска подршка младима до 35 година да могу што лакше, једноставније и јефтиније да дођу до крова над главом.
Према његовим речима, учешће ће бити не као што је сада 20 посто, него један одсто, а првих шест година држава ће растеретити обавезу за стамбени кредит, да млади имају могућност да се стабилизују, јачају, више зарађују и лакше враћају кредит.
"Ово је најважније питање, данас посао може да се нађе у Србији много лакше него што је било. Морамо још много тога да радимо на том пољу, али ово када будемо представили, ја говорим о данима који су пред нама, то је законско решење, видећете да ће млади људи много лакше и јефтиније долазити до станова", истакао је председник Вучевић.
Председник Вучевић додао је и да ће бити продужено време отплате кредита са 35 или 30 на 40 година.
"Мислим да је то јединствена прилика за младе да реше стамбено питање. Грађани Србије воле да имају свој кров над главом и ово је велики напор државе да се помогне младима да реше ово питање. То је озбиљна уштеда, биће снижене каматне стопе, нотари, катастри, таксе. За цену једног доброг телефона моћи ћете да имате учешће за стан од 100.000 и ваш је стан. Имате прву годину без отплате главнице. То је велика вест за младе у Србији", рекао је председник Вучевић.
Извор: Танјуг/ТВ Прва