Вучевић: Велики број студената не учествује у протестима
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је данас да велики број студената не учествује у протестима и блокадама и жели да студира, као и да би требало да се постави питање појединим деканима и професорима који подржавају протесте како ће да омогуће студентима да полажу испите.
"Ово прво питање је много озбиљније, а то је шта се дешава са студентима који нису у протестима и блокадама, њих је неупоредиво више и на свим их је факултетима више. Та огромна већина је мирнија и повученија, зато што не врши агресију према онима који су у блокадама", рекао је Вучевић одговарајући на питања новинара у Врњачкој Бањи.
Вучевић је навео да је сваки студент који није хтео да се прикључи или активно гласа против блокада, био извргнут јавном линчу на друштвеним мрежама.
"За нас који смо бирали овај посао, то није тако страшно или смо огуглали на то и прихватили да је то саставни део посла којим се бавимо, али за неку младу особу за њега је тај свет реалност. Када га неко напада на друштвеним мрежама, за њега је то угрожавање социјалног живота или комуникације, а то су радили свима који су се успротивили блокадама, био би разлучен именом, презименом, сликом, као најгора диктатура", рекао је Вучевић.
Вучевић је истакао да ће студенти бити све нервознији, јер желе да полажу испите, подсећајући да је децембарски рок пропао и да долази јануарски.
"Ја хоћу да питам ове што то раде, да ли сте ви стварно свесни, да изгубите годину дана, после ћете у марту, мају, априлу, питати шта вам је све ово требало. Пошто и да спроведете, оно што мислите да треба, нећете ви доћи у фотељу, него, не дај Боже, Ђилас, Мариника и та екипа", навео је Вучевић.
Вучевић је упитао шта ће бити са школаринама, хоће ли их вратити професори и декани који су подржали блокаде.
"А шта ћемо са породицама које су изнајмиле станове, собе у домовима, у великим градовима, то кошта, неко плаћа стан у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу. Шта ћемо са људима који су требали да дипломирају, које стипендирају компаније и шта ћемо са компанијама које финансирају те студенте, чекајући да заврше", навео је Вучевић.
Додао је да је Влада испунила све захтеве студената, као и да је на њима како ће даље да одлуче.
"Влада подржава захтеве СКОНУС-а и осталих легалних организација, легитимно изабраних представника студената и студентских парламената и већине студената, да им се омогући полагање испита", навео је Вучевић.
Вучевић је нагласио да је неспорно да постоји добра организација протеста и блокада и да је то неко добро припремао.
"Апсолутно не верујем у спонтаност, да је тако неко већ припремио и вреће за спавање и начине како се заузимају просторије. Класичан пример имате у уџбеницима, како се проводе таква врста револуција и акција. Мислим да је у Загребу рађена слична акција 2009", рекао је Вучевић.
Да ли је неко финансирао протесте, како каже, питање је које је пред институцијама државе у наредном периоду.
"Нећу никога да оптужујем, јер немам доказе у овом тренутку", рекао је Вучевић.
Он је саветовао матурантима средње школе, да не пропусте припреме за упис на факултете.
"Ми треба да разговарамо, хоћемо ли имати државну матуру, хоћемо ли одложити, хоће ли бити пријемних испита", рекао је Вучевић.
Са синдикатима можемо разговарати о продужењу рока за закључивање оцена
Вучевић је изјавио вечерас у Врњачкој Бањи да се са представницима синдиката просвете може разговарати о томе да се продужи рок за закључивање оцена.
"Обавеза је да се закључе оцене, то су државне школе, нису приватне школе. Ми смо данас имали комуникацију са синдикатима просвете, председником Републике, члановима Владе. Мислим да ће председник Вучић за дан, два, три имати вести. Можемо разговарати да се продужи рок, да не буде до 27. децембра закључивања", рекао је Вучевић новинарима у Врњачкој Бањи.
Вучевић је додао да је 107 школа у статусу да не жели да закључи оцене, од око 1.700 школа.
Говорећи о раније започетом распусту за ђаке у Србији, Вучевић је навео да смо имали парадокс да је неко прво рекао да неће у школу и да хоће у блокаде, па кад је држава рекла "добро, обједињујемо школски распуст", они су рекли да неће распуст.
"Невероватне ствари се дешавају. Данас сам причао са председником Вучићем, има ту неких новости, па ћемо видети за неколико дана“, рекао је Вучевић.
Ове године раст БДП најмање 3,8%, следеће године очекујемо раст од 4,5%
Вучевић изјавио је вечерас у Врњачкој Бањи да се очекује да ове године имамо раст БДП од најмање 3,8 одсто, а да се у следећој години очекује да раст БДП буде 4,5 одсто.
"Очекујемо најмањи раст БДП од 3,8 одсто, чекамо последње процене око ПДВ, можда идемо на 3,9, можда чак и на четири одсто раста. 3,8 је сигуран раст БДП у 2024. години. Очекујемо инфлацију од 4,5, 4,6, 4,7 одсто, видећемо колика ће бити", рекао је Вучевић новинарима у Врњачкој Бањи, након данашње седнице Савета за координацију активности и мера за раст БДП Владе Србије.
Вучевић је нагласио да бисмо имали и бољи раст БДП да ова година није била толико сушна и да нисмо имали пад пољопривреде.
Вучевић је додао да очекује да БДП настави раст до 4,5 одсто у 2025. години, као и да се настави спуштање нивоа инфлације.
"А шта то значи за сваког грађанина Србије и овде у Врњачкој Бањи и у Стопањи, Краљеву, Александровачкој Жупи, Суботици, Трстенику, Врању, Косовској Митровици? Да ће им расти плате и пензије. То значи да ће држава имати ресурсе да и даље расту плате и пензије и да наставимо развој државе, то је кључна порука око БДП. И, наравно, да контролишемо раст цена, да немамо инфлаторна кретања и да инфлацију држимо на нивоу који је дефинисан", рекао је Вучевић.
На питање шта је обележило 2024. годину, Вучевић је рекао, када су добре вести у питању, да је то, између осталог, недавно отварање нове деонице моравског коридора од 30 километара.
"Верујем да за 7 или 8 дана, можда и мање, отварамо брзу саобраћајницу Шабац-Лозница. Повезујемо скроз, од Руме до Лознице, Срем повезујемо скроз са Подрињем. Спајамо делове Србије, путоваће људи из Лознице, сат, сат и 15 минута до Београда, а када се уради Фрушкогорски коридор, толико и до Новог Сада", рекао је Вучевић.
Подсетио је да је ове године усвојена и реформска агенда, као и да су направљени циљеви за даљи европски пут Србије.
"Нисмо кварили традицију пријатељства ни са Руском Федерацијом, ни са Народном Републиком Кином. Добили смо споразум о слободној трговини са Кином, добили споразум о слободној трговини са Египтом, споразум са Емиратима, отворили нова тржишта за наше привреднике, за приватни сектор, реалан сектор. Много тога смо радили и верујем да ће плодови тог рада бити видљиви и у 2025. години, да ће људи живети задовољније и боље", закључио је Вучевић.
Извор: Танјуг