Вести

Вучић: Брину ме претње, надам се адекватној реакцији из света

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да га претње које стужу из Приштине плаше и забрињавају, јер не мисли да су само за "унутрашњу употребу" и у циљу кампање која се тамо води, због чега је позвао ЕУ и друге чиниоце у свету да на објективан и рационалан начин оцењују потезе политичара у региону.

Вучић је, на заједничкој конфернцији за новинаре након разговора са европским комесаром за проширење Јоханесом Ханом, рекао да, колико год га поштује и увек говори најлепше о њему, уз захвалност као човеку који добро познаје овај део света, мора да примети и пред њим да, када бисмо ми изговарали такве реченице непоштовања или говорили да ћемо претњама решити један део територије, као што то раде из Приштине, стигло би десетине саопштења с порукама осуде.

"Забрињава чињеница да су те изјаве, најтеже могуће, претња једном народу и да на то изостају адекватне рекације", истакао је Вучић и приметио да би реакције, када би нешто слично долазило из Србије, вероватно биле жестоке. Председник Србије је, међутим, додао да се "не бисмо играли":

"Тачно је да људи у региону желе мир и стабилност, али забрињава чињеница да се дају најтеже могуће изјаве, које представљају чак и претњу постојању једног народа и да пролазе некажњено".

Како је рекао, треба да будемо свесни чињенице да је 22 од 27 земаља ЕУ признало независно Косово и да то морамо да разумемо, као и да имају право да изговоре шта хоће, те да стога не жели да "долива уље на ватру".

"Не мислим да је у питању кампања и добијање гласова, и то је оно што ме брине", рекао је Вучић и додао да неће никога вређати, нити користити тешке речи или одговарати на претње.

"Ми морамо да се потрудимо да одговарамо смиреним тоном, да ситуацију умирујемо колико год је могуће, не зато што смо слаби или се некога плашимо, већ зато што се нормални и пристојни људи тако понашају", рекао је Вучић.

Наш циљ је, рекао је Вучић, економски раст, а не да потхрањујемо своју сујету показујући да смо јачи и већи од некога.

Председник Србије је рекао да је пред нашом земљом неколико задатака у наредном периоду - да настави свој европски пут, да је неопходно отварање унутрашњег дијалога о уставним променама и односу према Косову и Метохији.

"С једне стране, тај однос не сме да буде прожет искључиво митским приступом, а с друге стране, ни тога да кажемо да ћемо лако да се одрекнемо свега што нам припада. То мора да буде озбиљна дискусија, заснована на аргументима", рекао је Вучић.

Он је поновио да је потребно да одредимо свој циљ у будућности, јер само с дефинисаним циљем, како је констатовао, можемо да нађемо пут до њега.

Када је реч о просперитету региона уопште, Вучић је рекао да он зависи од мира и стабилности.

"Нисам желео да добијам политичке поене критикујући било кога у региону. За нас је витални циљ да чувамо наше грађане и безбедност наше земље", рекао је Вучић.

Председник Србије је рекао да само молимо све у ЕУ и друге чиноце у свету да на објективан и независтан и рационалан начин оцењују поступке политичких лидера у региону, а људе у Приштини - да размишљају на један други начин и покушају да превазиђу оно што су радили пре 20 година и размишљају о ономе што следи за 20 година.

 

ЕУ највећи инвеститор у Србији и увозник српске робе

Председник Србије Александар Вучић захвалио је данас, након добрих и плодоносних разговора, комесару за проширење и суседску политику Јоханесу Хану на посвећености процесу проширења, и додао да људи у Србији треба да знају да је ЕУ највећи инвеститор у нашој земљи, да запошљава највише људи у Србији, а да 67 одсто нашег извоза одлази у земље Уније.

Вучић је на заједничкој прес конференцији, Хану захвалио и на подршци њему лично, те поручио да је непроцењива Ханова посвећеност процесу проширења.

"Јоханес Хан је не само по природи посла, већ и лично веома посвећен процесу проширења ЕУ, и то није само питање проширења, већ и како и на који начин да се помогне земљама у том процесу", рекао је Вучић.

Изразио је, каже, искрену захвалност за сваку врсту подршке ЕУ и људи у Србији треба да знају да то није само финансијска помоћ и различите донације и финансијски програми, већ и помоћ у знању.

"ЕУ је за нас најзначајније тржиште, одатле долази највећи број инвеститора, 67 одсто извоза робе иде на тржиште ЕУ и највећи број инвеститора су из земаља ЕУ", рекао је Вучић.

 

Царинска унија би свима донела добро

Формирање заједничког тржишта у региону донело би добро свим земљама, сложили су се данас у Београду председник Александар Вучић и комесар за проширење Јоханес Хан.

На прес конфернцији након састанка, они су поручили да би заједничко тржиште била изузетно добра шанса за све земље региона, а реч је о тржишту од 20 милиона људи.

То би значило нова радна места, смањење трошкова, бржи проток роба и људи и много више инвеститора у региону, рекао је Вучић.

"Ако бисмо формирали јединствено тржиште пореске стопе би биле јединствене, а то би значило добит и за нас али и за све друге у региону", рекао је Вучић.

Због тога ће, како је рекао, молити пријатеље у региону да о тој теми даље разговарамо, иако зна да нове идеје увек наиђу на скепсу.

"За нас није важно чија је то идеја, важно је да о томе разговарамо", рекао је Вучић.

 

 

 

 

извор: Танјуг/Пинк