Вести

Вучић: Бујановцу бар један фабрички погон

Нема живота без економије и најважније је да и овде у Бујановцу отворимо бар један фабрички погон како би људи могли "колико толико" да се запошљавају, рекао је у Бујановцу председник Србије Александар Вучић.

"Знам како су овде фабрике уништаване и знам ко их је уништавао, али наше је да то променимо. Привреда је овде још раније уништавана али треба да видимо шта можемо да проправимо, да доведемо инвеститоре овде", рекао је Вучић у разговору са мештанима.

Додао је да је за људе од пресудног интереса да могу да опстану и остану на овим просторима, а да, како каже, свака друга кућа не буде на продају.

"Видите да људи одлазе трбухом за крухом у Словачку, Аустрију... Ми данас имамо више новца, можемо да помогнемо и није нам то проблем само да нађемо више програма", додао је Вучић.

Апеловао је да се помогне, да се подстакне приватни сектор, на све могуће начине - стартаповима, да држава даје 50 одсто кредита, а 50 одсто грантова, јер, како је навео, то су питања од виталног значаја за опстанак земље, а окупљенима је рекао да се не либе да постављају питања која ће допринети унапређењу живота и опстанку људи.

"Спреман сам да вас чујем и да видимо шта можемо да направимо. Оно што сам видео и што ме подстиче на још већи рад и труд јесте страх људи због непостојања посла", закључио је Вучић.

Грађани Бујановца, иначе, дочекали су Вучића у великом броју, готово да су затворили улицу у којој се налази кафе "Левко" у којем је разговор организован, и покушали су да се пробију до њега како би му изнели проблеме.

Између осталог, пожалили су се што није асфалтиран пут од села Љиљанце код Бујановца, до Богдановца, у дужини од 3 километра и тражили су ако могу да добију тај пут.

Вучић је упитао директора "Путева Србије" колико то кошта и када је чуо да је то 40 милиона динара, обећао им је пут, најавио да ће већ за 10 дана да изађу машине и да ће добити асфалт.

 

Помоћићемо где можемо, спремите пројекте

Данас смо у Бујановцу договорили - да буде урађен пут од села Љиљанце до Богдановца, у дужини од три километра, да решимо питање канализације за Раковац из кредита банке Савета Европе, да покушамо да решимо питање кланица и питање "Гумопластике", а да водимо рачуна да Срби не буду запостављени, рекао је председник Србије Александар Вучић.

Вучић је после разговора са мештанима Бујановца рекао да Србе и Албанце муче исте бриге.

"Све сам вас разумео, има тема о којима не може сасвим отворено да се разговара. Покушаћемо да нађемо идеје, а ви се више обраћајте Координационом центру кад општина нешто неће да уради", рекао је Вучић.

Како је рекао, много тога је у Србији обишао, али нигде није видео такву "потиштеност и страх људи због недостатка посла пре свега" као у Бујановцу.

Вучић је грађанима са којима је разговарао поручио да се држе заједно, а онима који представљају наш народ на вишим инстанцама да разговарају са грађанима, да их слушају, истрпе њихов гнев и јед и да се боре за њихове интересе.

Наводећи да 70 одсто људи у Бујановцу и околини живи од сточарства, Вучић је рекао да ће држава наћи кланичара јер постоји обезбеђено тржиште, али да је потребно да се повећа производња грла.

"Увећајте за још три, десет пута, имамо тржиште за то, у Турској, у Кини... Али немамо ни близу онолико стоке колико нам треба за извоз", рекао је Вучић.

Говорећи о Бујановачкој бањи, Вучић је рекао да је она веома важна за цео тај крај и да је неопходно наћи инвеститора.

Казао је и да ће држава помоћи сеоски туризам у Бујановцу и околини, да ће решити питање инфраструктуре, комуналија, струје, трафо станице, али да неко мора да уложи и свој новац.

Председник је рекао и да ће држава покушати да нађе инвеститора за Гумопластику, предузеће које је затворено 1997. године.

"За свакога ко би уложио у Гумопластику спремни смо да дамо субвенције по радном месту, дајемо пореске олакшице, субвенције до 50 одсто инвестиције... Али морамо да нађемо некога ко ће да води посао, ко је заинтересован, ко има тржиште за те производе", рекао је Вучић.

Грађани са којима је Вучић разговарао навели су да албанске локалне власти више воде рачуна о "својим и албанским" него српским интересима.

Вучић је приметио да је око хиљаду људи остало испред кафића "Левко" у Бујановцу и поручио функционерима на локалу да морају да разговарају са људима, да их слушају и чују шта су њихови проблеми.

Вучић је, примера ради, навео да му је директор једне школе рекао да недостаје терен у Божељевцу, јер деца немају игралиште, а који вреди свега 20.000 евра, те констатовао да такве ствари увек могу да се реализују само треба рећи шта недостаје.

Треба видети и "отворити" Албанце за разговор, рекао је Вучић и додао да са њима треба заједнички радити.

На констатацију да недостаје медицинског особља, Вучић је рекао да је велики број људи из региона, Румуније, Македоније, БиХ и других земаља отишао у Немачку великог инвестиционог циклуса у тој земљи.

"Мораћемо да повећавамо плате додатно", рекао је Вучић и навео да с друге сртане не може све држава да "усиса" и да би се запошљавањем само у јавном сектору уништило оно што је рађено у претходних пет година у циљу оздрављења економије.

Каже и да би приватни сектор требало да прати зараде у јавном сектору, односно да њихови запослени имају и веће плате.

Поновио је да је потребно да се повећа сточни фонд, како би се уложило у кланицу, а тржиште је обезбеђено.

Истакао је да се увек трудио да штити домаћу производњу, те је тако испричао да је "варао'' Европску унију у вези са прелевманима.

"Пошто су приметили да их варамо са прелевманима, послали су писмо, а онда одговорим за три месеца да ћу да проверим о чему се ради, и тако годину и по, скоро две смо то држали, да бисмо заштитили домаћу производњу, зато је важно да произведемо довољно меса, јер не можемо да забранимо увоз, пошто ће онда и они нама", рекао је Вучић.

Вучић је шефа Координационог тела за општине Бујановац, Прешево и Медвеђа Зорана Станковића питао и како се Албанци у тим општинама односе према држави, на шта је Станковић рекао да они поштују законе Србије.

Истакао је и да је стопа криминала у тим општинама мања него у другим деловима Србије, да нема насиља на националној основи и да је у том погледу ситуација задовољавајућа.

"Постигли смо резултат, али може бити боље, надамо се да ће после ове посете и грађани бити задовољнији", рекао је Станковић.

 

 

Извор: Танјуг