Вучић: Економија увек побеђује
Председник Републике Србије Александар Вучић одржао је говор на трибини "Циришки говор" у коме је истакао да живимо у времену када људи не слушају једни друге, али да економија увек побеђује и да је Србија по степену развоја убедљиво на првом месту на Западном Балкану као и да је за њу економија погонска сила.
"Морамо да радимо још марљивије, што ће бити врло тешко. У свим нашим земљама, широм Европе, људи желе да живе боље из године у годину, али да раде мање", оценио је председник Вучић.
Када је реч о степену развоја у региону Западног Балкана, председник Вучић је оценио да је Србија данас на убедљиво првом месту испред свих.
"Имам велику бојазан да ћемо имати још тежу ситуацију у Европи. Европа мора да донесе више стратешких одлука него што је то до сада био случај. Верујем да ће бити у стању да то учини", навео је председник Вучић.
Додао је да за Србију економија представља погонску силу.
"Наш посао је да модернизујемо нашу земљу, да је демократизујемо, а економија је погонска сила за мене и моју земљу и ја се надам да ће више Швајцараца долазити у Србију, као и да ће много наших људи који овде живе донети своје знање или да ће се и сами вратити у Србију, на чему бисмо им били дубоко захвални", рекао је председник Вучић.
Подсећајући да је Србија на путу ка ЕУ он је навео да се на састанку са швајцарском пословном заједницом много хвалио, али да се Србија такође суочава и са много проблема.
"И даље смо сиромашна земља. БДП у апсолутним бројевима са 6,7 милиона људи је 82 милијарде. Али пре само 10 година то је било 32 милијарде само да видите какав смо напредак направили последњих година", поручио је председник Вучић.
Додао је да је то и даље веома мало и навео да то показује колико је Србији потребно да ради на марљивији начин, али је указао да је однос јавног дуга према БДП-у у Србији 46,4 одсто, док у еврозони јавни дуг износи око сто одсто.
Председник Вучић је истакао и да је Србија најразвијенија у региону Западног Балкана.
"Србија представља 50 одсто укупног БДП-а Западног Балкана, 55 одсто укупног извоза Западног Балкана и 62 одсто укупно привучених директних страних инвестиција на Западном Балкану. То су добре ствари. Ипак, мораћемо много да урадимо по питању правне државе, владавине права, слободе медија, многих других ствари", рекао је председник Вучић.
Указао је да је Србија две и по године под великим притиском да се прикључи свима у санкцијама Русији.
"И увек сам питао наше пријатеље у Европи, "у реду, ако је тако, зашто вам треба наша влада? Зашто су вам потребне владе? Можете нам само послати поруку или послати имејл". Онда је то одлука, јер ја и даље верујем у суверене, независне земље, које могу саме да доносе одлуке, ради и на корист сопственог народа. И мислим да је ово непобитно најбољи став и најбоља позиција једне земље", рекао је председник Вучић.
Додао је да се плаши да ће бити све тежа ситуација у Европи.
"Имамо 85.000 људи који раде у немачким компанијама. Кад (Немци) кијају, кад кашљу, одмах добијамо упалу плућа. А са њиховом стопом раста, биће нам још горе за две до три године. Ове године смо земља број два, када говоримо о најбржој стопи раста у Европи. Следеће године бисмо можда чак били земља број један са нивоом стопе раста, али то не значи да ће тако остати за две, три или четири године. И због тога се веома плашимо. Верујем да би Европа требало да доноси неке стратешке одлуке, више него што је то био случај. И верујем да ће то успети", казао је председник Вучић.
Председник Вучић је говорећи о ситуацији у региону навео да, на пример уколико 6 одсто становништва Црне Горе који су Албанци или 8 одсто који су Бошњаци, кажу да треба да добију албански или босански језик као службени, то је легитиман захтев, а уколико би то тражили Срби, којих у Црној Гори званично има 32 одсто, одједном му, како каже, стижу коментари да се не нагиње уназад и да би требало да промени фокус.
"Нисам толико глуп да не разумем овај став, али слушам их и фокусирам се на економију", рекао је председник Вучић.
Навео је да је исти је случај и са Босном и Херцеговином и да кад год нешто кажу са стране против Републике Српске, то сви тако лако прихватају, док на коментаре људи из Републике Српске који кажу да неко питање имовине није решено на поштен начин, одмах стижу етикете да су они сецесионисти.
"Иако су се сви остали отцепили од нас. Али нема везе. То се дешавало у прошлости и треба да будемо окренути само будућности. И веома смо оријентисани на будућност јер сам веома фокусиран на Експо. Ми смо организатори Специјализованог сајма 2027. године. Све смо базирали на Експу", рекао је председник Вучић.
Истакао је да ће Србија испунити све критеријуме за статус пуноправног чланства у ЕУ, али како каже, не верује да ће у скорије време наша земља бити део ЕУ, јер нас неће прихватити до 2030. године или још касније.
"Наш посао је да то урадимо. Наш посао је да модернизујемо нашу земљу. Наш посао је да демократизујемо нашу земљу. Економија је покретачка снага за мене и за нашу земљу и надам се да ће више Швајцараца доћи у Србију и много Срба који живе овде у Швајцарској и донети своје знање или се вратити назад у Србију, били би им веома захвални. На, крају економија увек побеђује и верујем да ви Швајцарци то знате боље од било кога у свету", закључио је председник Вучић.
Председник је рекао и да је срећан што је Урсула Рејнолдс из Швајцарске помогла Србији да уведе систем дуалног образовања.
"Али заиста је трагично колико је то тешко, јер то морате наметнути, људи то не желе да прихвате. А о осталим веома тешким причама да и не говоримо. Али да, направили смо економски напредак. Били смо број три или четири, када говоримо о степену развоја у региону Западног Балкана. Сада смо далеко број један, испред свих", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је оценио да ће Европа, ако следеће године поново буде имала стопу раста од 0,7, 0,8 или 1,1 одсто, тешко пратити земље попут Кине, Индије, САД и многих арапских земаља, које ће имати, како је навео, два, пет или шест пута већи раст.
"Не могу више да их прате. Али нема идеје", рекао је председник Вучић и додао да једина идеја која постоји је она о наметању царина другима и додао да се главна дискусија води око тога да ли ће Трамп увести царине Кини, Мексику, Канади, Европи, или свима њима.
Закључио је да на крају економија увек побеђује, а, како је навео, он верује да Швајцарци то знају боље него многи у свету.
На насловној страни магазина "Велтвохе" председник Вучић је најављен на насловној страни као "човек мира", а тако га је представио и домаћин трибине, власник и главни уредник магазина Рожер Кепел.
Кепел је на почетку председника Вучића представио учесницима, пожелео му добродошлицу и захвалио на учешћу.
"Вучићу, Ви сте човек мира, а Србија је изузетно занимљива земља, са богатом историјом, у средишту Европе, између запада и истока, увек суочена са тешким ситуацијама. Србија је хришћанска нација и Србија је бранила вековима хришћанство у Европи", рекао је поред осталог Кепел.
Право је питање шта у региону можемо да урадимо да не погоршамо ситуацију у свету
Председник Вучић изјавио је у свом "циришком говору" да у свету поред свих ратова који се воде има на хиљаде отворених питања за која је веома тешко наћи решења и да ситуација у Украјини све више измиче контроли, као и да је за нас на Западном Балкану право питање шта можемо да урадимо да не бисмо погоршали ситуацију у свету.
Председник Вучић је рекао да неће да критикује било кога из нашег комшилука ко би желео да се понаша другачије у поређењу са осталима са Западног Балкана.
"И знам да сте барем ви у Швајцарској сити свих нас који говоримо наше приче, откривајући истину из прошлости и све остало, ја то знам. Оно што сам хтео да кажем јесте да је за нас право питање шта можемо да урадимо да не бисмо погоршали ситуацију у свету", нагласио је председник Вучић.
Подсетио је да сада постоји велики сукоб у Украјини, што је заправо сукоб између Русије и Запада, укључујући и савезнике Русије као што је Кина.
"У међувремену, верујем да ситуација у Украјини још више измиче контроли. Данас то чак и није велика вест. Данас је главна вест у свету да ли је председник (Северне Кореје) Ун направио страшну грешку или није или шта ће се десити у Јужној Кореји за два дана, и то је то, јер су сви исцрпљени руско-украјинским сукобом", рекао је председник Вучић.
Истакао је да нико не жели ништа да чује, али да сви желе да добију рат.
Како је рекао, кога код да је до сад питао од људи са Запада сви су му говорили да мора да схвати да тај рат не смеју да изгубе и да је ситуација врло јасна.
Ако се рат у Украјини настави биће горе од пакла, мора да се разговара
Председник Вучић изјавио је да у свету поред свих ратова који се воде има на хиљаде отворених питања за која је веома тешко наћи решења и да ситуација у Украјини све више измиче контроли, а да нико не жели ништа да чује, али да сви желе да "добију рат".
"Морамо да разговарамо једни са другима, морамо да се разумемо. То је нешто што смо у међувремену изгубили", рекао је председник Вучић и упозорио да многи људи у Европи не разумеју последице рата и да ће бити "горе од пакла" ако се настави.
Како је рекао, кога код да је до сад питао од људи са Запада сви су му говорили да мора да схвати да тај рат не смеју да изгубе и да је ситуација врло јасна, а да су му и неки руски пријатељи рекли да не смеју да изгубе овај рат.
"Обе стране које су у сукобу не смеју да изгубе рат, што значи да ће тај рат трајати веома дуго, а то значи да нико није спреман за стварно компромисно решење", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је оценио да је сукоб у Украјини заправо сукоб између Русије и Запада, укључујући и савезнике Русије као што је Кина.
"У међувремену, верујем да ситуација у Украјини још више измиче контроли. Данас то чак и није велика вест. Данас је главна вест у свету да ли је председник ЈУН (Јужне Кореје Јун Сук Јол) направио страшну грешку или није или шта ће се десити у Јужној Кореји за два дана, и то је то, јер су сви исцрпљени руско-украјинским сукобом", рекао је председник Вучић.
председник Вучић сматра да би могло бити веома опасно шта ће урадити НАТО и САД у наредних шест недеље, и која од "две школе" по том питању преовладати", као и оно шта ће урадити крајем ове или до краја следеће недеље.
Како је рекао, то ће променити позицију не само на тактичком већ помало и на стратешком нивоу, што значи да ће покушати да нанесу много штете Русима у погледу њихових складишта муниције, као и нафтних ресурса, складишта гаса и свега осталог.
"Ако се то деси, а они још верују да Путин неће узвратити, он би могао јако да удари Украјину, али не и било коју од земаља НАТО. Тако ја видим ситуацију и то предвиђам, што ћете моћи да видите, да проверите за месец, месец и по дана. Али оно што мислим је да Путин неће много оклевати са снажнијим узвратним ударцем", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да је његов предлог био на недавном састанку Европске политичке заједнице у Будимпешти, као и да је то једини рекао пред председником Украјине Володимиром Зеленским, да треба да дође до правог прекида ватре, али да је видео да Зеленски није био баш задовољан тим предлогом.
Председник Вучић је рекао да је и у телефонском разговору са Путином видео да и он "не жуди" за престанком ватре и додао да то све говори да ћемо имати даљу ескалацију, чекајући "чудесно решење" проблема које ће доћи из Беле куће, али то се неће десити.
"Плашим се великих разочарења која могу доћи за све нас, што значи да ћемо имати даље погоршање ситуације. У међувремену, нисам сигуран да је овај мир успостављен између Израела и Хезболаха и осталих дуготрајан мир. Надам се да ће бити тако, али нисам сигуран у то", рекао је председник Вучић.
Додао је да не мисли да ће Европа покушати нешто да уради.
Према његовом мишљењу, Трамп ће, после оштрих мера према Кини, у року од шест месеци склопити договор са Кином и да ће на крају једина права територија против које ће политички ићи бити део ЕУ и сама ЕУ.
Председник Вучић је рекао и да су у Европи сви, како је навео, лицемерно приговорили премијеру Мађарске Виктору Орбану зато што је отишао у посету Путину, и додао да зна најмање два европска лидера који су тајно разговарали са Путином.
"О томе нису обавестили своју јавност. То ми је у Кремљу потврђено, али они су могли да критикују Орбана јер је он то учинио врло јавно", рекао је председник Вучић и упитао шта је проблем уколико се са неким разговара, и ако не делите с њим исте ставове.
Подсетио је да је Србија најоштрије осудила упад руске војске у Украјину, у УН, ОЕБС-у и другим институцијама, али да није увела санкције Русији и да се тада у како је рекао, "либералним" медијима појавило да је он Путинова марионета и да се Србија спрема да започне нови рат на Балкану, да ће да нападне БиХ и тзв. Косово.
"А ја сам говорио, не, људи, то није истина. Али нисам могао да допрем ни до кога осим Рожера који је желео да слуша. Моје питање је за све те медије, јер су они били прилично сигурни да ће се то десити, добро, хоћете ли да кажете бар једно мало извињење српском народу и српском политичком врху због свих ових лажних прича? Није било, неће се десити", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је навео да је за Западни Балкан право питање шта можемо да урадимо да не бисмо погоршали ситуацију у свету и додао да неће да критикује било кога из комшилука ко би желео да се понаша другачије у поређењу са осталима са Западног Балкана.
"И знам да сте барем ви у Швајцарској сити свих нас који говоримо наше приче, откривајући истину из прошлости и све остало", додао је председник Вучић.
Председник Вучић је истакао да је агресијом на Србију 1999. године, под изговором да је била хуманитарна катастрофа у јужној српској покрајини, а без одобрења Савета безбедности, прекршена Повеља УН, а Резолуција 1244 после сукоба.
"Сада када почну да говоре о територијалном интегритету, ми их увек питамо шта је са нашим територијалним интегритетом, јер је Резолуција 1244 још увек на снази и није укинута, али кога брига", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је поновио да Србија подржава територијални интегритет Украјине јер је принципијелна, а да када постави питање о различитим приступима, добије одговор да не треба бити окренут прошлости већ ка будућности.
"Сад видим да ће исту причу причати Украјинцима. Само сачекајте прави тренутак. Или ће то бити за шест месеци или за годину дана. А онда ћете видети да ли је тај ђавољи адвокат из Србије био у праву или не", рекао је председник Вучић.
Такође, додао је и да се Путин позива на случај тзв. Косова.
"Када почну да преговарају са Путином, а ја сам већ добио ту потврду, Путин ће с правом, са његове тачке гледишта, а то је против интереса Србије, али јесте у његовом најбољем интересу, почети да говори о косовском преседану, јер ће седети са Американцима за столом и сви остали ће бити за столом. И онда ће рећи, оно што сте ви урадили са Косовом, ми смо урадили са Доњецком, Луганском, Кримом, Херсоном и Запорожјем. И онда, шта ће бити њихов одговор? Нема правих одговора. Онда ће морати да направе други договор", навео је председник Вучић.
Сматра да је једино решење да се поставе нова правила и нове вредности које ће сви поштовати и које ће остати константне.
"Када направите овакву основу, онда можемо да почнемо да решавамо проблеме из прошлости, знајући да се ништа слично неће десити у будућности. Ово је једино решење. Других решења нема", истакао је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да је говорио Шолцу, Макрону и Урсули фон дер Лајен да ће Путин користити косовски преседан, али да су они сматрали да неће.
"После месец дана, добио сам позив од Емануела - Александре, како си то знао? Чак ми је и канцелар (Олаф) Шолц то говорио. Да, споменуо је то. Урсула (фон дер Лајен) је говорила, да, да, он је говорио о томе. Наравно да је говорио о томе. Он је паметан политичар. Он користи оно што му даш", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је навео да Путин користи то што је добро за њега, али и да није сигуран шта ће бити амерички одговор на то.
"Полажем много наде у рад Илона Маска и Вивека Рамсвамија, као и у Кенедијев рад и надам се да ће и у томе нешто променити, јер су нам потребни прави принципи и мање лицемерја", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је оценио да живимо у времену када људи не слушају једни друге, и да постоји пропаганда која, како је рекао, ''увек мора да изгледа као истина''.
''Или је следите или одмах постајете противник оних који су овлашћени да увек буду у праву'', истакао је председник Вучић.
Председник Вучић сматра да се последњих година промене дешавају најбржим темпом, као и да је западна доминација заснована на, како је рекао, два постулата, скоро при крају.
Према његовим речима, први постулат је само напола истинит, а то је да је демократија као политички режим успостављен на Западу досад био светионик који је привлачио велике и мале на своју страну.
Други постулат је апсолутно истинит, а то је да су Кина и Русија пропустиле прву индустријску револуцију и да је код њих на снази дуго остао феудални систем који није могао донети економски просперитет.
Председник Вучић је међутим оценио да су се у последњих 40 година ствари драстично промениле и да је 2024. године свет потпуно непрепознатљив у односу на свет из 2000. године.
''Има ли више демократије и слободе изражавања него што је то био случај пре 40 година у Евроазији, не рачунајући ту традиционалне западне партнере попут Јужне Кореје и Јапана, у источним, традиционалним друштвима, да, има је", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је истакао да је прва грешка оних који долазе с географског запада то што нису приметили како су се та друштва политички и у сваком другом смислу променила и напредовала.
''Заправо, никада нисмо хтели да прихватимо њихов напредак, јер само једна застава демократије може да се вијори на Земљиној хемисфери, а то је западна. Непризнавање њиховог напретка у демократији била би прва грешка нашег западног света'', сматра председник Вучић.
Председник Вучић је навео и да сви који су на путу ЕУ увек чују две речи од којих су једна вредности, а друга "Merit-based" (засновано на заслугама).
"Кад год их питате које су вредности на почетку процеса приступања, главна ствар је тржишна економија'', рекао је председник Вучић.
Навео је да је Србија желела да припада том типу тржишне економије, али да се од 2015. године од разних кругова на Западу може чути како тржишна економија није више основна вредност западних друштава и додао да се сада тржишта бране новим царинама и протекционизмом.
''А заставу тржишне економије преузели су Кинези'', рекао је председник Вучић и додао да је на једном од бизнис форума у Давосу кинески председник Си Ђинпинг преузео заставу ''од Американаца и свих нас из Европе'', рекавши: ''У реду, прихватамо глобализацију и тржишну економију'', након чега се, према Вучићевим речима, све преокренуло.
''Кинези су имали тигрово око и хтели да промене себе. Постали су веома успешни у свом економском моделу, прихватили су све прописе, сва правила Запада'', навео је председник Вучићи истакао да је Запад почео да уводи протекционистичке мере кад се осетио угроженим.
Извор: Танјуг/Велтвохе