Вести

Вучић: Екваторијална Гвинеја увек може да рачуна на подршку Србије

Председник Републике Србије Александар Вучић захвалио је данас Екваторијалној Гвинеји на поштовању територијалног интегритета Србије и подршци коју је Србија имала у УН од те земље када су доношене резолуције против виталних интереса Србије.

Председник Вучић је, на заједничкој конференцији за медије са председником Екваторијалне Гвинеје Теодором Обијангом Нгемеом Мбасогом, који борави у званичној посети Србији, рекао да та земља може да рачуна увек на сваку врсту помоћи и подршке од Србије.

"То је наша обавеза, то је наша дужност, али не само то, ми делимо уверење да суверене, независне и слободне земље саме морају да доносе своје одлуке, одлуке које им кријерају будућност", истакао је председник Вучић.

Навео је да је Србија почаствована посетом председника Екваторијалне Гвинеје и осећа се одговорном да уради све што је у њеној моћи да унапреди сарадњу.

"Хвала на подршци коју пружате територијалном интегритету Србије и посебно што знам да водите рачуна по том питању о сваком гесту, на сваком месту у свету. Хвала и за подршку у нелаким тренуцима када су против Србије у УН доношене резолуције против наших интереса", рекао је председник Вучић.

Навео је да је са председником Екваторијалне Гвинеје разговарао о сарадњи у свим сферама и да је у току формирање мешовитог комитета чије ће делегације чинити министри две земље и то привреде, пољопривреде, дигитализације.

Председник Вучић је најавио да ће у наредна два месеца делегација Србије посетити главни град Екваторијалне Гвинеје и договорити са домаћинима како даље да се иде у конкретне кораке.

Навео је да је данас разговарано и о сарадњи у другим областима, као што је преузимање студената из Екваторијалне Гвинеје, али и о сарадњи у области пољопривреде и грађевинарства.

"У свим тим областима верујем да имамо огромну шансу да унапредимо односе", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је додао да афричке земље траже веће присуство у свим органима Уједињених нација и да је и председник Екваторијалне Гвинеје изразио ту жељу по питању два стална члана и по питању несталних чланица и истакао да ће афричке земље увек имати подршку Србије.

Председник Вучић је рекао да постоји огромна шанса да се унапреде односи између две земље у областима пољопривреде, грађевинарства, али и војнотехничка и војномедицинска сарадња.

"Много тога сам могао да научим из разговора са председником Екваторијалне Гвинеје. Наша је жеља да будемо што је могуће више присутни на афричком континенту где се догађа једна врста поновно широког народног ослободилачког покрета.

То је нова фаза у тој борби против неоколонијализма, где људи желе да за себе задрже економске користи, а не само да то иде великим силама, као што је био случај у претходном периоду", рекао је председник Вучић.

Додао је да је зато било веома важно што Екваторијална Гвинеја контролише своје изворе нафте и честитао им је на томе.

"Зато је интересантно када гледате рецимо један Нигер, огромну и прелепу земљу која је извозник уранијума и та земља у Европи у којој они извозе уранијум има најјефтијинију струју, али у Нигеру се живи веома тешко. И данас зато у Африци буквално се на овакав начин подижу људи покушавајући да себи обезбеде оно што им припада", додао је председник Вучић.

Навео је и сличај Уганде, земље која има једну од најбољих кафа на свету.

"Они извезу ту кафу и онда кафа прође кроз печењаре за кафу и одатле буде шест пута скупље.Па ви онда гледајте ко скупља крем, ко скупља новац. То у Африци сад људи разумеју и они траже своје веће присуство у свим органима Уједињених нација", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је поручио председнику Екваторијалне Гвинеје да је добродошао у Србију и захвалио му на свему што је учинио за Србију у претходном периоду.

 

Србија увек може да рачуна на подршку Екваторијалне Гвинеје

Председник Републике Екваторијалне Гвинеје Теодоро Обијанг Нгеме Мбасого изјавио је данас да Србија увек може да рачуна на подршку те земље која ће наставити да препознаје интегритет Србије.

Он је, након састанка са председником Србије Александром Вучићем и пленарног састанка делегација Србије и Екваторијалне Гвинеје, рекао да Србија може да рачуна на подршку Екваторијалне Гвинеје.

"Надам се да ће данас потписани уговори служити обема странама да у будућности можемо да истражујемо могућности за сарадњу и у другим секторима", рекао је Мбасого.

Он је додао да је сектор одбране веома битан зато што Африка пати од нестабилности управо због недостатка безбедности, додајући да Африка има проблем и са плаћеницима и пиратима који отимају и отежавају кретање рекама и робну размену у Гвинејском заливу.

"То су све проблеми који нам праве наши већи непријатељи и зато морамо да тражимо друге савезнике и друге земље које се боре за суверенитет као што је Србија", рекао је Мбасого.

Он је нагласио да је сигуран да ће споразумима који су данас потписани Екваторијална Гвинеја почети да постиже боље резултате када је реч о путу ка привредном суверенитету, али и о производњи примарних сировина, као и прехрамбених производа.

Председник Екваторијалне Гвинеје је захвалио Србији и на томе што су студенти те земље почели да добијају стипендије да студирају и да уче у Србији.

Он је позвао српске предузетнике да дођу у Екваторијалну Гвинеју и истакао да ће добити све услове и сву подршку које ће им олакшати да спроведу своје послове, а све у циљу да привредна сарадња између две земље оствари најбоље могуће резултате.

"Када се вратим, објавићу свом народу добре резултате које смо постигли потписаним уговорима са званичницима у Србији и веома смо поносни што је наше савезништво сигурно и на обострану корист", рекао је Мбасого.

Он је навео и да је Африка успела у политичкој независности, али да још увек захтева економску независност, односно да је економија и привреда и даље заглављена зато што не постоји воља оних који су је колонизовали да омогуће да се она развија.

"Зато морамо да будемо јаки, морамо да тражимо савезнике као што смо успели да нађемо овде у Србији како бисмо такође били довољни сами себи и независни. Хвала Србији на помоћи", истакао је он.

Он је нагласио и да је зато делегација Екваторијалне Гвинеје дошла у Србију да би та сарадња била модел и пример пријатељства и узајамног поштовања.

"Као независна земља желимо да такви и останемо, само нам фали технологија и програм који допушта да Екваторијална Гвинеја такође дође до минимално нивоа на каквом је Србија", рекао је Мбасого.

 

Афричко тржиште једино које озбиљно расте

Председник Вучић је изјавио да је афричко тржиште једино које озбиљно расте, али не само тржиште, већ и ресурс знања у будућности, и позвао званичнике и привреднике да са великом пажњом и огромним интересовањем гледају на Африку. 

Председник Вучић је, обраћајући се на округлом столу "Србија и Екваторијална Гвинеја - партнерство за будућност", који се одржава у оквиру званичне посете председника Екваторијалне Гвинеје Теодора Обијанга Нгеме Мбасогу Србији, рекао да у Европи владе, па и привредници, неретко са потцењивањем гледају на све што не долази из САД, ЕУ, евентуално Јапана и Кореје. 

Оценио је то као велику грешку и поручио да је афричко тржиште место где може много да се научи. 

Председник Вучић је указао привредницима који учествују на Округлом столу да је Екваторијална Гвинеја изразито пријатељска земља Србији, а да се полако појављују могућности да се инвестира и на афричком тлу. 

У том смислу, навео је да привредницима из Србије који буду хтели да извозе, али и да инвестирају у Екваторијалној Гвинеји, држава мора да пружи стопостотну помоћ. 

"То је у интересу наше земље", рекао је председник Вучић и додао да је важно успоставити што више веза. 

Истакао је да је на територији целе Африке потпуно слободна трговина и да привредници када су у Гвинеји имају приступ целом афричком тржишту. 

Упознао је председника Екваторијалне Гвинеје са чињеницом да је Србија тренутно друга земља у Европи по привредном расту. 

"Наш раст ће нам омогућити да можемо више да улажемо", рекао је председник Вучић и додао да ће Србија пружити подршку Гвинеји по питању пољопривреде, али и студената који ће да уче у Србији и буду мост између две земље. 

Наводећи да му је драго што у делегацији Екваторијалне Гвинеје има и привредника, председник Вучић је позвао српске привреднике да разговарају са њима и договоре области у којима ће се сарађивати у наредном периоду. 

Председник Вучић је рекао да је за Србију од изузетног значаја да покаже снагу ИТ сектора и софтверске индустрије, додајући да би наша земља у том смислу Екваторијалној Гвинеји могла бити велика подршка. 

Подсетио је да је ИКТ сектор учествовао у БДП-у три одсто у тренутку када је он постао премијер, а да је данас тај проценат 13, указујући да то показује модернизацију Србије. 

Председник Вучић је рекао да је зато важно формирање мешовите комисије, као и посета министара привреде и пољопривреде Србије Адријане Месаровић и Александра Мартиновића Екваторијалној Гвинеји. 

"Верујем да ће много тога моћи да открију као могућност и шансу за сарадњу у будућности", навео је председник Вучић. 

Председник Вучић је додао да у Србији постоји посебна љубав према афричким народима и да не постоји расизам. 

"Ми Африку волимо још из времена Покрета несврстаних. Наше братство и пријатељство према афричким народима никад није престало", рекао је председник Вучић и инвеститорима из Србије поручио да обрате пажњу на афричко тржиште и да размисле о улагању у Екваторијалну Гвинеју.

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк