Вести

Вучић: Испунили смо услове за борд директора ММФ-а 26. јуна

ОСЛО - Премијер Србије Александар Вучић завршио је вечерас посету Краљевини Норвешкој сусретом са председницом Владе Ерном Сулберг са којом је разговарао о билатералној сарадњи, јачању економских веза и трговинске размене, регионалној сарадњи и сарадњи у области борбе против организованог криминала.

Обраћајући се новинарима након састанка у резиденцији Сулбергове, Вучић је изразио захвалност Влади Краљевине Норвешке на помоћи коју је упутила током прошлогодишњих поплава, као и подршци коју пружа Србији на европском путу.

Премијер Србије је истакао да постоји простор за јачање трговинске размене и нагласио да је данас у Ослу потписан споразум о избегавању двоструког опорезивања, што ће појачати економску сарадњу, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу са медијима.

Солберг је истакла да је ово прва посета српског премијера Норвешкој у последњих двадесет година и нагласила важност добре сарадње две државе.

"Дуго смо пријатељи Балкана и Србије. Данас је важно да вам помогнемо на европском путу", нагласила је председница Владе Краљевине Норвешке.

Теме разговора биле су и регионална сарадња, дијалог Београда и Приштине, економска сарадња Норвешке и Србије, као и начини за јачање трговинске размене и повећање броја норвешких инвестиција у Србији.

Борд извршних директора ММФ требало би да 26. јуна у Вашингтону одобри прву ревизију аранжмана из предострожности са Србијом, с обзиром на то да нема отворених питања са том међународном финансијском институцијом, као и да је Србија испунила све услове, изјавио је Вучић у Ослу.

"Прошли смо прву ревизију ММФ-а и Борд директора ММФ-а ће заседати 26. јуна и нема отворених питања, с обзиром да смо све испунили и чак имамо и боље резултате него што смо очекивали", рекао је Вучић током званичне посете Краљевини Норвешкој где учествује на „Осло форуму", као и Пословном форуму за норвешке привреднике.

Како је рекао, Влада Србије је строго критикована у нашој јавности, јер пре шест месеци није обећавала "да ће тећи мед и млеко, већ да ће бити зноја и суза".

"Као премијер сам био искрен и нисам марио за реакције и политичку популарност и поене, јер смо знали да морамо да решимо наш фискални дефицит и након тога смо закључили аранжман са ММФ-ом и прошли смо прву ревизију те међународне финансијске институцију", навео је српски премијер.

Према његовим речима, само током два месеца ове године смо имали буџетски дефицит, јер због каматне стопе бележимо примарни буџетски суфицит.

Он каже да смо затим имали сваког месеца велики суфицит, као што је случај и у јуну, али да су наш проблем и даље високе каматне стопе. "И овог месеца имамо велики суфицит - што је значајан показатељ опоравка наше економије", истакао је Вучић.

Српска влада ће, додао је, бити упорна у томе да стигне критеријуме из Мастрихта према којем је граница фискалног дефицита три одсто БДП-а и да инфлација буде стабилна.

Вучић је подсетио да је српска влада започела реформе додајући да, ипак, још није задовољан постигнутим резултатима у рестурктурирању великих државних и јавних предузећа.

Он је навео да су пред владом и друга важна питања којима треба да се позабави у наредним месецима, на пример отпуштање вишка запослених у јавној администрацији.

Политичка стабилност, каже, предуслов је за економски прогрес и додаје да верује да ће Србија, без обзира на све изазове, очувати политичку стабилност не само у земљи, већ и у региону.

Говорећи о економским реформама у Србији, Вучић је рекао да су усвојени закони о раду, приватизацији, планирању и изграђи, у складу са законодавством Европске уније.

Премијер Србије је рекао да су предузете и мере фискалне консолидације, смањење плате и пензије, без притисака, истичући да је стабилност региона услов за економски напредак и нагласио да Србија чини све како би помогла да та стабилност буде очувана. 

"Обезбедили смо бољи пословни амбијент и постали смо у пословном смислу поуздан партнер. Надам се да ћете доћи и инвестирати у нашој земљи. Очекујем већи број инвеститора из Норвешке, Теленор је одличан пример, али морамо радити на томе да их буде још", закључио је премијер.

Вучић је истакао да је билатерална сарадња на високом нивоу, али да постоји простора за јачање трговинске размене и захвалио представницима владе и пословне заједнице Краљевине Норвешке на помоћи коју су упутили Србији током поплава, као и подршци коју пружају Србији на европском путу.

Присутним привредницима обратио се и министар финансија Душан Вујовић који је истакао да Србија чини све како би постала привлачнија страним инвеститорима и нагласио да Србија иде крупним корацима напред. 

"Треба нам још времена да решимо проблеме из прошлости, али смо на добром путу", оценио је Вујовић.

Премијер је навео да верује да ће Србија на бизнис листи са 91. доћи на 41. или 42. место у јулу, што ће, како је навео, бити знак за инвеститоре да треба да дођу у Србију. "Не кажем да смо идеално место, далеко смо од тога, али урадили смо доста реформи, можемо да се поредимо са свима у региону, имамо људе који су образовани и вредни", рекао је Вучић.

Он је, објашњавајући зашто је Србија добро место за улагање, рекао и да имамо слободну трговину са великим бројем земаља, између осталог са земљама ЕУ, регионом, Турском, Русијом, Белорусијом и Казахстаном.

Вучић је захвалан, како каже, пријатељима из Теленора, јер су један од највећих и најбољих инвеститора у Србији који увек плаћа таксе, а не тражи посебне услове пословања. "Верујем да смо и ми били фер према Теленору и да сте задовољни својим пословањем у Србији", рекао је Вучић и додао да је добро што је завршен посао око 4Г мреже.

Премијер је рекао да би волео да види већу присутност норвешких компанија у Србији, истичући да би требало повећати трговинску размену између Норвешке и Србије, која сад износи 32 милиона евра.

Наводећи да је Норвешка веома популарна у Србији, Вучић је рекао: "Срби воле Норвежане, на листи су Норвежани негде близу Руса". 

Бивши амбасадор Краљевине Норвешке у Србији и начелник за Југоисточну Европу у Министарству спољних послова Норвешке Хакон Бланкенборг поздравио је побољшање пословне климе у Србији и истакао да је Србија сигурно и добро место за страна улагања.

Програмом званичне посете обухваћена је и церемонија полагања венца на споменик југословенским ратним заробљеницима из Другог светског рата.
Вучић је разговарао и са председником норвешког парламента Олемиком Томесеном о унапређењу економске и трговинске сарадње, а наглашено је да су односи две земље пријатељски, посебно последњих пар година. Економски односи две земље су такође добри, али постоји простор за унапређење, саопштено је из владине Канцеларије за сарадњу са медијима. Вучић је захвалио норвешкој влади на помоћи приликом поплава, док је Томесен истакао да Србија и Норвешка имају дугу традицију пријатељских односа и нагласио да је Норвешка заинтересована за демократске процесе у Европи. Томесен је изразио поштовање према раду премијера и српске владе и нагласио да је Норвешка увек спремна да помогне Србији, поготово у компликованим европским процесима. Вучић се сусрео и са некадашњим шефом норвешке дипломатије Торвалдом Столтенбергом, који има титулу почасног грађанина Београда, а положио је и венац на спомен-обележје погинулим српским борцима у Другом светском рату.