Вучић: Кфор да остане, али без обуке косовских снага
На Другом београдском безбедносном форуму, Вучић је истакао да Србија цени све активности Кфора које су у складу с резолуцијом СБ УН 1244 и Кумановским споразумом и у том смислу снажно подржава даљи останак Кфора у покрајини.
„Истовремено, Србија оцењује неприхватљивом улогу Кфора у формирању и обуци косовских безбедносних снага. Србија сматра да овај задатак није у складу с повереним мандатом”, упозорио је Вучић.
Како је навео, Србија као војно неутрална земља остаје привржена сарадњи с државама чланицама ЕУ и европским институцијама на плану заједничке безбедносне и одбрамбене политике.
„Учешће припадника Министарства одбране у мисијама ЕУ показатељ је политичке воље и спремности наше државе и војске да преузмемо најсложеније задатке у супротстављању савременим безбедносним изазовима. Наш циљ је да у тесној сарадњи с партнерима из ЕУ доприносимо регионалној, еворпској и глобалној безбедности”, поручио је Вучић.
Истичући да се Србија залаже за стабилан, безбедан и просперитетан западни Балкан, Вучић је као највећи безбедносни изазов с којим се суочава Србија навео очување територијалног интегритета.
„Србија, југоисточна Европа и Европа деле исте вредности и сличне безбедносне изазове. Стога је циљ Србије и свих њених грађана, као и свих осталих који живе на простору западног Балкана, свеукупно напредовање у мирном и стабилном окружењу и да будућим генерацијама омогућимо политичку стабилност и економски просперитет”, рекао је Вучић.
Он је нагласио да су зато сви напори владе Србије усмерени ка даљем унапређењу мира и стабилности у југоисточној Европи, Европи и глобално.
Говорећи на панелу „Нова парадигма региона: да ли је Балкан коначно успешна прича?”, Вучић је нагласио да је интерес свих земаља западног Балкана стабилан, безбедан и просперитетан регион.
„То је циљ који делимо и у чијем ћемо остварењу непоколебљиво наставити да активно учествујемо. Само унапређењем и продубљивањем регионалне сарадње у области одбране и безбедности доприносимо борби против глобалних безбедносних изазова попут тероризма, организованог криминала, енергетске безбедности, сајбер безбедности, економске безбедности и друго”, закључио је Вучић.
Први потпредседник Владе Србије и министар одбране Александар Вучић очекује да ће Србија на пролеће, најкасније до средине следеће године добити датум почетка преговора за прикључење ЕУ, а да ће први услов Брисела бити питање Косова.
"Ако ме питате шта ће бити кључни услови за датум почетка преговора - прво ће бити оно што је њима најважније, а то је питање Косова и како ћемо решавати проблеме нарочито на северу Косова", рекао је Вучић новинарима у паузи Другог београдског форума.
По његовим речима, услови су и питања "прекограничног тероризма" и "радикалног ислама", као и обрачун с корупцијом.
"Неће нам дати ни да приђемо ЕУ без стварања система и механизама жестоке борбе против корупције", рекао је.
Вучић је додао да није изненађујуће што датум почетка преговора Србија неће добити до Нове године. "Реч је о томе да је претходна влада преузела обавезе које није ни покушала да имплементира и сада је нама то тежак задатак, треба да радимо нешто о чему уопште нисмо разговарали", рекао је Вучић
Он је навео да тај посао неће бити лак, али да Србија мора да га заврши.
"Ми смо посвећени и желимо да се прикључимо ЕУ и тај посао ћемо урадити", поручио је Вучцих.
Када је реч о условима који се постављају пред Србију, а нису везани за Косово, Вучић је рекао да би сви који би упутили критике били потпуно у праву - и када је реч о борби против корупције, економији и другим питањима.
"Пред нама је велики посао који морамо да обавимо, да стварно напредујемо у делима, а не само на речима. Уверен сам да ћемо то у наредних шест месеци урадити", рекао је Вучић.