Вести

Вучић: КиМ је најважније питање због којег сам веома забринут

Косово и Метохија је најважније питање због којег сам веома забринут, али сам уверен да уз подршку Федерике Могерини све тешкоће, опасности и препреке које се налазе на нашем путу можемо да избегнемо, поручио је председник Александар Вучић након састанка са високом представницом ЕУ.

Александар Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са Федериком Могерини рекао да су на састанку, осим Извештаја ЕК о напретку Србије, разговарали и о КиМ.

"И када дођете до тог питања, онда свакако да ми у Србији имамо много тога да кажемо што је другачије виђење од онога што говоре многе земље чланице ЕУ и људи у Приштини. Захвалан сам Могерини на њеном посвећеном раду и што смо могли бар да покушамо да решимо проблеме у односима са Приштином", нагласио је председник на конференцији одржаној у згради Председништва.

Питање Косова је најважније питање због којег сам веома забринут, каже председник додајући да је истовремено уверен да уз подршку Могеринијеве и многих других све тешкоће, опасности и препреке које се налазе на нашем путу могу бити избегнуте.

"Мислим да људи у Србији умеју да цене рад оних који се боре за једнаке стандарде који би се примењивали према Србији и према свима осталима, што није увек био случај", поручио је Вучић захваливши се Федерики Могерини на, како каже, посвећеном раду и труду који улаже.

Председник је истакао да је у једносатном састанку са Могеринијевом анализиран Извештај ЕК о напретку Србије који је, каже, својим претежним делом позитиван и у којем је препозната посвећеност Србије приступним преговорима и чланству ЕУ.

"Посебно сам задовољан због напора које смо предузимали у економској сфери и због успеха који смо постигли у тој сфери. Не морам да наглашавам колики је значај ЕУ и земаља чланица за нашу земљу, јер 68 одсто робе иде у ЕУ, плус земље региона, то је скоро 90 одсто. То је најважнији животни и рационални део којим обезбеђујемо будућност деци и народу", истакао је Вучић. Такође, додаје председник, тема разговора била су и поглавља у којима је постигнут мањи напредак, али и делови у којима, према мишљењу Комисије, не постоји напредак.

"Спремни смо да се посветимо унапређењу које се односи на владавину права и да саслушамо и спроведемо препоруке ЕК по том питању. Сматрамо да тиме радимо добар и значајан посао за нашу земљу, правећи бољи правни амбијент, правну сигурност што је добро за привлачење инвеститора", истакао је Вучић.

Изразио је наду да ћемо ову прилику, као и Самит у Софији искористити као додатни подстрек не само за напредак ка ЕУ, него и за уређење земље, за политички, економски и напредак у владавини права.

 

Само ЗСО није спроведено

Председник Вучић реаговао је, иако је питање било упућено Могеринијевој, како би још једном указао да није сагласан са таквим балансираним приступом и позивањем обе стране на испуњење обавеза, јер, како је истакао, једино што није испуњено је формирање ЗСО, а то је обавеза Приштине.

"Остајем при ономе што сам више пута рекао, а то сам рекао и Федерики Могерини, да не мислите да сам нем кад дођу високи званичници ЕУ. Сигуран сам да Албанци никада неће испунити обавезе из Бриселског споразума и никада им то није била намера", рекао је Вучић.

Подвукао је да нема "још неких обавеза, поред Заједнице српских општина, које нису испуњене".

"То је једина", нагласио је председник Србије.

Вучић је указао да споразум о енергетици није договорен Бриселским споразумом, већ је речено да ће се о њему разговарати, а све остало што је било, Београд је испунио.

"Учешће на локалним изборима, чак и на парламентарним, стварање регионалне полиције, уклањање цивилне заштите, правосудни систем... Све што је требало, а било је теже од ЗСО, спорведено је у дело од прве до последње тачке споразума", рекао је Вучић. Поновио је да се на ЗСО односи шест од 15 тачака споразума, односно 40 одсто, а да то није ни дирнуто.

"Данас је тачно пет година од како је потписан споразум, а ми смо увек спремни за разговоре", рекао је Вучић.

 

О инциденту у Скупштини

Председник Србије Александар Вучић приметио је да су сви у држави јуче веома снажно осудили понашање Шешеља, те да је, како каже, слушао лажи од политичких представника из Србије и региона како "неко није споменуо Шешеља, јер га се плаши".

"Понављам, осуђујемо понашање Шешеља, оно за које знамо да се догодило, јер постоји и оно које не знамо, а за које он тврди да се догодило", навео је Вучић. Додао је, међутим, да су се много теже увреде догодиле током његове посете Хрватској, на које нико ни у Хрватској, ни из ЕУ није реаговао. Нису, каже, реаговали ни на подизање споменика Алојзију Степинцу, нити на изјаве Харадинаја и Тачија.

Поручио је да је његов посао да гради добре односе и да ће то наставити да ради, уз опаску да "ми Срби морамо да научимо једну ствар, а то је да нисмо увек у истој позицији, не морам то вама у Србији да доказујем, али морамо да се понашамо рационално".

"Могао бих сат времена о томе, али бих нанео штету земљи коју волим и за коју радим и борим се и на овом састанку сам се борио и дао све од себе да заштитим Србију на најбољи начин", рекао је Вучић. Додао је да кад би рекао шта мисли о изјавама Харадинаја и Тачија не би тиме учинио услугу ни нашем народу, ни европском путу, те је земолио да се његова уздржаност по том питању не схвати као знак слабости, већ као брига за народ.

Наводећи да је Могеринијева говорила да је важно да радимо још вредније и посвећеније на реформама, о великом послу који нас чека, да морамо да имамо још већи раст и више фабрика, инвестиција, Вучић је поручио да ми немамо другог излаза него да радимо на нашем европском путу, али да нисмо у идеалној ситуацији.

"Наследили смо тежак терет и то не само од 2008. од проглашења тзв. независности, тај терет траје деценијама, од стварања Призренске лиге, тако да са тим нам је борити се, али да знамо који је пут. Наше је да се боримо свим средствима да сачувамо мир и стабилност, у томе смо имали подршку ЕУ", рекао је Вучић, те захвалио Могеринијевој на ангажману.

"А, да ли ћемо дочекати да неко каже да је то што се нама дешавало и што граде споменик Степинцу, или то са улицама Миле Будака, да је то горе него што је Шешељ урадио, знам да нећемо", приметио је, српски председник, те додао:

"То остаје на нама и да своје глупости исправљамо и не понављамо оне које о нама говоре лошије него што ми јесмо и себе представљамо лошије, али то је наша кривица, а не неких другух".

 

 

 

 

 

извор: РТС