Вучић: Ми бранимо свет и принципе међународног јавног права
Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је на Генералној скупштини Уједињених нација, на којој се гласа о резолуцији о Сребреници, да је то високополитизована резолуција и позвао све земље чланице да не гласају за њу.
"Зашто позивам све који се налазе у овој сали да гласају против резолуције - ово је високополитизована резолуција и ја бих поставио три питања на која нисмо чули адекватне одговоре од главних аутора ове резолуције, од Немачке", рекао је председник Вучић.
Запитао зашто се доноси ова резолуција.
"Под број један, говорили су о индивидуалној правној одговорности, помињући овде црногорске амандмане. И питам вас, ако је тако, зашто се ова резолуција уопште и доноси? Зашто, када је реч о индивидуалној правној одговорности, она је већ урађена, испоручена кроз оптужнице, кроз пресуде и сви ти људи који су били оптужени, они су већ и осуђени и осуђени на затворске казне. Нема никаквих појединачних имена у овој резолуцији, то се уопште и не помиње", поручио је председник Вучић.
Запитао је зашто се уопште доноси резолуција ако су Уједињене нације већ донеле резолуцију 2015. године у вези са геноцидом широм света.
"Зашто само овај случај, зашто само овај пример?", запитао је председник Вучић.
На почетку свог говора, председник Вучић рекао је да му је тешко да говори после представника Немачке.
"Говорити против резолуције није лако из неколико разлога. Без обзира шта ви урадите, велики и моћни, они који су овде доминантни и у медијима, оптужиће вас за тешки злочин који се заиста десио у Сребреници, у ситуацији где је сва морална правда у њиховим рукама. Они ће да вас оптуже да потцењујете и минимизирате, зато што се усуђујемо да дигнемо глас против", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић нагласио је да жели да разоткрије ове неистине.
"Још једном да кажем, ја сам се поклонио жртвама сукоба у Босни (и Херцеговини), а овде су и српске и бошњачке жртве и ево ја подвлачим да сам се већ поклонио жртвама и да сам положио цвет у Сребреници за све страдале Бошњаке. Тешко је да се говори после Немачке која важи за најважнију и која сматра да је непогрешиво овлашћена да даје моралне придике онима који се не слажу са њом", навео је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да ће ова резолуција направити поделу у региону и да ће морати да се ради на томе да се одржи мир и стабилност.
Упитао је зашто аутори резолуције нису говорили о геноциду које су починиле њихове земље, додајући да је Холокауст једини геноцид који су признале Уједињене нације.
"Само се надам да ће сви други геноциди у складу са резолуцијом из 2015. године бити признати укључујући геноцид против српског народа у Првом светском рату. Вероватно нико од вас није чуо те чињенице, да је Србија била земља број један у свету по броју жртава, пропорционално својој величини и броју становништва, са 28 одсто мртвих од свог укупног становништва, друга је била Француска са 10,5 одсто на основу података из Париске мировне конференције", рекао је председник Вучић.
У Другом светском рату били смо међу реткима у југоисточној Европи који су били антинацистички оријентисани и платили смо највећу цену у југоисточној Европи, додао је председник Вучић и указао да је више од милион Срба било убијено, било од стране нацистичке Немачке или Хрвата нациста.
"Зашто нису почели са том резолуцијом? Зато што им је била потребна ова резолуција баш у овом тренутку. И нећу да говорим о Гази и свим другим питањима данас, али нико не би требао да потцени људе овде у овој сали, јер ће сви све да разумеју", рекао је председник Вучић.
Цитирао је немачку представницу која је рекла да "подједнако жалимо жртве на свим странама" и упитао зашто нема те реченице у резолуцији.
"А знате зашто такве реченице у овој резолуцији? Зато што они то не мисле и зато што нису желели о томе ни са ким другим да разговарају", истакао је председник Вучић.
Рекао је да ће ова резолуција направити поделу у региону.
"Подела ће бити све дубља и дубља. Да ли ће ова резолуција да обезбеди мир и стабилност у будућности? Имам доста сумње око тога. Мораћемо на томе да радимо да бисмо одржали мир и да бисмо одржали стабилност. И то ћемо и учинити", рекао је председник Вучић.
Упитао је велике и моћне, неко би рекао и арогантне, зашто им је било потребно да врше толико велики притисак на државе чланице Уједињених нација у протеклих седам дана само против једне мале земље као што је Србија?
"Зашто сте претили државама, чланицама које нису хтеле да гласају за ову резолуцију говорећи да, ако неће да гласају за ову резолуцију, неће добити њихову подршку по економским и свим другим питањима. Је ли су то европске вредности, демократске вредности, или сте мислили да нећу моћи да говорим о томе?", упитао је председник Вучић.
Председник Вучић је поручио да "има једна мала земља са Балкана која се не плаши да гласно каже да ће гласати против ове резолуције зато што ће ова резолуција на крају отворити Пандорину кутију", додајући да ће се Уједињене нације суочити са десетинама таквих резолуција по питању геноцида.
Србија данас у Уједињеним нацијама брани свет и принципе међународног јавног права
Председник Вучић поручио је да су Срби поносан народ који је увек умео да се брани, али да данас пред Уједињеним нацијама не бране само себе већ бране свет и принципе међународног јавног права и позвао државе чланице Уједињених нација да гласају против усвајања резолуције о Сребреници.
"Ми припадамо поносном народу који је одувек умео да се брани. И то је оно што ми и данас радимо. Али ми данас не бранимо само себе. Ми бранимо свет и принципе међународног јавног права. И позивам државе чланице да гласају против ове резолуције", поручио је председник Вучић.
Нагласио је да резолуција неће допринети помирењу већ ће, уколико буде усвојена, изазвати нове поделе, не само у региону већ и у целом свету.
Председник Вучић је за говорницом упитао који је циљ усвајања резолуције уколико су већ раније донете пресуде за оне који су одговорни за Сребреницу и због чега се данас поново отварају старе ране.
Подсетио је да је и сам посетио Меморијални центар у Сребреници како би допринео помирењу, али да је тамо био нападнут.
"Отишао сам да погнем главу и да положим цвет, и скоро сам био линчован. А и дан после сам пружио руку онима који су то организовали. Овде се не ради о помирењу. Овде се не ради о сећањима. То је нешто што ће само отворити старе ране и што ће створити потпуни политички хаос. И не само у нашим крајевима, већ и овде у овој сали", рекао је председник Вучић.
Извор: Танјуг/РТС 1