Вести

Вучић: Мир и заједнички рад су наша будућност

Председник Републике Србије Александар Вучић, који предводи делегацију Србије у посети Бањалуци, након састанка са председавајућим и српским чланом Председништва Босне и Херцеговине Милорадом Додиком и председницом Републике Српске Жељком Цвијановић, поручио је да је будућност у заједничком раду и миру, те да је најважније да се за бољи живот грађана развијају економски односи, уз очување мира и стабилности.

"Имали смо седницу Савета за сарадњу, пажљиво сам саслушао све што мисле о политичкој ситуацији у Републици Српској и Босни и Херцеговини. За нас је важно да покушамо да чувајући мир и стабилност, развијамо економије, како би се грађанима обезбедила другачија и боља будућност", рекао је Вучић.

Важно је да људи у Српској и Србији могу да виде да ће имати посао, да ће њихова деца моћи да опстану на огњиштима, да ће имати будућност, а да не буду опхрвани бригама од пре 25-30 година.

"Већ да знамо да је мир будућност и да је заједнички рад будућност", поручио је Вучић.

Вучић је додао да је Босна и Херцеговина за Србију трећа извозна дестинација, а у трговинској размени укупно партнер број седам - уз Немачку, Италију, Русију, Kину, Мађарску и Румунију.

"Босна и Херцеговина је веома важан партнер за нас и верујем да трговинска размена у 2021. може да буде значајно већа него у 2020, када је због короне забележен пад од 11 одсто, у моменту кад смо достигли размену од две милијарде евра", рекао је Вучић.

 

Помоћ Републици Српској у развоју инфраструктуре

Вучић је најавио након седнице Савеза за сарадњу Србије и Републике Српске у Бањалуци, помоћ Републици Српској у развоју инфраструктуре.

“Никоме није лако током короне. Ја сам јуче имао разговор са ММФ-ом, и ми им дођемо као успешан ђак, успевамо да држимо стопу јавног дуга испод 60 одсто, али да бележимо највећи раст. То можемо јер имамо убедљиво највише директне стране инвестиције. По том питању није се лако борити са Србијом“, објаснио је Вучић, да због тога Србија може да помаже.

Пренео је да је било речи о четири општине којима ће бити пружена значајна помоћ - да је било рећи о Дрвару, на територији Федерације, и три општине у Републици Српској - Kостајници, Дубици и Невесињу и да се ради о улагањима од више милионе евра.

Поручио је грађанима тих општина да ће много тога бити урађено на изградњи локалне инфраструктуре, од путева, преко водовода и канализације, до објеката као што су вртићи и школе.

“То ће бити пример шта можемо да урадимо за наш народ и за грађане Републике Српске и Босне и Хервеговине“, подвукао је Вучић.

Вучић је навео да је разговарано и о пројекту аеродрома Требиње, чија је вредност процењена на између 98 и 100 милиона евра, при чему ће Србија уложити између 73 и 75 милиона евра.

Указао је да то није крај трошкова, јер ће прве три године аеродром пословати са губитком пошто је неопходно више година да се аеродром развија, те истакао да је реч о стратешком пројекту важном за развој тог региона око Требиња, Љубиња, Берковића, Невесиња, али и Мостар, Столац, а како је додао може бити важан и за Црну Гору, у зависности како ће функционисати аеродроми тамо.

Према његовим речима, аеродром Требиње има велики потенцијал и зато ће Србија уложити велики новац да донесе корист Републици Српској и Србији као власнику тог аеродрома.

Вучић је указао и на чињеницу да су после Другог светског рата увек Срби у Босни и Херцеговини и Србији остајали без међусобних комуникација, као да је неко желео да направи непробојни зид на Дрини.

“Немамо ниједан ауто-пут, добру пругу која нас је спајала. Зато је мој предлог и током Берлинске конференције и приликом стварања регионалног економског савеза, који се назива Мини Шенген да правимо пут Београд-Сарајево, који би повезао Србију и Републику Српску. Верујем да ћемо у наредном периоду неки одговор добити с тим у вези“, објаснио је Вучић.

Вучић је рекао да је постигнута сагласност да се пружи значајна подршка грађанима Републике Српске кроз помоћ у изградњи ауто-пута до Бијељине.

Србија ће платити комплетну изградњу моста код Раче преко Саве, и спремна је да плати за деоницу ауто-пута до Бијељине дугу 17 километара од моста, процењење вредности од 136 милиона евра.

Рекао је да Србија преузима у том пројекту на себе обезбеђивање 100 милиона евра.

“То значи да Република Српска неће морати да брине о задуживању.

То ће значити ближу везу. Остаје да се изгради и пут Бијељина-Вукосавље-Добој. Такође остаје и да се изгради путна комуникација између Бијељине и Тузле и Тузле и Сарајева“, додао је Вучић.

Нагласио је да је веома важна и сарадња у бобри против организованог криминала и корупције, у којој су у претходна два, три месеца, постигнути значајни резултати, али који могу да буду и неупоредиво бољи.

Додао је да је на седници Савета за сарадњу једна од тема била и енергетско повезивање.

"Ретке су моје посете Бањалуци, посебно сам поносан чињеницом да ћу бити почасни грађанин овог дивног града, што је обавеза више да за ово кратко време док сам председник Србије, учиним све што могу да Бањалуку зближим са Београдом и да урадимо што је могуће више за Бањалучане и овај град", рекао је Вучић.

 

Не размишљамо о ратовима, изјаве у Босни и Херцеговини неодговорне

Србија жели партнерске, пријатељске и најбоље односе са Бошњацима и Хрватима, и у Србији нико не размишља о сукобима и ратовима, поручио је Вучић и додао да све изјаве у Босни и Херцеговини које иду у смеру сукоба сматра неодговорним.

Вучић је одговорио на питање новинара да прокоментарише изјаву Бакира Изетбеговића да не може да каже да рата неће бити и да би пре умро него него што би дозволио да "геоноцидаши" завладају делом Босне и Херцеговине.

"Што се Србије тиче она жели партнерске, пријатељске и најбоље односе са Бошњацима и Хрватима, не само са Србима, што је подразумевајуће. Не пада нам напамет ни да размишљамо о сукобима и ратовима. И не сматрам изјаве које иду у том смеру на било који начин одговорним, као и увреде на рачун других народа", поручио је Вучић.

 

Да негујемо културу сећања и ништа не препуштамо забораву

Једна од тема разговора делегација Србије и Републике Српске у Бањалуци био је и Меморијални комплекс у Градини, који Србија и Република Српска планирају заједнички да формирају, Вучић је поручио да је суштина да се негује култура сећања, да без мржње говоримо о страдању српског народа и да то не препустимо забораву.

"Да знамо, да овековечимо јасеновачке жртве и мученике, да свако дете из Србије, Републике Српске, целе Босне и Херцеговине, и из многих делова света, али пре свега наших, долазе у Градину, да то буде обавезна екскурзија, да виде и науче кроз шта смо прошли у Јасеновцу, да то не буде остављено забораву", рекао је Вучић.

Kако је истакао, потребно је да према онима који су основали Јасеновац, у којима су Срби, као и Роми и Јевреји, страдали, гајимо и негујемо културу сећања, не причајући о мржњи и не ширећи мржњу

"И да водимо рачуна о званичним чињеницама из историје, да бисмо знали не како да се односимо према другима, већ и да се наше грешке никада не понове", рекао је Вучић.

Вучић је додао да остаје још много посла да се уради око очувања српског језика и писма, и предлога закона, који би били слични, ако не и исти у Србији и Републици Српској, и који би не вређајући никога, а значили би заштиту инетерса и традиције нашег народа, језика.

Навео је, између осталог, Немце као пример народа који је све трагедије кроз које је прошао издржао захваљујући свом језику и књижевности, цивилизацијским достигнућима.

"Није случајно што су данас Гете, Шилер, браћа Грим важнији у њиховој историји од највећег броја државника", приметио је Вучић.

То је, додао је, једна од ствари у којој бисмо могли да се угледамо на њих.

"Да и нама од Вука Kараџића, Јована Јовановића Змаја, до Бранка Ћопића то буду људи на које ћемо да се угледамо, чувајући језик писмо и нашу културу", рекао је Вучић.

 

 

Извор: Танјуг