Вести

Вучић: Много тешких речи, боље и то али да буде мир

КРАЊ - Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас, након пленарног састанка Процеса "Брдо - Бриони" да у региону нема љубави, али да постоји потреба да се разговара и чува мир и стабилност.
Вучић је у изјави за медије у Брду код Крања рекао да је заједно са македонским председником Ђорђом Ивановим разменио "тешке и оштре речи са албанским представницима", али да је и то боље него да се такве ствари пренесу на улице.
Председник Србије је рекао да не памти тако оштру и тешку дискусију са косовским председником Хашимом Тачијем, али да је, заједно са Ивановим, недвосмислено показао шта је истина у понашању људи из Приштине и заговарању велике Албаније.
"Покушали су да кажу да су то измишљотине Београда и морам да кажем да је македонски председник Ђорђе Иванов у потпуности подржао све аргументе које сам изнео и био веома оштар, тако да је некоме изгледало као да смо правили блок Србија и Македонија против двојице албанских представника, што није био случај", рекао је Вучић.
Он је ипак нагласио да је добро што је расправа била оштра и отворена и што знамо да ће бити потребно много труда да се уложи како би сви у Европи и свету разумели позицију Србије.
"И данас сам им рекао да ми разумемо да Албанци Косово сматрају независним, али да они морају да уђу у наше ципеле и да разумеју да Србија не сматра Косово независном државом и да око тога нема никакве сагласности", рекао је Вучић.
Председник је додао да је најважније да сви добро разумеју да проблеме треба решавати дијалогом.
"И боље је да ми на овакав начин разговарамо него да се то пресели на терен. Докле год је то у тим водама, то је добро, али су велике разлике приказане", рекао је Вучић.
Вучић је рекао и да је немачки председник Франк Валтер Штајнмајер рекао да сви, када оду код председника Европске комисије Жана Клода Јункера, говоре о љубави у региону, које нема.
"Али има потребе да се разговара и чува мир и стабилност, али то није љубав. Имамо драматично различите интересе који ће постојати и у будућности, добро је да их на такав начин дефинишемо и ту никакве љубави нема", закључио је Вучић.
Говорећи о дискусији са Тачијем, Вучић је рекао да је било и смешних оптужби, попут унутрашњих политичких аргумената, где су албански представници говорили какав је однос српских власти према цивилном друштву и све оно што може да чује од својих политичких противника у Београду.
"На то се насмејете и онда сам им одговорио све што сам знао о Рамушу Харадинају и од свих других, на шта нема одговора сем да кажу да га ни Хашки трибунал није осудио", рекао је Вучић.
Вучић је рекао и да је тражио да Србија коначно добије "нешто охрабрујуће са нивоа Европске уније, јер и Срби и Македонци као у претис лонцу чекају нешто добро да добију као решење".
"Остаје да се види шта је то пред нама, али добро је да смо имали прилике да једни друге упознамо, јер су глупи и досадни састанци на којима понављамо једно исто, а када се разиђемо крену жестоке оптужбе и сасвим другачија аргументација", рекао је Вучић.
Оштра дискусија, приметио је Вучић, такође је пут ка смиривању тензија у региону.
"Бар смо отворено разговарали. Боље је да тако разговарате него да се међусобно лажемо, зато је овакав разговор увек бољи од оног у којем је све дивно, а после чујете друге приче. Боље је што више тешких разговора да имате, то ће мање тешких последица да имате на терену", сматра Вучић.
Упитан да ли је, као што је најављивао, било речи и о заједничком тржишту, Вучић је рекао да је и ту дошло до сукоба са Тачијем који је, након изјава косовског министра спољних послова Енвера Хоџаја да је то руска идеја, рекао да је то идеја стварања мини-Југославије.
"Рекао сам им да прекину са тим бесмислицама, да Руси о томе не знају ништа и немају ништа , и да не измишљају у свему Русе, јер је то моја идеја. Русе нити сам питао, нити су ми тражили да им објашњавам, нити ми је било ко шта тражио. Тачију сам рекао да не измишља, да то има везе са економским повезивањем", рекао је Вучић.
Како је објаснио, у односу на ЦЕФТУ, идеја заједничког тржишта је да се у региону изједначе пореске и царинске стопе колико год је то могуће, како би се омогућио најбржи могући промет преко граница земаља западног Балкана и административних линија на Косову.
"Идеја је да покушамо да изједначимо и субвенције за долазак страних инвеститора, на наше територије, јер када то урадимо имаћемо јединствено тржиште и привућићемо најмање три пута више инвеститора него што их има данас", рекао је Вучић.
Додао је да би Србија, која има више страних инвестиција од осталих, привукла можда два пута више, а остали 3-4 пута више.
"А када неко неће да слуша него је а приори против тога јер је то предложила Србија, постоји та мантра да шта год предложи Србија, рекла им је Русија... и то јесте моја идеја и нећу да одустанем од нечега зато што се некоме не свиђа јер долази из Београда", поручио је Вучић.
Навео је и да су остали лидери гледали шта се збива, али да је добро што је Штајнмајер могао да чује другачије аргументе.
"Причали смо о позивним бројевима, регионалној полицији, о правосуђу, ми смо испунили све из Бриселског споразума. Један и најважнији део из Бриселског споразума, Заједница српских општина, они нису ништа урадили, а прошло је више од четири године. Не постоји нико који може да каже да то није тачно", закључио је Вучић.

Штајнмајер позвао Вучића да посети Немачку
КРАЊ - Председник Србије Александар Вучић састао се данас са председником Савезне Републике Немачке Франком Валтером Штајнмајером, који га је позвао да посети Немачку.
Вучић је са Штајнмајером разговарао о билатералним односима, ситуацији у региону и проблемима у дијалогу са Приштином, као и о европском путу Србије.
Председник Вучић захвалио је Штајнмајеру на интересовању Немачке за балканске проблеме, као и на великом учешћу немачких инвеститора у Србији.
Он је обавестио председника Штајнмајера о економским реформама, које је српска Влада спровела, као и о плановима за развој привреде.
"Србија је стабилна земља са образованом и способном радном снагом. То је један од разлога што страни инвеститори долазе у нашу земљу," истакао је Вучић.
Председник Немачке честитао је Вучићу ступање на дужност председника Републике Србије и упутио позив српском колеги да посети Немачку.
Он је нагласио да су немачки инвеститори поуздани, али опрезни.
"Немачки привредници желе да инвестирају у земље у којима је ситуација стабилна“, додао је Штајнмајер.
Председници Вучић и Штајнмајер састали су се данас на Брду код Крања након пленарне седнице лидера у процесу Брдо-Бриони.

Вучић са Ришаром
БРДО КОД КРАЊА - Председник Републике Србије Александар Вучић састао се на Брду код Крања са специјалним изаслаником Министарства спољних послова за економску сарадњу са земљама Западног Балкана и чланом Сената Републике Француске Аленом Ришаром.
Теме сусрета били су европски пут Србије и односи у региону, саопштила је председникова Служба за сарадњу с медијима.
Специјални изасланик Ришар је истакао да ће урадити све да нова Влада Француске настави добру сарадњу са Србијом.
"Ја сам уверен да ћемо наставити да развијамо добре односе. Председник Макрон је посвећен јачању Европске уније и решавању економских и политичких проблема Уније", истакао је Ришар.
Председник Вучић честитао је на победи француског председника Емануела Макрона и изразио наду да ће уз нову енергију у француској политици та земља остати посвећена пријатељству са земљама региона.