Вучић: Највише на свету волимо своју Србију
Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је, после састанка са замеником америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричардом Вермом, да су покренули стратешки дијалог између две земље у шест области и истакао да то отвара велике могућности.
Председник Вучић истакао је да је у разговору са Вермом молио да нам рокови, кад је реч о санкцијама Нафтној индустрији Србије, буду нешто дужи и изразио уверење да ћемо ту имати разумевање.
"Ми смо покренули тему стратешког дијалога. То није нешто што се решава дијалогом. Није то нешто што ће решити све наше проблеме и несугласице, посебно кад је у питању АП Косово и Метохија. Али је нешто што отвара значајне велике могућности за све будуће владе у Србији и све будуће администрације у Сједињеним Америчким Државама", рекао је председник Вучић на заједничкој конференцији за новинаре у Председништву.
Председник Вучић напоменуо је да смо ми за Сједињене Америчке Државе мала земља, али да то што су по први пут показали интерес да отворе стратешки дијалог са Србијом говори о томе да су се некакви односи између две земље променили на боље.
"Ми смо издвојили шест сфера које су за нас веома важне у тим разговорима. Дакле, од међуљудских веза, подршке проширењу културних, образовних, професионалних размена, регионалних иницијатива, трговине, инвестиција, билатералне сарадње, доброг управљања, владавине права, енергетике", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да је ту и питање одбране и безбедности, што је све од највећег значаја, а да су такође говорили о миру и стабилности.
"Захвалан сам господину Ричарду Верми на посети Београду и Србији. Разговарали смо о широком кругу питања. Разуме се и о санкцијама које су усмерене против руских ентитета широм света. Негде око 30 земаља је по првој рачуници на различите начине погођено овим санкцијама или ентитетима из тих земаља, али свуда је реч о руској имовини или руском капиталу или руским интересима. За људе у Србији и оно како је то рекао господин Верма, нисмо ми били мета, иако ће нам то бити слаба утеха", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић пренео је да су разговарали о српско-америчким односима.
"И ја желим на крају мандата америчке администрације, упркос бројним потешкоћама које смо имали у међусобним разговорима, да захвалим свим људима са којима смо напорно радили на томе што су увек били доступни за нас. Да се захвалим и Џиму О' Брајану овде који нам је много помагао и око Отвореног Балкана. Знате ми Срби, бар неки од Срба, а ја верујем да је то већина нашег народа, за разлику од других, не говоримо лоше о некоме када мислимо да неће имати онакав политички утицај у будућности какав је имао до данас. Напротив, ми тада показујемо своју захвалност и показујемо колико смо више фер него други", рекао је председник Вучић.
"Захвалан сам на томе што сте у тешким данима и ноћима које смо имали, а много је криза било, увек били доступни да разговарамо и да проблеме решавамо", поручио је председник Вучић.
Председник Вучић исткакао је да смо на крају крајева успели да сачувамо мир и стабилност целог региона.
"На томе хвала свима тројици, хвала теби Џим, хвала Кристоферу Хилу, посебно који је увек био доступан за све тешке разговоре и да слуша све наше тешке примедбе. А можете мислити кад једна мала земља увек има нешто да каже таквој суперсили какве су Сједињене Америчке Државе", навео је председник Вучић.
Од данас не можемо да рачунамо на гас из Азербејџана
Председник Вучић изјавио је да је добио обавештење из Азербејџана да у наредном периоду због проблема које имају неће моћи да испоручују Србији сваког дана 1,7 милиона кубних метара гаса.
"Добио сам обавештење од наше азербејџанске браће и пријатеља да због више силе, због проблема које имају, ми од данас више не можемо да рачунамо на 1,7 милиона кубних метара гаса који нам је долазио сваког дана", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је и да није сигурно и није јасно колики је процењени "timeline" за повратак гаса.
"То значи да ћемо од данас почети много више и озбиљније да трошимо наше резерве. Сада се испоставило да је паметно што смо и пре две године и пре годину попуњавали наше резерве и трошили паре на резерве", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да се нада да ће Азербејџанци за месец, два успети то да поправе и указао да ће, ако се то не деси у наредна четири месеца, по два, три милиона дневно морати да се додаје.
"Сада трошимо много више у зимском периоду. Таман ће да нам буде довољно да све резерве потрошимо, али неће бити несташице гаса", истакао је председник Вучић.
Желимо економски напредак Србије
Председник Вучић изјавио је да Србију већ три године оптужују на много места на Западу како ће по нечијем налогу да започне рат на Балкану, да извршава туђе задатке.
"То наравно да се неће догодити. И од првог тренутка смо такве глупости покушали да демантујемо, али није вредeло. И никада нам се нико није извинио, ни из тих медија, ни од тих политичара који су такве неистине изговарали. Не тражимо то ни данас. Само желим да вам још једном поновим да смо ми заинтересовани за економски напредак наше земље", истакао је председник Вучић.
Председник Вучић навео је да је циљ и намера Србије од које нећемо да одустанемо да ове, 2025. године будемо најбрже растућа економија у Европи и да тај циљ неће бити подређен ничему.
Наводећи да Србија има Експо 2027. године, председник Вучић нагласио је да земља мора да буде у потпуности промењена до 1. децембра 2026. године, када предаје кључеве Експа следећим организаторима.
"У сваком смислу, од инфраструктурног, у смислу научно-технолошких паркова, у смислу развоја наше економије, даље реиндустријализације, вештачке интелигенције и ИКТ сектора, свега, мора да изгледа другачије и у потпуности ћемо бити посвећени томе", указао је председник Вучић.
У току израда планско-техничке документације за градњу соларних панела са "UGT Renewables"
Председник Вучић изјавио је данас да је у току израда планско-техничке документације за изградњу једног гигавата соларних панела са америчком компанијом "UGT Renewables".
Председник Вучић подсетио је да су Србија и Сједињене Америчке Државе у септембру прошле године потписали споразум о стратешком партнерству у енергетици.
Председник Вучић напоменуо је да је српској страни важно да се тај споразум ратификује у Народној скупштини како би могли да се отворе суштински разговори око изградње Ђердапа 3.
Председник Вучић рекао је да су током данашњег састанка разговарали о подизању у енергетском сектору од једног гигавата у солару инсталисане снаге, што значи да ћемо просечно моћи да користимо 400 до 500 мегавата.
То су круцијални објекти и ствари значајне за енергетску будућност Србије, истакао је председник Вучић.
"Плус, када будемо урадили за десет година Ђердап 3 у међувремену РХЕ Бистрица, то је друга земља. А за то нам требају Американци, ко ће да нам реши проблеме са Румунима око свега ако неће Америка? Ајмо, покажите ту силу на свету која ту може да нам помогне, а да није Америка. Пошто људи имају разне снове и причају свашта, ко ће да нам реши то? Када ће да нам дају да радимо Ђердап 3? Па никада. И за то нам је важан овај дијалог. А ми без Ђердапа 3 не можемо да балансирамо енергију", рекао је председник Вучић.
Говорећи о гасу, председник Вучић рекао је да за разлику од Велике Британије која има резерве гаса за један или два дана, ми имамо за 120 дана.
Прво прецизирање са Сједињеним Америчким Државама шта подразумева пакет санкција, па разговор са Русима
Председник Вучић изјавио је да се у наредних седам до 10 дана мора разговарати са Американцима како би се прецизирало шта све подразумева пакет санкција Нафтној индустрији Србије да би после тога могло да се разговара са Русима и пронађе решење.
Председник Вучић навео је да су разговарали и о санкцијама које је "U.S. Treasury Department" увео против 300 руских ентитета у свету, указујући да ће и Русију много више погодити неке друге санкције од Нафтне индустрије Србије.
Председник Вучић захвалио је америчкој делегацији на томе што су саслушали руководство Србије и били спремни да им појасне неке ствари.
"Ми смо постављали конкретна питања, пет конкретних питања и у наредном периоду очекујемо и у писаној форми одлуке. Морамо прво да још најмање седам до десет дана разговарамо са Американцима да видимо шта је тачно садржај целог пакета санкција да бисмо могли да се обратимо Русима и да разговарамо после тога са њима око тога шта нам је чинити", истакао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је да је Верма споменуо реч "remove" када је реч о руском власништву у Нафтној индустрији Србије, док се у једној реченици наводи "reduce".
"За нас то ствара нејасноће. То ствара нејасноће и за Русе. Данас смо добили неке одговоре и верујем да то у наредном периоду можемо да чујемо шта је тачно, како је тачно јер замислите да ми сад кренемо преговоре са Русима и кажемо ево купићемо седам одсто вашег власништва. Тиме, идете укупно заједно са својом другом компанијом испод 50 одсто. И ми завршимо то после тешких преговора. Платимо све, а онда "OFAC" и "U.S. Treasury" каже па то није довољно, то нисмо тражили, имате санкције. Шта смо радили осим што смо изгубили време и потрошили паре", навео је председник Вучић.
Председник Вучић истиче да се мора тачно знати шта су услови па ће онда моћи да се разговара са Русима.
Председник Вучић пренео је и да је замолио америчку делегацију да нам рокови буду флексибилнији и нешто дужи и рекао да верује да ће ту Србија имати разумевање.
Говорећи о могућности да нова америчка администрација укине санкције, председник Вучић рекао је да је проблем и што део не може да се укине без Конгреса.
"У сваком случају, компликовано су направили санкције. Знајући ко је у томе учествовао, то су мајстори да их направе да буду компликоване за укидање. Знам људе, знам их много година, тако да неће нам бити лако, неће нам бити једноставно. У сваком случају, оно што је за људе најважније, биће нафте, биће бензина, биће свих деривата", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да Србија мора додатно да разговара и са Хрватима и са свима другима, али пре свега са Американцима да рашчисти ствари како би се знало шта је реално учинити, а шта не.
"Морамо да доносимо рационална решења у интересу грађана Србије, а да истовремено поштујемо норме и међународног приватног права и наше и међународне законе", указао је председник Вучић.
Председник Вучић опет је истакао да Србија неће отимати ничију имовину.
"Ми нисмо отимачи, и ја то понављам и пред Американцима. Ми да отимамо нечију имовину, у овом случају руску имовину, нећемо. Ако будемо морали да платимо цену, платићемо цену, али да отимамо нешто, не пада нам на памет", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да ако буде потребно да од Руса купимо део Нафтне индустрије Србије, да ћемо то и урадити и да није важно да ли је у питању један или седам одсто или свих 56 одсто, већ да се поставља питање где се то плаћа.
Председник Вучић навео је да је то питање постављено и данас на састанку.
"Ми нећемо да отмемо ништа. И то смо питање данас поставили, на сасвим фер начин. Зато што овде како ствари стоје, ми би уплатили паре на блокиран рачун, а то није фер ни према Русима, ни према нама, а ми хоћемо да будемо фер. И то је питање на које очекујемо одговоре у народном периоду да бисмо могли да се обратимо руској страни. Јер не знам шта да тражим, не знам шта да кажем. Тако да, верујем да ћемо то у наредних седам дана да решимо", рекао је председник Вучић одговарајући на питање новинара шта су нам следећи потези и шта ће урадити.
Како је навео председник Вучић, Србија је направила свој тим - "task force", који ће предводити премијер Вучевић, а у њему ће бити и министри Синиша Мали и Дубравка Ђедовић Хандановић, који ће видити разговоре са "U.S. Treasury Department".
"Тако да нам остаје сада да радимо са Американцима по том питању, наредних седам дана морамо да журимо, зато ћу да молим и верујем да ће нам то одобрити људи у "U.S. Treasury Department" и "OFAC" да се мало помере рокови, нама и 10, 15, 20 дана значи. Ја мислим да су они имали искуство и са оваквим плаћањима, па да видимо и то како да се изведе, да видимо шта да урадимо", додао је председник Вучић.
Председник Вучић навео је да је у многим европским земљама популарно да се нешто "преотме", али да он то не може.
"Нека сам најгори на свету и то кажем отворено и пред Американцима. Ја то не могу да подржим. Ја све на свету разумем. И веома се рационално понашам. Не могу да отимам, хоћу да платимо. Ако морамо да платимо, јер нећемо да угрозимо своју земљу. Ако морамо да платимо, платићемо. Само да видимо где плаћемо и коме плаћемо. И како плаћамо", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да Србија има пара да плати, иако то звучи нестварно.
"Звучи нестварно, имамо паре и без позајмљивања. Што није баш нормално за Србију, када је реч о тако великом залогају. Али, да видимо како ће то да се оконча", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да у сваком случају ми морамо да се постављамо рационално и озбиљно, као и да од плакања над сопственом судбином немамо ништа.
"Да будемо озбиљни, да будемо одговорни, да не јуримо и не трчимо пред руду, али да ствари решавамо на рационалан начин у складу са интересима наше земље. Немамо ништа против великих сила, све најбоље им желимо, али највише на свету волимо своју Србију и за њу и због ње ћемо да урадимо све оно што је потребно", поручио је председник Вучић.
Верма: Санкције уперене против Русије, не против Србије
Заменик америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричард Верма изјавио је да је са председником Републике Србије Александром Вучићем разговарао о увођењу санкција против ентитета у које је укључена Русија као власник, истичући да је то уперено против Русије, а не против Србије.
"Нафтна индустрија Србије једна је од две хиљаде фирми. Циљ је да се из њих уклони власништво Русије у власничкој структури и причали смо са председником како да ову промену власничке структуре уведемо. Неће бити никаквих економских последица по Србију уколико се уклони руско власништво у фирми", рекао је Верма.
Како је рекао, очито је да Русија не улаже у будућност Србије јер се то показало с обзиром на то да она профите које вади из Нафтне индустрије Србије не користи за то.
"Променивши власничку структуру помоћи ће да регион има више мира и помоћи ћемо као партнер да Србија унесе разноврсност у своје енергетске изворе и да буде независна у том погледу", рекао је Верма.
Верма: Успостављање стратешког дијалога сведочи о значају односа са Србијом
Ричард Верма изјавио је да је са председником Вучићем разговарао о успостављању стратешког дијалога што ће односе две земље подићи на нови ниво.
"Овај дијалог сведочи о значају који придајемо нашим односима са Србијом, који се заснива на међусобном поштовању и заједничкој посвећености да се гради боља будућност", истакао је Верма.
Верма је рекао да дијалог попут овог даје структурирани формат да се наше владе ангажују на главним темама наше сарадње као што су војна сарадња, енергетика, владавина права, поштовање основних права.
Према његовим речима, дијалог се тиче продубљивања привредних веза, укључујући и међувладин споразум о сарадњи на чистој енергији, који је у септембру 2024. године потписан, где се ради на критичним минералима, на развоју 5Г технологије.
"Сједињене Америчке Државе је са њеним корпорацијама преко 300 милиона долара овде уложила од 2022. године. Наравно, партнери се понекад не слажу око свега и овај дијалог ће нам дати структуру и канал да се овакви проблеми разрешавају", рекао је Верма.
Верма је захвалио на помоћи хуманитарним напорима, помоћи Украјини, додајући да је захвалан што се таква подршка наставља.
"Сједињене Америчке Државе остају привржене подршци пута Србије ка ЕУ. Веома ми је драго што имам уприлику да посетим Србију и да се сложим са председником Вучићем да треба да покренемо овај стратешки дијалог и да наши односи иду даље. Велики сам оптимиста по питању правца кретања и куда иду наши међусобни односи", поручио је Верма.
Верма је навео да је у посети Србији због партнерства у вези са много тема и широким спектром тема о којима су разговарали како би се учинио напредак у европским интеграцијама и обезбедило да Западни Балкан буде у миру и стабилности.
"Да подржимо динамичан развој привреде Србије, укључујући чисту енергетику, технологије и као резултат нашег заједничког рада на овим темама и многим другим темама и због тога што препознајемо Србију као значајног лидера у региону", рекао је Верма.
Верма је захвалио председнику Вучићу на гостопримству и истакао да жели да ода признање и амбасадору Сједињених Америчких Држава у Београду Кристоферу Хилу за деценије његове службе, не само у Сједињеним Америчким Државама него посебно у овом региону.
Сједињене Америчке Државе сарађиваће са Србијом како јој санкције Нафтној индустрији Србије не би нашкодиле
Ричард Верма изјавио је да ће Сједињене Америчке Државе тесно сарађивати са руководством Србије како санкције Нафтној индустрији Србије не би нашкодиле нашој земљи.
На питање да ли су разматрали последице које би санкције могле да имају за Србију, с обзиром на то да је Нафтна индустрија Србије стратешки важна компанија за Србију, Верма је рекао да Сједињене Америчке Државе схватају колико је примена тих санкција сложена и какав је то изазов.
"Постоји доста тога што је у вези са њима јасно и просто, јер њихов циљ је супростављање руској агресији. Оне уопште нису усмерене против Србије или народа у Србији. Ми ћемо са партнерима овде сарађивати да се пронађе јасан пут, да санкције буду примењене тако да се не нашкоди економији, односно привреди Србије и оне ће донети више мира и просперитета и овде и широм региона", истакао је Верма.
Верма је додао да разуме да је Нафтна индустрија Србије најпрофитабилнија фирма у Србији, али да тај профит одлази Русији и да она њиме финансира бруталну агресију на Украјину и тако нарушава стабилност у Европи и на Балкану, а не улаже у будућност Србије.
"Санкције јесу изазов за примену, међутим, ми ћемо блиско сарађивати. Имамо одличан тим који ће на томе радити и као што сам рекао, амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Кристофер Хил је такође говорио о томе, као и Џим О'Брајан, наш помоћник секретара за Европу, као и заменик помоћника секретара Касаноф (Александар). Сви они имају много знања и биће значајни за наше партнерство и блиско сарађивати на примени", рекао је Верма.
Говорећи о сратешком дијалогу Србије и Сједињених Америчких Држава, Верма је рекао да се то већ неко време разматра и да оно обухвата све важне теме од одбране до енергетике, регионалне безбедности.
"Искрено, волим што се фокусирамо на директне односе између људи. Одрастао сам у Питсбургу, у Пенсилванији, где имамо огромну дијаспору, односно људе који долазе из иностранства, можемо да разговарамо о много тема. Стратешки дијалог ће бити јако значајан", оценио је Верма.
Извор: Танјуг/РТС 1