Вучић: Поносан сам што седим само у српској столици
Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је, у интервјуу на британском јавном сервису Би-Би-Си да верује у помирење у региону, али да не верује у врсту наратива који ће увек доносити нове политичке сукобе и нове политичке невоље и који имају за циљ да нанесу штету Србији и спрским националним интересима.
У екслузивном интервјуу, у емисији "BBC HARDtalk", чувеног водитеља Стивена Сакура, председник Вучић рекао је да се у Сребреници десио стравичан злочин, али када је реч о квалификацији тог масакра као геноцида, да су то као политичку иницијативу покренули Немци и Бошњаци.
Председник Вучић то је рекао на питање водитеља да прокоментарише масакр у Сребреници и констатацију да су га судови УН прогласили геноцидом који су Срби починили 1995. године и да су УН недавно одредиле и дан комеморације за тај геноцид и да ли је као председник Србије сада спреман да призна да је то био геноцид.
"Увек сам био веома спреман да признам да је то био ужасан масакр који се десио у Сребреници и отишао сам тамо. Била је 20. годишњица, ако се не варам. Отишао сам тамо и могао сам да погнем главу и положим венац, а заправо ме је маса напала. Нико не пориче шта се дешавало у Сребреници", рекао је председник Вучић.
Када је реч о квалификацији тог масакра као геноцида, председник Вучић рекао је да су то као политичку иницијативу покренули Немци и Бошњаци.
"Ми сматрамо да је то политичка иницијатива. Као што сте видели, 109 земаља дели наше ставове. Људи нису схватили зашто неки други масакри или неки други велики злочини нису признати или признати као геноцид. И ако се ради о саучешћу, ако се ради о одавању почасти жртвама, увек сам спреман да то учиним, верујем у помирење у региону, али не верујем у ту врсту наратива који ће увек доносити нове политичке сукобе и нове политичке невоље", навео је председник Вучић.
На питање да прокоментарише то што је прошлог лета одржан велики скуп "Српског јединства" који је окупио Србе и српске лидере, не само из Србије већ и Србе у суседним балканским народима, председник Вучић одговорио је да и у земљи одакле је водитељ то исто раде и окупљају људе из Комонвелта.
Водитељ је рекао да је на том скупу усвојена декларација у којој се наводи да је српски народ јединствена целина - један народ, један парламент и да је то било звоно за узбуну у региону и да се многима у БиХ и Хрватској учинило да је великосрпска идеологија још увек присутна.
"Не, није. И то је веома измишљена прича свих оних људи који су желели да нанесу штету Србији и српским националним интересима. И рећи ћу вам како је то лако. Зато што сте нешто цитирали или вадили из контекста. Немамо аспирације за један парламент. То је била скупштина српског народа. То није прави парламент јер прави парламент ми имамо у Србији, прави парламент они имају у Српској или било где другде. То су различите приче. Али оно што смо рекли у декларацији је да у потпуности подржавамо поштовање датума у мировном споразуму који је потписан 1995. године. И ја сам рекао хиљаде пута, и то понављам сада, да подржавамо територијални интегритет БиХ у складу са међународним јавним правом и датумом о мировном споразуму и територијалном интегритету Републике Српске у оквиру БиХ", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић запитао је и шта је нејасно у тој изјави.
"И то је речено тог дана десетине пута. Али ту поруку нико није хтео да пренесе. Оно што смо хтели да кажемо јесте да нико нема право да умањује или одузима српском народу право да користи свој језик, да користи своје ћирилично писмо или било шта друго", истакао је председник Вучић.
На констатацију водитеља да предсендик Републике Српске Милорад Додик говори о томе да је Босна и Херцеговина стигла до свог краја и да жели отцепљење и на питање да ли га подржава у томе или му каже да не може да се отцепи и припоји Србији, председник Вучић рекао је да са Додиком има релативно добар однос и поштује га, али да му не наређује.
"Ја нисам надлежан да доносим било какве одлуке у име Републике Српске. Ја сам председник Србије. Али видите колико је ово лицемерно, када је неко хтео да се отцепи од бивше Југославије, ви сте били од велике помоћи тим људима и тим бившим републикама. Али ако неко жели да се отцепи од њих, то постаје највећи злочин. Али да вам кажем, не брините за Србију", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да верује да је Додик испровоциран различитим акцијама високих представника, Бошњака у Сарајеву, или било кога другог.
"Али то су питања за њега. Када је реч о Србији, Србија подржава територијални интегритет Босне и Херцеогвине, укључујући и интегритет Српске унутар Босне. Могу то да поновим хиљаду пута, а ви не можете да нађете ниједну моју изјаву о овом питању која је другачија од овога што сам рекао", истакао је председник Вучић.
На питање шта Додик и босански Срби мисле да желе да ураде, јер им никада неће бити дозвољено да уђу у заједницу са Србијом, председник Вучић рекао је да они то нису ни тражили нити су говорили.
"Они су повремено говорили о својим правима и не увек да изађу из Босне, а не о уједињењу са Србијом. Србија има своје границе према уставу и у складу са међународним јавним правом, повељом УН и резолуцијама УН. И не треба нам ништа више, ништа што ће доћи од неког другог. И нећемо дати никоме ништа што нам припада", поручио је председник Вучић.
Водитељ је на почетку интервјуа истакао да је Србија највећа сила на Западном Балкану која се тренутно налази на стратешкој раскрсници и да ће разговарати са Вучићем као екслузивним гостом о томе да ли Србија даје приоритет својим односима са Западом, посебно својим амбицијама за чланство у ЕУ или се окреће ка истоку, продубљујући своје односе са Русијом и Кином и да ли као регионална сила има одговоран однос према тој својој позицији.
Водитељ је најпре питао председника Вучића да прокоментарише то што је као младић био члан Српске радикалне странке и посвећен идеолошки визији велике Србије, визији која је, како је рекао, довела до мрачних времена на Балкану, до рата, до страшних губитака живота, до ратних злочина док је данас председник Србије и колико се променио од тог времена.
"Не стидим се да кажем да сам се променио, али се не слажем са вама ко је крив, а ко одговоран за многе лоше ствари које су се дешавале на Балкану. Имамо различите ставове о томе и не говорим само о нашим унутрашњим питањима. Кад кажем наша унутрашња питања, мислим на питања из бивше Југославије. Мислим на улогу западних сила и свих других који су имали огроман утицај на ситуацију у то време", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић подсетио је да у Србији имамо изреку да се само магарци не мењају.
"А сада сам 30 година старији и наравно, ја сам зрелија особа која сада води државу и морам да бринем о интересима наших народа. И верујем да смо бар нешто урадили. Економија је нешто што је од изузетног значаја за будућност земље. А осим тога, не можете ништа учинити без стабилности и мира", нагласио је председник Вучић.
Верујем у мир, Србија никога не провоцира
Председник Вучић рекао је говорећи о ситуацији у региону да верује у мир и да Србија никога не провоцира нити ће то чинити.
Председник Вучић то је рекао на питање да је најочигледнији извор напетости и "непријатељства" у региону данас однос Београда и Приштине и да ли мисли да постоји опасност од новог рата.
Председник Вучић истакао је и да у процесу нормализације односа између Београда и Приштине од Србије није тражено де факто признање независности тзв. Косова и да "тако нешто нигде није написано нити речено".
Председник Вучић тако је одговорио на питање водитеља да Србија не признаје "независност и суверенитет Косова", а да је последњу деценију и више укључена у процес нормализације под надзором ЕУ, и да "нормализацијом односа са Косовом, де факто признаје Косово".
"Нормализација значи да живимо у миру, стабилности, спокоју, да имамо слободан проток добара, капитала, људи, услуга, да развијамо наше економије, да почињемо да говоримо о различитим питањима и покушавамо да их решимо", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је и да су мир и стабилност на АП Косову и Метохији питање "за оне који су отворили Пандорину кутију".
"Када дођете у ову земљу, када кажете нашим људима овде у Србији: да ли подржавате територијални интегритет Украјине? Они ће рећи - да. И онда када дођете из Лондона или из Вашингтона, Берлина, Брисела и кажете, па ми морамо да заштитимо територијални интегритет Украјине, знате шта људи овде кажу? Кажу - идите дођавола", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић навео је да је променио многе ставове, али и додао да није променио поглед на, како је рекао, незаконите радње које су предузете против Србије.
"Зашто је ваша земља бомбардовала Србију 1999. године без одлуке Савета безбедности УН? Питам вас да ли сте ви или такозвана западна заједница прекршили међународно јавно право када је Србија бомбардована или не? Да ли су прекршили међународно јавно право и Повељу УН признавањем независности Косова? Иако је и даље била на снази, а и данас имамо на снази резолуцију 1244 која говори о територијалном интегритету Србије", указао је председник Вучић.
Поносан сам што седим само у српској столици
Председник Вучић изјавио је да је веома поносан на то што седи само у српској столици, што Србија води независну политику као и да је њен стратешки циљ да постане пуноправна чланица ЕУ.
"И урадићемо све неопходне реформе. Убрзаћемо све процесе и даћемо све од себе да то завршимо до краја 2026. године. То не значи да ћемо бити део ЕУ 2027. или 2028. године. То је на земљама ЕУ. Али да ли ћемо рећи све најгоре о нашим традиционалним пријатељима и партнерима са истока, не, нећемо. Нећемо то урадити. Имамо добре односе са Кином данас", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић испричао је да га је амерички председник Доналд Трамп у свом првом мандату питао да ли има проблеме са Кинезима, нашта му је он одговорио да нема и да је у одличним односима са њима.
"То је зато што увек причам истину свим политичарима и државницима са којима се сусрећем, увек имам исту причу коју свима говорим. Зато људи могу да ме воле или не воле, мрзе или презиру, али на крају, увек ће поштовати такав став", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да је његов прави фокус на економским реформама, на будућности, и да само жели да има нормалан однос са свима у региону.
Водитеља је занимао однос Србије и Русије и констатовао је да су енергетске везе две земље продубљене од Путинове инвазије на Украјину, на шта је председник Вучић одговорио да је трговинска размена Србије и Русије дупло мања него што је била.
"Ви говорите о енергетском ослањању, а ми се трудимо и дајемо све од себе да то диверзификујемо и зато смо изградили интерконектор између Србије и Бугарске. Зато смо почели не само да преговарамо, већ и да купујемо гас од Азербејџана. То је оно о чему сам недавно разговарао и са Илханом Алијевим, али још увек добијамо велике количине гаса из Русије", рекао је председник Вучић.
На констатацију новинара да је то тачно, али да је Србија одбила да уведе санкције Русији, иако је то учинила ЕУ, чији део Србија жели да постане, председник Вучић одговорио је да Србија сама доноси одлуке.
"Имам, као што видите, само једну столицу. Нема две столице. А наша столица је да то значи да сами доносимо одлуке. То значи да смо подржали Украјину када је реч о хуманитарној помоћи, финансијској помоћи, више од свих осталих на Западном Балкану. Уопште нема контрадикторности у мом ставу. Много је контрадикторности у понашању свих осталих. Али ми смо веома принципијелни и морално принципијелни", истакао је председник Вучић.
Што се тиче разговора са руским председником Владимиром Путином, председник Вучић истакао је да није он са Путином разговарао на десетине пута у последње две и по године.
"Једном сам разговарао када ми је честитао телефоном 80. годишњицу ослобођења Београда. Али лидери ЕУ кажу да ми идемо у Москву да се видимо са председником Путином и разговарамо о свим питањима и још увек купујемо нафту и гас од Путина и покушавају да прикажу као јединог кривца Србију. Ми смо лака мета", констатовао је председник Вучић.
Одговарајући на питање новинара о томе да су га неки од бивших чланова његове странке попут Зоране Михајловић, или председник Странке слободе и правде Драган Ђилас оптужили да се ауторитарно понаша и удаљава земљу од ЕУ, председник Вучић одговорио је да је Зорана Михајловић то говорила пре годину дана, а да је у међувремену променила мишљење.
"Не зато што смо се зближили, већ зато што она види истину. Била је мало љута. То је њено право. Драган Ђилас је наш политички противник и има право на мишљење и да каже шта хоће. На крају смо ми то урадили. Ми смо отворили преговарачки процес са ЕУ, а не они", нагласио је председник Вучић.
Водитељ је рекао да у ЕУ виде знаке "непоштовања основних људских права у Србији, попут слободе штампе и независног судства, и да сматрају да се на тај начин Србија удаљава од ЕУ", нашта је председник Вучић одговорио је да је у најновијем извештају Европске комисије констатовано да је Србија ограничено напредовала.
"Кажу да смо мало напредовали. Ограничено. Ограничени напредак није и не значи назадовање, што значи да не говорите истину. Али осим тога, потпуно се слажем са вама да постоје хиљаде ствари које треба да побољшамо, хиљаде ствари на којима треба да радимо. Зато се сада мењамо", нагласио је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да зато сада Србија веома напорно и блиско сарађује са ОДИХР-ом на побољшању свих прописа који се тичу изборних процеса и свега осталог.
"У том извештају ЕУ могли сте да видите да говоре да привреда Србије иде савршено. Али нисте били заинтересовани да то кажете. А ово друго су питања која треба да побољшамо и слажем се са њима", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да је Србија једна од две-три земље са највећом стопом економског раста у целој Европи, додајући да Србија данас чини 50 одсто укупног БДП-а Западног Балкана.
"Србија чини 55 одсто укупног извоза Западног Балкана. Србија чини 64 процента укупне привлачности страних директних инвестиција Западног Балкана. То је оно што сањам, мој сан је "EXPO 2027". То је оно на шта сам усредсређен", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да је задовољан економским развојем и додао да је усредсређен на економске реформе у будућности, због, чега, како је рекао, жели да има нормалне односе "са свима у региону".
Србија једна од две-три земље са највећом стопом економског раста у Европи
Председник Вучић изјавио је да је Србија једна од две-три земље са највећом стопом економског раста у целој Европи, додајући да Србија данас чини 50 одсто укупног БДП-а Западног Балкана.
"Србија чини 55 одсто укупног извоза Западног Балкана. Србија чини 64 процента укупне привлачности СДИ Западног Балкана. То је оно што сањам, мој сан је "EXPO 2027". То је оно на шта сам усредсређен", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да је задовољан економским развојем и додао да је усредсређен на економске реформе у будућности, због чега, како је рекао, жели да има нормалне односе "са свима у региону".
Председник Вучић демантовао је наводе новинара да се Србија на пољу енергетике ослања искључиво на Русију, рекавши да се Србија труди да што више диверзификује.
"Зато смо изградили интерконектор између Србије и Бугарске. Зато смо почели не само да преговарамо, већ смо почели да купујемо и гас од Азербејџана. О томе сам недавно разговарао и са (председником Азербејџана) Илхамом Алијевим, али још увек добијамо велике количине гаса из Русије", рекао је председник Вучић.
Извор: Танјуг