Вести

Вучић: Спреман сам да идем у Сребреницу, не подржавамо резолуцију

Премијер Александар Вучић рекао је данас да је спреман да иде у Сребреницу и ода почаст жртвама уколико Бошњаци изразе жељу да он дође на годишњицу обележавања тог злочина. 

"Ако Бошњаци буду желели бићу спреман да одам почаст муслиманским и бошњачким жртвама", изјавио је премијер на конференцији за новинаре у Влади Србије. 

Он је, међутим, додао да српска влада не може да подржи предлог резолуције о Сребреници. 

"Спреман сам да погнем и сагнем своју главу и да покажемо какав однос имамо према невиним сребреничким жртвама", нагласио је премијер. 

 

Нисмо за резолуцију и нисмо тражили вето од Русије 

Вучић је изјавио да је Србија обавестила свих пет чланица Савета безбедности УН да не подржава резолуцију о Сребреници, као и да влада није донела одлуку да од Русије затражи да уложи вето. 

Вучић је рекао да би, ако резолиција у облику којем је сада буде усвојена у СБ УН, произвела значајне и тешке политичке и правне последице по Србију. 

Он није у потпуности одбацио могућност да резолуција буде прихватљива за Србију, Вучић је додао да би она свакако требало да претрпи многе и значајне промене.

Упитан на да ли ће Србија предузети дипломатске кораке и од Русије тражити да искористи право вета, Вуцић је рекао да такву одлуку влада није донела. 

На питање да ли би Србија имала комотнију позицију да вето о Резолуцији од Русије тражи Милорад Додик, Вучић је рекао да никада није радио у комотној позицији и да такве ствари неће ни да коментарише.

Упитан да ли је контактирана Велика Британија по том питању, Вучић је рекао да није, истичући да се они с друге стране нису сетили ни да обавесте Србију о резолуцији.

Упитан шта је најпроблематичније у том документу, премијер је рекао да у њој има већих проблема од речи "геноцид", те да нигде није видео тешке речи о људским трагедијама, већ политичке квалификације. 

"Направили су ширу причу у којој је остављен шриок простор за тумачење ко је починио геноцид, па иако се у ранијим пресудама наводи да Србија није одговорна за геноцид тога у резолуцији нема", рекао је Вучић.

О британској резолуцији је, каже, разговарао и са председником Србије Томиславом Николићем, додајући да на томе раде заједно и да нема никаквих притисака.

Вучић је рекао да је спреман да иде у Сребреницу, али је подсетио да му неки из БиХ поручују да је добродошао, а неки да не сме да дође никако ако Насер Орић не буде на слободи.

"Ја чекам да они кажу, не желим да идем и да било коме правим проблеме, ако не желе српског представника, то је у реду, ми ћемо то да разумемо", рекао је Вучић.

Упитан да коментарише поједине најаве из БиХ да ће се обележавање годишњице Сребренице бити отказано ако Орић остане у притвору, Вучић је рекао да не може да разуме да од једног човека зависи да ли ће да се одржава помен и годишњица једног веома тешког догађаја. 

"Ако од једног човека зависи како ће народи да живе тешко нама свима", поручио је Вучић и додао да он ни на који начин не доноси одлуку о томе. 

Како је навео, Србија је изнела свој став и "не представља нам проблем да казнимо све који су чинили злочине, да тражимо индивидуализацију злочина, да покажемо да Србија није злочиначка земља али и да су постојали они који су правили злочине".

Други су се извињавали због бизниса, а он је, каже, спреман да сагне главу и ода поштовање, приметивши: "Мислим да они осећају моју искреност када о томе говорим".

Одговарајући на питања да ли је Србија тражила изручење Орића с обрзиром да се у јавности појављују разне информације Вучић је подвукао да на томе раде правосудни органи и истакао да Србија није у средњем веку да то саопштавају представници извршне власти. 

Упитан да ли подржава акцију "7.000", иницијативу за обележавање 20 година од геноцида у Сребреници тако што ће седам хиљада људи лећи на плато испред Скупштине Србије у Београду, Вучић је рекао да је Србија демократска земља и да свако може да ради свој посао како жели, а да је његов посао да ради на помирењу Срба и Бошњака.

 

Србије не сме да одустане од захтева за изручење Орића

Вучић је поручио да Србије не сме да одустане од захтева за изручење Насера Орића и упитао ко је тај који тражи да се он не процесуира.

Вучић је прочитао исказе сведока из истраге који су до детаља испричали како је Орић кренуо на село Забражје да "истера Србе и четнике" из њега.

"Да ли сматрате да држава Србије сме да одуставне од захтева за изручење Орића... Тражите ли од Србије и од мене да вршим притисак на органе Србије да се ово не процесуира? Ко то тражи, ко је тај мајчин суд који то тражи? Имамо сведоке, живе људе", указао је Вучић и прочитао како је Орићева група заробила осам особа међу којима је била и једна жена, које су потом убили.

Каже и да је спреман да плати сваку цену за политичку стабилност Србије и додао да Срби и Бошњаци морају да живе у миру.

"Морамо да живимо другачије животе да бисмо били нормални", поручио је Вучић.

 

Србија се не меша у рад правосудних органа 

Власт Србије се, за разлику од других земаља, не меша у рад правосудних органа у својој земљи, рекао је председник Владе истакавши да у случајевима хапшења Насера Орића и Рамуша Харадинаја теку у складу са захтевима које добијамо од швајцарских и словеначких власти.

Одговарајући на питања на ванредној конференцији за новинаре, Вучић је рекао да није имао контакте са властима Словеније о хапшењу Харадинаја, али да је МУП Србије одговорио на све што је од њега тражено.

Према његовим речима, Харадинај се терети за ратни злочин "ромска колона" од 1. септембра 2004. године.

На опаску новинара албанског "Топ ченела" да звучи изненађено када прича о тим хапшењима, Вучић је казао да је то природно јер је Харадинај толико граница прешао, а ухапшен је управо сада, три дана пред наставак дијалог Београда и Приштине у Бриселу.

"Никада нисам веровао у теорије завере, али као што видите лакше ми је да говорим против идеја великих сила и много се лакше са њима сукобављам, ако је потребно, него што то радим са колегама у региону", рекао је Вучић.

Подсетио је да никада до сада није говорио лоше, нити ће, ни о Едију Рами, ни о Зорану Милановићу, ни о Николи Груевском или Виктору Орбану.

Нисам важан ја, Изетбеговић или Орић, важни су наши народи.

"Србија је спремна да са својим комшијама гради најбоље односе и зато сам пажљив кад о нечему говорим", рекао је премијер и додао да Србија није желела да у случају хапшења Орића подиже тензије због евентуалне реакције Бошњака.

"Али, да ли ће неко да врати очи Слободану Илићу. Неће, као што нико неће моћи да врати живот хиљадама људи страдалих у Сребреници", навео је.

Премијер је рекао и да не жели да говори о бројевима, већ искључиво о људским трагедијама и душама, о оном што је остало после свих наших ратова и сукоба, како би смо, како је рекао, могли да гледамо у будућност.

 

Разговараћемо са Орбаном, тражићемо друга решења 

Србија може и успеће да се избори са намноженим проблемима, рекао је Вучић посебно апострофирајући најаву Мађарске да подигне зид према Србији.

Премијер је најавио да ће разговарати са премијером Мађарске Виктором Орбаном истакавши да ће "тражити и молити" у име Србије да се тај зид не подиже.

"Покушаћемо да нађемо друга решења, јер Србија неће ни према коме да подиже зидове у региону", рекао је Вучић на ванредној конференцији за новинаре о актуелним питањима.

Премијер је рекао да су Мађари наше комшије, те да је Србија уложила много труда и енергије да отклони све баријере које су постојале, како би ти односи били најближи могући.

"Тако да сте ме јуче питали никада не бих рекао да ће Мађарска да донесе једну такву одлуку", казао је премијер и додао да би и Србија мога да учини исто према Румунији и Бугарској, али да неће.

Иначе, заједничка седница влада Србије и Мађарске заказана је за 1. јул.

 

Србија поштује људска права и права миграната

Србија поштује људска права, права миграната, можда и више од појединих држава чланица Европске уније, па се због тога и нашла у "небраном грожђу", поручио је српски премијер, коментаришући најаву Мађарске која ће због овог проблема подићи зидове на граници са Србијом.

"Ово је тежак проблем за Европу, ужасан за нас. Ситуација је изузетно тешка", оценио је премијер.

Он је казао да је свестан стања у Прешеву у којем се налази велики број миграната и поручио да Србија своје обавезе испуњава, наводећи да мигранти не желе да остану у нашој земљи, већ да желе да наставе даље.

"Само чекам да дође неко из ЕУ да нам соли памет о људским правима", казао је српски премијер и рекао да ЕУ мора да пружи одговор на све ово што се дешава те да зидови нису решење у 21. веку.

"Радићемо заједно са нашим европским партнерима на овом проблему, а о томе сам разговарао и са НВо Група 484", рекао је премијер.

 

Са Жан Клод Јункером 9. јула

Вучић је најавио да ће 9. јула имати састанак са шефом Европске комисије Жан Клодом Јункером.

Вучић мисли да постоји нешто што је неподељено, а то је, казао је, подршка српским економским реформама. 

Да бисмо наставили успешно да их проводимо Србији је преко потребна стабилност и не само стабилност у нашој земљи, него у целом региону, казао је и додао да је управо зато пуна економска стабилност од виталног интереса за земљу.

Са жаљем је констатовао да је већ рекао да једино страхове има у погледу политичких прилика и неприлика на Балкану, Европи и свету.

Премијер је приметио да се ситуација усложњава од финансијске ситуације у Грчкој, терористичких ативности у Македонији и нестабилне ситуације у БиХ и због свега тога се, додао је, ствари по нас нажалост компликују.

"Када томе додате хапшење (Насера) Орића и (Рамуша) Харадинаја онда то постаје помало чудно како се све у кратком времену збива и то непосредно пред наставак разговора 23. јуна у Бриселу и 20. годишњицу обележавања злочина у Сребенци 11. јула", рекао је премијер..

Много нам се проблема скупило и да је само један од тих проблема било би много, а када их се скупи не десетак, већ десетине поставља се питање можемо ли да се с тим изборимо.

"Можемо и успећемо да се изборимо", рекао је Вучић.

 

Посета Меркелове од великог значаја за Србију 

Вучић је најавио је да ће Влада Србије угостити ускоро немачку канцеларку Ангелу Меркел заједно са њеном канцеларом, те да ће се том приликом на столу наћи све важне теме, економске у већем обиму.

Премијер је рекао да је за Србију од великог значаја то што ће госпођа Меркел да дође 8. јула у Београд.

Пре тога, подсетио је, видеће се са премијером Италије Матеом Ренцијем, а после тога са председником Европске комисије Жан Клодом Јункером.

"Мислим да је то важно за европски пут Србије, српску економију и владавину права. То показује да је ова земља поштована, да успевамо да се држимо упркос тешкој ситуацији у региону. Не само да будемо стуб или сидро, како то каже стабилности већ да покушамо и да све наше обавезе испуњавамо и то бити нека врста политичке награде нашем народу за све тешке мере које смо предузимали", рекао је премијер.

Упитан да ли је Србија спремна за евентуални банкрот Грчке, Вучић је на ванредној конференцији за новинаре рекао да је то тешко питање, те да се нада да ће бити пронађено решење.

Банкрот Грчке би, рекао је, погодио Србију на различите начине. Зато ће се тим питањем ових дана бавити стручни тимови Владе Србије и он лично, рекао је Вучић.

 

Верујем да ћемо у Бриселу имати добре резултате

Вучић је изјавио да је 23. јун, кад се наставља дијалог Београда и Приштине у Бриселу, важан дан за Србију, те да договор зависи од решења која ће бити предложена, али да верује да ћемо постићи добре резултате. 

"Не могу да вам кажем да ли ћемо постићи договор, или не, то зависи од решења која ће бити предложена. Биће то тежак дан али верујем да ћемо доћи са добрим резултатима", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да ће се српска страна у Бриселу борити за националне интересе, целу Србију и косовско-метохијских Срба.

Он је навео да од 23. јуна зависи брзина отварања поглавља, али и инвестициона и укупна економска клима, јер је стварање политичке стабилности и сигурности најважниј услов за економски просперитет.

Вучић је рекао да је 23. јун важан дан за нашу земљу, те да ће очи целог света бити упрте у Брисел. 

Он је рекао да у Бриселу трају технички разговори и да се српска страна бори да се постигну компромиси.

"Не волим да критикујем другу страну, једино могу да кажем да је за танго, односно за успешан резултат, потребно двоје", рекао је Вучић. 

Вучић је рекао да се Србија налази на европском путу и да то не говори зато што неко од европских званичника то жели да чује, а усијаним главама поручио да емоције могу да им буду где хоће, али да се Србија труди да испуни све стандарде и услове ЕУ, не због њих него због нас.

Он је истакао да Србија има 64 одсто трговинске размене са ЕУ, а 17 одсто са регионом, што је три четвртине укупне трговинске размене.

"Не волим нимало да се додворавам странцима. Волим онима са којима живимо и онима за које многи мисле да треба да их газимо, а највише волим да се супротстављам онима који мисле да су велики и највећи", истакао је српски премијер.

 

Не знам да ли је истина то за руски гасовод

Вучић није могао да потврди да су представници ЕУ нудили Русији да гасовод Турски ток заобиђе Србију, али је нагласио да би то "за нас било непријатно изненађење".

"Позвао сам (Ивицу) Дачића јер је његова изјава за мене била изненађење и рекао ми је да је то чуо на једном веома важном састанку од човека који има кредибилитет. Ја не могу да потврдим да ли је то истина или не", рекао је Вучић, на конференцији за новинаре, одговарајући на питање да ли је упознат са тим да је ЕУ нудила Русији да тај гасовод заобиђе Србију.

У сваком случају, ако је то истина, то би за нас било непријатно изненађење, оценио је Вучић и додао да то не може да коментарише јер не зна да ли је истина.

Први потпредседник Владе Србије Ивица Дачић изјавио је јуче да је од руских колега сазнао да су званичници ЕУ нудили Русији да се изгради гасовод који би се звао "Источни прстен", а ишао би преко Бугарске, Румуније, Мађарске и Словачке, док би Србија била заобиђена.

Он је, после разговора са председником Управног одбора Гаспрома Алексејем Милером, нагласио да толико лицемерје од функционера у Бриселу није могао ни да замисли, јер су они били главни који су учинили све да пропадне пројекат Јужни ток. 

"Генерално, када руски гас треба да иде за Србију, то је онда политички проблем, а када треба да иде за западну и северну Европу, онда је то економија која нема везе са политиком", предочио је Дачић новинарима у Санкт Петербургу.

"Ако је тачно ово што сам први пут чуо, то заслужује веома озбиљне разговоре са Европском комисијом, о њиховом односу према Србији, према интересима Србије и грађанима Србије", нагласио је Дачић.

Гасовод Турски ток треба да повеже Русију са Турском по дну Црног мора и даље турским копном до турско-грчке границе, а план је да даље пролази преко територије Македоније, Србије, Мађарске и Аустрије.

Турски ток је својеврсна замена за Јужни ток, гасовод који је отказан због противљења ЕУ том пројекту. 

 

Важно да се медији приватизују,зато смо продужили рок

Вучић је поручио да је веома важно да се медији у Србији приватизују, те подсетио да је Влада Србије продужила тај рок за још четири месеца.

Вучић је тиме одговорио на питање новинара зашто се Србија одриче Радија "Југославија".

"Продужили смо рок за још четири месеца зато што ја мислим да је најбоље да сваки газда ради шта хоће и како хоће", истакао је Вучић, поручивши да је то европски и светски стандард.

"Лагао бих вас кад би рекао да ми не желимо привазитазију медијске сфере", рекао је Вучић, али је додао и да је спреман да седне са министром културе и информисања Иваном Тасовцем и запосленима у том радију да разговарају и виде шта може да се уради по том питању.

 

Очекујем повећање плата и пензија, са ММФ у августу

Вучић је изјавио да очекује повећање плата и пензија, с обзиром да смо у првих шест месеци уштедели 77 милијарди динара, као и да ће разговори са ММФ-ом о томе бити настављени у августу.

"Наша уштеда на шестомесечном нивоу је у односу на оно што је био план 77 милијарди динара или 630 милиона евра. Наша повећања која би ишла била би у висини 120 или 130 милиона евра и за то фискални простор, уколико се не вара, са лакоћом имамо и при томе толики фисални приход тек очекујемо од акциза за струју. Тако да имамо веома широк фискални простор", рекао је Вучић. 

Он је казао да је посао Фискалног савета да увек буду строги и да кажу како су незадовољи.

"Имамо до сада највећу разлику у бруто домаћем ПДВ-у у јуну, 2,5 милијарде нам је већи бруто домаћи ПДВ у односу на јун 2014", рекао је премијер.

Додао је да да имамо добар међугодишњи раст индустријске производње, тако да ће на основу тог показатеља већ од јуна да иде драматично на горе и поновио да очекује позитиван раст већ у овој години упркос мерама фискалне консолидације.

Подсетивши да влада у августу креће у преговоре са ММФ-ом, те да је важно да се не угрози споразум с том међународном финансијском институцијом, Вучић је приметио и да би нам "повећање потрошње и већа нада и задовољство грађана" били од значаја у економским реформама.

Према његовим речима, наш проблем јесте недостатак утрошеног новца на капиталне инвестиције, "што значи да ми као држава не чинимо довољно односно криви смо што не обезбеђујемо довољан раст за неких најмање 0,5 одсто".

Вучић је додао је то оно на шта смо ми својим новцем могли да утичемо.

"Мораћемо да радимо на даљим реформама у административном сектору, и за све то нам је услов политичка стабилност. Има један интересантан податак, ми имамо раст туризма у Србији у прва четири месеца 2015. године - 9,3 одсто је више туриста у нашој земљи", навео је Вучић.

Додао је да је било више 8,6 одсто домаћих и 10,3 одсто страних туриста у односу на врло добру 2014.

Вучић је напоменуо да је проблематично из другог угла што смо у првом тромесечју ове године потрошили 20 одсто више пара на туризам у иностранству.

Због тога ће се, навео је, поново бацити на кампању за домаћи туризам само, али када буду решени велике проблеми везани за очување стабилности у региону и земљи.

"Изванредна вест је што ми данас можемо с лакоћом и по најповољнијим каматним стопама у историји да се задужујемо. Никаквих мука немамо с ликвидношћу и мислим да укупно око 1,3 милијарде евра имамо на нашим рачунима. Дакле, ми можемо ништа да не узимамо - ми узимамо само када нам је најповољније", рекао је премијер.

Србија ће се задуживати негде до 27-28 милијарди, када, како је рекао, очекујемо да кренемо да спуштамо тај дуг до нивоа од 79 или 80 одсто БДП-а, како је обећао. 

"А онда ћемо кренути да спуштамо дуг и онда ће наша деца и потомци моћи да буду поносни на резултат који смо направили", закључио је Вучић.

 

Дефицит Србије 17,6 милијарди динара 

Дефицит Србије у овом тренутку износи 17,6 милијарди динара, а према проценама ММФ-а планирано је да он до краја јуна буде 105 милијарди динара, рекао је премијер.

Вучић је рекао да то значи да ће се Србија мање задужити и да ће имати шири фискални простор за многе ствари, па и за повећање плата и пензија.

Када је, како је рекао, формирана Влада Србије основни циљ који смо поставили је очување мира и стабилности у Србији и наше јединствено залагање и унапређење српске економије, те бољи животни стандард свих наших грађана.

Упркос катастрофалним поплавама, успели смо да покренемо значајне економске реформе и да постигнемо добре резултате, закључио је премијер.