Вести

Вучић: Србија гаји искрено пријатељство према словачком народу

Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас после састанка са словачким премијером Робертом Фицом да су разговарали о свим стратешким питањима за унапређење односа две земље, али и о геополитичкој ситуацији у којој су Србија и Словачка.

"Поштовани председниче владе, нама братске и пријатељске Словачке, уважени господине Фицо, драги пријатељу, драги Роберт. Ја данас имам изузетну част да могу да разговарам са Робертом Фицом, једним од најзначајнијих и највећих светских лидера", рекао је председник Вучић.

Истакао је да има право да то каже, иако се мало коме у свету додворава, пошто зна колико је тешко водити самосталну и независну политику.

"И зато отворена срца и најискреније говорим оно што мислим. За мене је изузетно задовољство што смо могли да разговарамо о свим стратешким питањима билатералних односа између Србије и Словачке. Разговарали смо о унапређењу наше економске сарадње, о напређењу наше сарадње у различитим областима, као и у енергетици, туризму и другим", рекао је председник Вучић.

Навео је да је покушао и данас да научи многе ствари од Фица као што је својевремено научио како да користимо ваучере за домаће туристе како би што већи могући број људи остао у нашој земљи уместо да троше новац у иностранству.

"И као што знате, већ осам година тај систем ваучера примењујемо у нашој земљи са великим успехом. Ускоро ћу са новим идејама које сам добио од премијера Фица изаћи пред јавност и верујем да ће грађани Србије бити задовољни тиме", рекао је председник Вучић.

Истакао је да су разговарали и о свим важним питањима и геополитичкој ситуацији Србије и Словачке.

"Оно што могу да кажем да заједнички сматрамо то је да је мир у Украјини неопходан и Русији, јер се део ратног сукоба одвија и на територији Русије данас. Дакле, да је мир нешто што је од изузетног значаја, али и о томе да неке будуће или већ неке одлуке које су доношене само даље распирују ратни сукоб и не доносе ништа добро ниједној од зараћених страна, али и никоме од нас у Европи.

Србија ће наставити да води своју политику према том питању онакву како је Савет за националну безбедност наше земље донео још пре две и по године", рекао је председник Вучић. 

Србија и Словачка ће заједно бранити тековине борбе против фашизма и нацизма

Председник Вучић је поручио да ће Србија и Словачка заједно бранити све оно што су тековине борбе против фашизма и нацизма.

Председник Вучић је, на заједничкој конференцији за медије са словачким премијером Робертом Фицом у Београду, рекао да две земље неће дозволити ревизију историје те да ће увек поштовати све оне који су били на страни која се борила против фашизма и нацизма и учествовала у ослобађању Европе.

Истакао је да је Србија била шокирана нападом и атентатом на Роберта Фица и оценио да је то порука мржње која је годинама ширена против словачког премијера.

"Роберт је изузетно храбар човек. У политици се такви људи ретко налазе. Све је издржао и данас, без обзира на све метке које је примио, он се бори и обавља своју дужност на чудесан начин, уз огромну енергију, као што је то увек и раније чинио, и уз огромну љубав према својој словачкој земљи", рекао је председник Вучић.

Како додаје, Србија је тај злочиначки акт одмах осудила и сигурни смо да је потпуно јасно да је иза тог атентата стајала читава кампања мржње уперена против Роберта Фица.

"То је нешто што се сасвим извесно одигравало и одиграва и у неким другим земљама, срећом, тамо није дошло до тако тешких последица као што је у Словачкој", рекао је председник Вучић.

Додао је да је са Фицом данас разговарао о важним политичким питањима и навео да њих двојица имају другачији приступ од оног који је већински на европском и светском тлу, у којем сви желе некога да победе или некога да поразе.

"Ми желимо мир. Не стидимо се те речи, поносимо се том речи и тако ћемо наставити да водимо своју политику", истакао је председник Вучић.

 

Очајан сам због одлуке владе да повуче предлог допуна Закона о високом образовању

Председник Вучић је изјавио да је очајан због одлуке владе да повуче предлог допуна Закона о високом образовању.

"Драги Милоше, желим теби и људима у влади да кажем да се оно што сам говорио односило на вашу одлуку да данас повучете закон о универзитету, због чега сам очајан и о чему желим са вама да разговарам. Ја знам шта су притисци, знам шта су уцене, шта су сви они који само чекају да добију све умешано па обешено, а никада не би да прихвате ни конкуренцију, никада не би да прихвате да нам деца остају овде уместо што нам иду у иностранство", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је то прокоментарисао на заједничкој конференцији за медије са премијером Словачке Робертом Фицом.

Нагласио је да зна да је немогуће издржати све притиске који иду и на полицију, војску и на све друго.

"Али ако се крене са попуштањем сваком у овој земљи, онда боље да не водимо земљу. Боље да дамо онима, па нека је униште још једанпут, него што ћемо под сваком уценом да попустимо", навео је председник Вучић.

Председник Вучић је претходно током свог обраћања истакао да попуштање "силеџијама и уцењивачима не води нигде".

"Као председник ћу сам наставити борбу и позвати их да не покушавају уценама да ме убеде. Немам шта да изгубим, нити их се плашим, нити ме интересују и нећу да попуштам никоме док сам жив", рекао је председник Вучић.

Поручио је премијеру Вучевићу да га поштује и воли, али да сматра да је крајње време да се стане на пут уценама, безобразлуку и силеџијама.

 

Захвалност Фицу и Словачкој на подршци и поштовању Србије

Председник Вучић захвалио је словачком премијеру Роберту Фицу и Словачкој на искреном пријатељству према Србији, као и на пуном поштовању територијалног интегритета наше земље.

"Роберт Фицо има право да дође у ову земљу и да нам каже шта год хоће. Ми њему не можемо да кажемо ти ниси поштовао Повељу Уједињених нација или Резолуцију Уједињених нација, јер је овај човек и његова земља, Словачка, нама братска земља, поштовала апсолутно све", рекао је председник Вучић на заједничкој конференцији за медије са словачким премијером Робертом Фицом.

Како је додао председник Вучић, Словачка је увек поштовала "нашу малу земљу" и увек су поштовали њену независност, суверенитет и слободу.

Захвалио је Фицу и на томе што ће Словачка имати 60 војника у оквиру КФОР-а на Косову и Метохији.

"Да се ти људи сами увере шта је то што се збива на Косову и Метохији, да они сами могу да доносе свој суд, а не да их неко други обавештава стварно или лажно", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је захвалио Фицу и на, како је навео, пруженој руци и подршци које су Словачка држава и Роберт Фицо лично понудили за даље унапређење положаја словачког народа.

"Словаци су наша браћа и никакву разлику међу нама не видим. Разговарали смо о томе како да се реши питање воде у свим тим срединама, али и на нивоу целе Србије, где Словаци имају изузетну експертизу, изузетне стручњаке, па ћемо помоћи не само Падини и Ковачици, Пазови и Петровцу, већ ћемо гледати и у свим другим срединама, не само на северу Србије, већ и у целој Србији", рекао је председник Вучић.

Како наводи, данас је са Фицом разговарао о успостављању авиолиније између Београда и Словачке и у том контексту додао да постоје две опције, од којих је једна Београд-Кошице, што би Србији више одговарало.

Могуће је да до краја следеће године, како је рекао председник Вучић, успоставимо линију и са Братиславом.

Разговараћемо са нашим словачким партнерима и пријатељима око субвенција да бисмо ту нову линију могли да успоставимо, јер не смемо да дозволимо да имамо линије према свим земљама у централној Европи, дакле да имамо и према Прагу и према Бечу, да имамо и према Варшави и према Будимпешти, а да према Братислави и према нашој словачкој браћи немамо, наводи председник Вучић.

Председник Вучић је рекао да је упознао Фица о одличним резултатима Ер Србије која данас превози тачно три пута више путника него што је превозила пре десет година, односно са 1,4 милиона на 4,2 милиона путника.

"Три пута нам је скочио број путника на аеродрому Београд и наставићемо да развијамо и мале аеродроме у Србији", рекао је председник Вучић.
Каже и да је разговарао о улагањима словачких предузећа у Србији и то не само о већ постојећим, као и о сарадњи у енергетици.

"Словачка има фасцинантно искуство у нуклеарној енергији, 65 одсто енергије данас је, а њихов циљ је, између 75 одсто и 80 одсто да добије из нуклеарних реактора. Ми нећемо моћи да преживимо без тога, потребне су године, да не кажем 10 до 12 година, да тако нешто урадимо и изградимо. Ми морамо да кренемо у том смеру што је пре могуће, а у оваквим условима у којима нисте у стању да изградите ни нови мост зато што постоје групе за притисак које ништа не дозвољавају, то ће бити немогуће", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је рекао да је са Фицом разговарао и о европском путу Србије.

"Увек смо имали европску подршку на том путу од Словачке. Сигуран сам да ћемо имати и у будућности. Разговарали смо и о политичком систему и проблемима које неке ствари носе и како на демократски начин да те проблеме решавамо", рекао је председник Вучић.

 

Словачка никада неће изневерити Србију по питању Косова

Председник Владе Словачке Роберт Фицо изјавио је данас да Словачка и Србија могу да се ослоне једна на другу, да Словачка поштује територијални интегритет Србије и да никада неће изневерити Србију по питању Косова и Метохије.

"Волео бих веома јасно и без икаквог оклевања да изјавим да поштујемо територијални интегритет Србије и што се тиче Косова никада вас нећемо изневерити. По овом питању нам је све потпуно јасно и мислим да тај став декларишемо, без обзира да ли смо део владе и владине коалиције, такав став декларишемо одавно, од када је настала политичка странка чији сам ја председник", рекао је Фицо на заједничкој конференцији за медије са председником Србије Александром Вучићем у Палати Србија.

Премијер Словачке је додао и да поштују то што се Србија данас налази у предприступним преговорима са ЕУ.

"На вама је и на вашој сувереној одлуци какав ћете пут да изаберете, али желео бих да понудим јединствено искуство Словачке из приступних преговора који су 2004. године резултирали уласком Словачке у Европску унију. Ми смо направили у приступном процесу трагичне грешке које су ослабиле нашу енергетску безбедност. Често смо били под притиском код одлука које у другим околностима никада не бисмо урадили. А сматрамо да вам можемо бити корисни ако с вама поделимо те грешке и ми ћемо то веома радо урадити", поручио је Фицо.

Фицо је истакао да би волео да односи између две земље буду односи узајамног поверења и историјски, а председнику Вучићу је честитао на изванредним економским успесима које Србија постиже и на независној и сувереној политици коју води, а која је отворена према свим странама света.

Он је рекао и да је данашњи разговор показао колико велики потенцијал постоји када разговарају политичари који промовишу независну и суверену политику засновану на принципима међународног права, "политику која не представља мешање у унутрашње послове друге земље, политику која поштује сваку земљу и пут за који се определила".

"Могу да кажем да смо се договорили за мај да ћемо заједно ићи у Москву зато што делимо исто мишљење о томе како треба да се бори против фашизма и да поштујемо земље које су биле присутне при ослобађању наших земаља на крају Другог светског рата", истакао је словачки премијер.

Нагласио је да не може да заборави пажњу коју Србија показује према Словацима који живе овде.

"Желим да нагласим, пошто многе од њих знам и лично, да су то Словаци који воле Србију, који воле земљу у којој живе и истовремено се труде да ураде све за то да сачувају оригинално оно првобитно што су донели са собом у Србију. Сарадња са сваком мањином има много отворених питања и драго ми је што смо данас разговарали о тим питањима, апсолутно прагматично и рационално, како побољшати инфраструктуру тамо где Словаци живе", навео је Фицо.

 

Европска унија треба Србији да захвали на заштити границе од илегалних миграната

Словачки премијер Роберт Фицо оценио је данас да би ЕУ требало да захвали Србији која је са Мађарском показала како се штите границе ЕУ од илегалних миграната.

"Европска унија, не претерујем, требало би Србији да љуби руке за сарадњу коју је заједно са Мађарском показала када је штитила границе ЕУ", рекао је Фицо на заједничкој конференцији за новинаре са председником Александром Вучићем на питање новинара да ли је данас било речи о мерама за ограничавање нелегалне миграције и да ли постоје контуре како би оне требало да изгледају у пракси.

"Србија је помогла и помаже ЕУ у миграцијама на начин како би мало која држава", рекао је Фицо и нагласио да се нада да ће се резултати које је Србија остварила осликати у још ефикаснијој помоћи коју Београд добија од ЕУ у политици која је основа на заштити спољних граница.

ЕУ се, како је нагласио, може штитити само на начин да се доследно штите спољне границе.

"Србија је незаменљива што се тиче Западобалканске руте", рекао је Фицо и додао да је о илегалним миграцијама разговарано недавно у Словачкој на скупу којем је присуствовао и Вучић.

Подсетио је да је на траси која се односила на Србију и Мађарску и која је одатле ишла на север имала бројне илегалне прелазе.

Данас су захваљујући Београду и Будимпешти ти бројеви занемарљиви у поређењу са оним што смо имали у претходним периодима.

"Србија заиста заслужује помоћ ЕУ у тој области, зато што је то захтевно и скупо", рекао је он и нагласио да и он и председник Вучић деле исто мишљење да је заиста касно ако већ у ЕУ постоји пет милиона нелегалних миграната да неко нуди неки рецепт - редистрибуцију миграната.

Додао је да се у супротном долази до одлука да ако не прихватате, добијате казну за сваког мигранта који примите.

Каже да управо зато што и он и председник Вучић знају где се налазе по том питању нису говорили о миграцији, и како је рекао фантастичним искуствима Србије на том пољу, већ о економији и безбедности.

Додао је да треба захвалити и Виктору Орбану који је донео врло важне одлуке када је ставио ограду и њом заштитио ЕУ.

Председник Вучић подсетио је да је о илегалним миграцијама било речи у Комарну и захвалио Фицу на лепим речима.

"Србија ће обављати свој посао и све што се договорила са словачким и мађарским пријатељима. Заједнички смо доносили одлуке, политичку платформу и наставићемо да се понашамо дисциплиновано и одговорно", рекао је председник Вучић.

Развој ситуације у Украјини очекиван, нико не блефира и све води у катастрофу

Председник Вучић је изјавио да је руски напад на Украјину интерконтиненталним балистичким ракетама очекиван и да је он упозоравао на такав развој ситуације, који свет може да одведе у катастрофу.

"Ако неко мисли да може да гађа све што пожели на територији Руске Федерације уз логистику западних земаља, уз западно оружје, оно које не постоји ни у Србији, ни у Словачкој, ни у Украјини, а да то прође без одговора и да Путин неће да употреби сваку врсту оруђа и оруђа за коју он сматра да је потребна, ви, или га не познајете, или нисте нормални. Трећа опција не постоји", рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је то рекао на питање новинара да прокоментарише то што је Русија гађала Украјину интерконтиненталним балистичким ракетама, наводећи да добро познаје руског председника Владимира Путина и да је упозоравао на такав развој ситуације, али да га нису схватали озбиљно.

"Слушајте шта вам говоре и немојте да мислите да неко негде блефира. Нажалост, нико не блефира и нажалост ми улазимо полако у катастрофу. Нико не жели да чује никога, нико не жели да чује реч мир", рекао је председник Вучић.

Нагласио је да Србија не жели да било ко било где гине и да жели мир.

"Ја желим примирје и мир, иако сам чуо од људи и из Москве, председник Украјине Володимир Зеленски рекао је у лице да то није добра идеја, исто је то потврдила и Москва. Упркос ономе што кажу и Кијев и Москва, ја сматрам да је то једина нормална и добра идеја. И немам никакав проблем са тим. Ако људи то данас не разумеју у свету, ја ту не могу да помогнем", рекао је председник Вучић.

Додао је да су премијер Милош Вучевић и он председавали Саветом за националну безбедност и да су предузели мере.

"Јер, као што видите, данас интерконтинентална ракета, сутра ће нешто друго, негде друго, ко зна у којој близини или даљини од нас, ми морамо да будемо спремни", рекао је председник Вучић и додао да је зато обезбедио да имамо довољно нафте, довољно резерви свега, од соли, шећера, уља, пшенице, кукуруза.

Сад смо почели да се бавимо склоништима, бавимо се маскама, бавимо се свим могућим да бисмо осигурали живот нашем народу", истакао је председник Вучић.

Председник Владе Словачке Роберт Фицо рекао је да је најновији развој ситуације у рату у Украјини доказ да не постоји интересовање да се војни конфликт заврши што пре.

"Неко може да мисли да је, ако живи у Великој Британији или Француској или САД, заштићен тим растојањем од конфликта који нас све мучи. Ми нисмо заштићени растојањем, јер је Украјина непосредни комшија Словачке. И без било каквог оклевања осудио сам одлуку америчког председника Џоа Бајдена да Украјина може да користи далекометне ракете на циљеве на сувереној територији Руске Федерације. То је ескалација напетости без преседана и питање које сте поставили то потврђује", рекао је Фицо.

Он је нагласио да Словачка, као мала земља, нема могућност да утиче на одлуке америчког председника, али да верује, на основу предизборних изјава, да ће избор Трампа за новог америчког председника водити до другачије динамике преговора између САД и Руске Федерације.

"Ја мислим да ће тактика борбе са Русијом до задњег украјинског човека бити за Украјину невероватно болна. Ми се залажемо за тражење таквих начина завршетка конфликта који ће бити прихватљив за обе стране. Не може бити тако да један добије све, а други ништа. Ја одбијам ову ескалацију напетости, али не постоји интересовање на Западу да се заврши овај конфликт", нагласио је словачки премијер.

 

Желимо да привучемо и помогнемо словачке инвестиције

Председник Вучић је изјавио на пословном форуму "Србија-Словачка", у присуству премијера Словачке Роберта Фица, да Србија жели да заинтересује словачке привреднике да дођу и поручио да наша држава може да помогне различитим субвенцијама.

"Да они пронађу интерес за свој профит, да ми од тога имамо интерес и у наплати пореза уз запошљавање људи, али и у даљем напретку српске економије. Ми имамо значајне начине субвенционисања оних који улажу у запошљавање, оних који отварају компанију у нашој земљи. И зато бих молио људе из Привредне коморе Србије да на сваки начин објасне словачким пријатељима на који начин могу да користе фондове Републике Србије, а ми знамо да нам се на крају то увек исплати", поручио је председник Вучић.

Истакао је да је веома срећан што данас можемо да угостимо наше пријатеље из Словачке и да се говори о послу и о економији, пошто се историјске пријатељске везе између наших народа и наших земаља подразумевају.

"Србија је релативно, можда бих се усудио да кажем, и добро пословала у претходним годинама и добро радила. Наша стопа раста је једна од највиших у Европи. Истовремено, наша стопа јавног дуга, када сам постао председник Владе, била је 79 одсто, а данас је 48 одсто у односу на бруто домаћи производ и то су значајни резултати које смо постигли тешким економским мерама и реформама", навео је председник Вучић.

Нагласио је, уз захвалност Словачкој што подржава Србију у њеној политици и на њеном европском путу, да жели само да каже да када људи говоре о Западном Балкану, они обично неће да кажу да Србија чак и са отетим ентитетима који се рачунају на другој некој страни, иако је најбогатији део на КиМ тамо где живе Срби на северу, и без тога Србија чини 50 одсто укупног БДП.

Србија такође има 55 одсто извоза Западног Балкана, а ове године ће имати вероватно 65 одсто укупних страних директних инвестиција које је Западни Балкан привукао.

"Дакле, када говоре о Западном Балкану, а не говоре о Србији, онда морам да будем искрен да баш и не знам о чему тачно причају. Само да добро разумете зашто се многи боре да Србију искључе из свега. Срећан сам што данас овде имамо стотину компанија из различитих сектора, од енергетике, софтверске индустрије, металског, аутомобилског сектора, наменске индустрије, грађевинског сектора, услуга, финансија, фармације, заштите, здравља и свега другог.

Оно што је за нас веома важно, то је да покушамо да заиста заинтересујемо словачке привреднике да дођу у нашу земљу, да они пронађу интерес за свој профит, да ми од тога имамо интерес и у наплати пореза уз запошљавање људи, али и у даљем напретку српске економије", нагласио је председник Вучић.

Навео је да је Србија по први пут у својој историји добила недавно и инвестициони кредитни рејтинг од агенције "Standard & Poor's", а очекује потврду тог рејтинга и од ФИЧ-а и за два степеника скок у МУДИС-у. 

Наше јавне финансије су у веома добром стању, не видимо никакве проблеме, осим оних које заједнички видимо на глобалном или геополитичком плану, али верујем да ћемо и уз вашу подршку то успети да превазиђемо. 

Према његовим речима, Србија је заинтересована за словачку експертизу у свему што се тиче вода, али и за словачко искуство у оквиру нуклеарних реактора и нуклеарних електрана. 

"Ми никакву шансу нећемо имати да у будућности имамо довољно за електричну индустрију, посебно развојем вештачке интелигенције, нарочито за електропуњаче за аутомобиле, да имамо довољно струје за наше грађане без нуклеарне енергије. Зато нам је ваше знање, ваше искуство, ваша стручна експертиза од изузетног значаја и хвала вам што сте нам то понудили", навео је председник Вучић. 

Истакао је да су словачки инвеститори добродошли у Србији и рекао да верује да су и српске компаније више него добродошле у Словачку. 

"Како године пролазе, компанија из Србије које желе да улажу и у Словачку биће све више", рекао је председник Вучић. 

Председник Вучић је поручио да је осим разговора привредника из Србије и Словачке, потребно да разговарају и државне компаније. 

"Потребно је да наше државне компаније разговарају, да наше државне компаније сарађују, да видимо све што можемо да постигнемо ми заједно, без уплитања других, да ми то урадимо сами и да остваримо највећу могућу корист за Словачку и Србију", рекао је председник Вучић.

 

Врло брзо авио линија Београд - Кошице, радићемо да до краја 2025. године буде и до Братиславе

Председник Вучић је изјавио да ће у најкраћем могућем року бити успостављена авио линија Београд - Кошице, а да ће се радити и на томе да до краја следеће године буде успостављена авио линија до Братиславе.

Председник Вучић је, обраћајући се на пословном форуму "Србија-Словачка" који се одржава у оквиру званичне посете словачког премијера Роберта Фица Београду, навео да ће дати све од себе да се успостави линија до главног града Словачке до краја следеће године, без обзира на све потешкоће.

"Много више је нама Словачка од обичне авио дестинације и много су нам важнији Словачка и словачки народ да бисмо то могли да препустимо искључиво тржишним ефектима", рекао је председник Вучић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк