Вести

Вучић : Српска привреда није на ногама, она клеца

 Александар Вучић каже да је стање у Србији теже но што се може чути, јер су "рачуни из претходних деценија дошли на наплату". Наша привреда клеца, каже он.

Први потпредседник Владе је, гостујући у Кажипрсту Б92, рекао да су му разговори о антикризним мерама у Србији и даље представљају ноћну мору.

"Ситуација у Србији је таква да све што неко из опозиције каже о тежини стања у ком се налазимо, рекао је тачно, а и теже је од тога", казао је Вучић.

"Морамо да се боримо да то поправимо. Ово стање је производ, да не критикујем никога, стање које смо сами направили протеклих деценија и сада су стигли рачуни на наплату. Дошло нам је на наплату све око Косова, корупције, повећања дуга, јер се дуго мислило да може да се троши и лагодно живи без да се производи", рекао је он.

На опаску да се Србија и сада задужује, Вучић одговара да се задужује, али да би враћала дугове.

"Јуче сам гледао на вашим вестима шта је рекао економиста Миодраг Зец, да се у изборним кампањама говорило да ће се дати за ово или оно и да сада неко мора да каже да је време да се почне са одузимањем. То није лако, ни мало. Морам да кажем и да имамо 400 фирми, од којих постоје три које нису презадужене, а ја мислим да нам 80 посто буџета пуни само осам фирми. То показује у каквој смо тешкој ситуацији", истакао је Вучић.

Према његовим речима, истовремено имамо огромну локалну администрацију, које су постале главни послодавци, док се нико није бавио привредом.

"Српска привреда није на ногама, она клеца и сад морамо да пронађемо мере шта да радимо", рекао је он.

На питање да ли се Влада већ договорила око замрзавања плата и пензија, као једне од мера штедње, он каже да договор око тога није постигнут, јер је много предлога на столу.

"Као и када сте ме раније за овим столом питали које су то тешке мере везане за Косово и корупцију, рећи ћу вам и сада да нећемо размишљати како ће нас критиковати већ ћемо се залагати и радити да овој земљи бити боље и данас, и за две и за три године."

"Зато и не ћутимо и тражимо консултације са стручњацима, домаћим и страним, како бисмо добили добре предлоге", додао је он.

На питање да ли има времена за све те консултације, он каже да је важније донети добре мере него који дан ће те мере бити донете. "За ове мере је било касно и 2006, па ником ништа", истакао је Вучић.

На питање ко ће онда имати последњу реч око антикризних мера, уколико се Влада консултује са свима, Вучић каже: Влада.

"Изаћићемо пред грађане отворено, искрено и рећи шта је то што мислимо да је најбоље. Ситуација је исувише озбиљна да бих се играо метафорама, наше је да урадимо све и да се боримо и бринемо за будућност, за оне за које желимо да остану у овој земљи и да у њој раде. Зато ћемо се посветити и креирању бољег инвестиционог фонда, да скратимо рокове", каже Вучић.

Према његовим речима, није тачно да су инвеститори које је влада доводила само "видели и отишли". Резултати рада владе на том пољу су, како каже, добри, а биће и нових уговора у наредним данима, попут Етихада и Јата. Реализација уговора око ракета "Алас" такође креће и очекујемо већи број улагања.

Ми смо отварали фабрике и радна места, али нам треба још бољи амбијент, не да инвеститори долазе само преко веза, већ морају да се сами заинтересују и да кажу да вреди улагати у Србију. Зато нам, између осталог, треба датум за почетак приступних преговора о чланству у ЕУ, објашњава први потпредседник Владе.

На питање за шта ће се конкретно залагати Српска напредна странка на чијем је челу, када је реч о антикризним мерама, он каже да ће се СНС залагати за питање реструктурирања лоших предузећа, као и да ће тражити реформу јавних управа, што ће, како истиче, бити јако тешко.

"Такође, СНС ће тражити велику контролу расходне стране буџета. То значи да ћемо сви морати да трошимо много мање. Ја сам, на пример, питао на седницама Владе да ли мора толико људи да путује. У реду је да путују премијер, министри…али није реално да путује велики број службеника. Ту смо могли да уштедимо доста", рекао је Вучић.

"Нисте ми веровали за 'Галенику'"

Дакле, у том смислу, закључио је први потпредседник владе, када се говори о реконструкцији ту није реч само о Влади, већ је она много шира, иде и даље од министара на цео управљачки сектор.

Он је навео пример да има директора који пети дан од доласка на посао размишљају о томе да ли да "мерцедес" замене са "аудијем", док предузеће грца у дуговима, што је својеврстан безобразлук, као и да има предузећа у ком генерални директор каже да жели интерну ревизију његовог дела предузећа, али му онда други кадрови кажу да не можеш да уђе у тај део и да види колико је пара потрошено.

"То се дешава само код нас. И понекад сам због тога очајан и чим сам вам ово рекао значи да ће мере против тога бити предузете. Данас, сутра, али то је реално", рекао је Вучић и подсетио да му нико није веровао када је претходни пут гостовао у Кажипрсту, у септембру 2012, да ће бити решавани случајеви Галеника и Мирослава Мишковића.

На питање шта ће даље бити са власником Делта холдинга, који чека одлуку о подизању оптужнице док му се продужава притвор, Вучић каже да не искључује никакав сценарио, па ни да буде пуштен из притовра.

"То је посао Тужилаштва и ја нећу да се мешам. Ако га пусте из притвора то нема никакве везе с процесом. Процес, ако се не изгура до краја био би пораз државе, у сваком смислу. Волео бих да можемо да имамо мање људи у притвору и мање трошкова око притвора, а брже поступке. Притвор није суштинска мера, он се предузима само када морате", рекао је Вучић и додао да се раније дешавало да су људи били у притвору по годину дана па је суд онда био под притиском да мора да донесе осуђујућу пресуду јер би се онда поставило питање што је та особа уопште била у притовру толико дуго.

Када је реч о Милану Беку, бизнисмену, кога је помињала гувернерка Јоргованка Табаковић, у смислу да је заштићен, Вучић истиче да није суштина у томе, већ да нико не може бити ухапшен без валидних доказа.

"Тако је и са Беком, ако има доказа биће ухапшен, ако не, неће. Не треба измишљати ако вам се неко не допада. Надлежни органи раде све што је потребно у вези са 24 спорне приватизације и ти предмети ће бити решени у току ове године како смо обећали. Очекујем да се каже тачно шта је и где су биле махинације и да се та прича коначно затвори", казао је први потпредседник владе и министар одбране.

Слично је и са случајем "Србијагаса", чију реконструкцију тражи министарка из редова СНС. Вучић каже да је једно његов угао, а друго кривично-правна одговорност, односно уколико се докаже кривица одговараће свако.

"Мислим да грађани знају да нема заштићених данас, а могу да вас питам и ко је заштићен. Такав не постији и ја сам поносан на то јер је то једно од важних достигнућа Владе, која се по свом приступу разликује од других. Нисмо бежали од проблема већ смо их решавали", казао је Вучић, додајући да је свестан да људи никада неће у потпуности бити задовољни, али да је Влада одговорна и да тако и решава проблеме.

Ипак, додао је да ће расплет око "Србијагаса" бити веома брзо.

Реконструкција или избори?

Одговарајући на питање избори или реконструкција, Вучић одговара да Србија нема времена, јер не може да се стигне све што треба да се уради.

"Требало нам је много енергије да се приближимо добијању датума. И сви с којима смо разговарали, попут Мирослава Лајчака јуче или наших немачких пријатеља, речено нам је да је ова влада за 10 месеци урадила много више од других. На основу тога мислим да би било добро да добијемо датум, очекујем га иако нисам оптимиста јер у супротном, не знам како ће нам објаснити ако га не добијемо", каже он.

"Поправили смо ситуацију у региону, имамо боље односе, суштински, можда не личне, али суштински су нам бољи односи и са БиХ, и са Македонијом, Црном Гором. И са Хрватском иде на боље. Испунићемо оно што су они тражили и очекујемо да и они ураде. Њихови представници ће пре 28. јуна доћи у Београд и рећи да они подржавају Србију на њеном путу ка ЕУ", рекао је Вучић.

А следећа важна ствар за нас је, како истиче, односно најважнија, да се потпуно посветимо економији и инвестицијама.

Међутим, како додаје о изборима али и реконструкцији ће се говорити тек после одлуке о додељивању датума Србији. Датум је, како објашњава, пролазно време за Србију и то би било добро, али и сигнал инвеститорима да смо уређена земља.

"Одмах се хватамо у коштац са поглављима 23 и 24, оно што је њима битно и очекујему том смислу долазак више инвеститора", каже Вучић.

Он такође додаје и да грађани нису жељни избора и изборне математике, већ економских решења.

"Ја не могу да гарантујем да их неће бити, али ми не желимо изборе само јер нам је рејтинг сада најбољи", казао је он.

На питање чиме ће се СНС руководити ако буде донета одлука о изборима, он каже да је након избора у Земуну наредио свима у странци да не буду бахати јер је сада одговорност СНС већа. "Већ смо најавили смену наших људи који нас брукају, иду са по десет телохранитеља а ништа се значе, или који имају сирене по колима...Има их колико хоћете, и наших и туђих", казао је он.

"После избора у Земуну сам рекао - боље да имамо десет посто мање гласова, а да пет посто буде више запослено. Бићемо задовољнији тиме и мислим да је то одговорнији однос према земљи. Ако то неко не разуме то је његов проблем. Има и људи који у нашој странци то нису разумели... а има и у Влади", истакао је Вучић.

Значи реконструкција је сасвим извесна, када - после посла око добијања датума, подвукао је Вучић.