Вучић: Улазак Србије у ЕУ обострани интерес
Премијер Србије Александар Вучић и председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо констатовали су да је улазак Србије у Европску унију од обостраног интереса, али су истакли да Србија мора да спроведе још много реформских процеса.
Александар Вучић је захвалио Барозу за помоћ и подршку коју је ЕУ дала Србији после катастрофалних поплава и поновио да је пуноправно чланство Србије у ЕУ приоритетни задатак Владе Србије. ЕУ сматра Србију поузданим партнером и стубом стабилности и сарадње на југозападном Балкану, рекао је Барозо.
Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са Барозом у Палати "Србија" рекао да смо свесни и да знамо да је безброј обавеза пред нама, да озбиљне економске реформе не доносе бољитак за три месеца, али ће их донети за три године.
Морамо те реформе да предузмемо и обавимо ако хоћемо да будемо европско друштво, навео је Вучић.
"Србија јесте озбиљно и дубоко посвећена раду који треба да је не само одржи на европском путу већ приближи пуноправном чланству у ЕУ", рекао је Вучић.
Како је додао, ми знамо где нисмо обавили свој посао како треба, а Барозо је своје примедбе изнео "на пријатан начин, много пријатнији" него што их, како је премијер навео, он сам износи.
Вучић је навео и да је упркос политичким тешкоћама, чињеници да чекамо да нам нешто падне са неба, на томе да морамо да мењамо радне навике, уверен да имамо велику шансу да тај велики посао завршимо у 2018 години а да је након тога све на ЕУ.
Додао је и да ће Барозо, коме истиче мандат председника ЕК, увек бити драг гост у Србији.
Барозо је у Београд донео поруку да је Европска комисија спремна да подржи реформе у Србији и да је за то је издвојила средства из ИПА фондова.
Председник Европске комисије каже да ће ЕУ наставити да снажно подржава европски пут Србије како би што пре постала пуноправна чланица ЕУ.
Барозо је оценио да је Србија остварила крупан напредак на путу европских интеграција и да ЕУ са њом гради све снажније партнерство.
"На састанку смо говорили о реформама које Србија предузима и које треба да предузме", рекао је Барозо и додао да преговори о приступању теку веома добро.
Подсетио је да је за сада отворен скрининг за 18 од укупно 35 поглавља и поздравио напоре које Влада Србије улаже на учвршћивању владавине права, у борби против корупције и криминала, поштовању људских права, али и реформи државне управе.
Жозе Мануел Барозо каже да је ЕУ импресионирана, мада не и изненађена професионализмом и високим квалитетом преговарачког тима Србије.
"Охрабрује нас начин на који су они припремали ту обилну документацију и колико су компетентни", рекао је Барозо.
Барозо је навео да се отварањем тешких поглавља на почетку, као што је случај са Србијом, преговори успешније затварају.
"Упркос економској кризи, наша врата ће бити отворена за све земље овог региона. Ми смо остали опредељени и обавезали смо се да помогнемо Србији у остварењу европских циљева", закључио је Барозо.
Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, рекао је да су обе стране показале визију и храброст, што је материјализовано бројним споразумима.
"За нас је решавање тих питања приоритет, цела ЕУ сматра да обе стране треба да покажу одговорност и спремност да се примене постигнути споразуми", рекао је председник Европске комисије.
Најлошије стање у екологији
Премијер Александар Вучић каже да је, према оцени ЕУ, најлошије стање у пет области, а посебно у области животне средине.
Вучић је показао папир на којем су црвеном означене области у којем је стање лоше. "Имамо пет ових црвених, а једна је посебно црвена. Најгоре стање тренутно нам је у животној средини. Ту ваљда ништа, ама баш ништа немамо у складу са европским стандардима - ту као да смо гађали све наопачке", рекао је Вучић.
Додао је да су међу лошима и финансијска контрола, поглавље 32 за које очекује да буде отворено пре краја године, затим поглавља 23 и 24 везана за правосуђе и људска права, пољопривреда и сеоски развој.