Вујовић: Климатски циљеви Србије остају амбициозни
Потпредседница Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић уручила је данас генералном директору београдског Аеродрома Никола Тесла Шивоану Рему дозволу за емисије гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ), прву које је Министарство заштите животне средине издало неком оператеру.
Вујовић је истакла да су ГХГ дозволе пут ка успостављању система за праћење, извештавање и верификацију ових емисија. Циљ успостављања таквог система јесте да се ове емисије из индустријског сектора дугорочно смање и да се убрза декарбонизација привреде, која је један од важних стубова Зелене агенде.
"Прву издату дозволу данас сам уручила директору београдског Аеродрома и тиме је почело спровођење обавезе да индустријска постројења у Србији раде мониторинг и извештавање о емисијама гасова са ефектом стаклене баште. Србија је међу првим земљама на Западном Балкану успоставила систем за праћење, извештавање и верификацију ових емисија у складу са Законом о климатским променама и пратећим подзаконским актима. Аеродром Никола Тесла је прошао кроз процедуру, први је добио дозволу, а очекујем да ће остали следити овај пример и да ћемо до краја године издати дозволе за више од 100 оператера“, рекла је Вујовић.
Вујовић је подсетила да климатски циљеви Србије остају амбициозни, а то је да се емисије гасова са ефектом стаклене баште до 2030. године смање за 33% у односу на 1990. годину.
"Наши климатски циљеви су амбициозни и зато нам је важно да максимално убрзамо смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште. Министарство које водим омогућило је подношења захтева и пратеће документације за издавање дозволе онлајн, путем e-GHG платформе. Ова платформа, којој може да се приступи путем веб сајта Министарства, садржи сва релевантна упутства, смернице и потребне информације за оператере. Осмишљена је како би олакшала комуникацију оператера и Министарства, односно Агенције за заштиту животне средине и тако убрзала процес“, рекла је Вујовић.
Вујовић је навела да је у Србији недавно усвојен и Програм прилагођавања на климатске услове. Такође, развијен је дигитални атлас климе, који је користан алат приликом планирања мера прилагођавања на климатске промене.
Извор: Танјуг