Вести

Жарић Ковачевић: Измене Закона смањиће злоупотребе

Министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић рекла је данас у Нишу да ће измене Закона о слободном приступу информацијама смањити злоупотребе.

Како је појаснила брисање члана који се тиче злоупотребе права на приступ информацијама из Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја и промена става Уставног суда у погледу накнаде трошкова заступања у поступку по жалби утицало је на повећање злоупотреба и потребе да дође до измене овог закона.

"Први разлог јесте брисање члана 13 када су прошли пут рађене измене закона, односно брисање злоупотребе права о слободном приступу информацијама од јавног значаја. Други разлог је став Управног суда који је у многоме допринео да се увећају трошкови", изјавила је Жарић Ковачевић.

Жарић Ковачевић је приликом представљања Нацрта измена и допуна Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја рекла да су се у 2023. у потпуности показале непожељне последице измена закона и става Управног суда.

"Од 1. јануара 2023. до 31. децембра 2023. повећао се број жалби које су изјављене преко адвоката. Дакле, чак 82,5 одсто жалби је изјављено преко адвоката, наспрам ранијих 9,7 одсто које су изјављене преко адвоката, наравно на годишњем нивоу. Повереник је у току 2022. и 2023. просечно имао 12.961 жалбу у раду на годишњем нивоу, наспрам ранијег просека од 3.627 жалби, што је увећање за 357 одсто", рекла је Жарић Ковачевић.

Додала је да је просечан број свих предмета примљених у слободи приступа на годишњем нивоу увећан за око 332 одсто.

Како је рекла, лица, укључујући и адвокате, која злоупотребљавају право на приступ информацијама од јавног значаја су добро позната зато што се не крију и зато што људи који су запослени у њиховим канцеларијама масовно шаљу захтеве за приступ информацијама од јавног значаја.

"Оно што они раде, што је доста негативно и што негативно утиче на буџет Србије у крајњем циљу, али пре свега на буџет неких малих органа власти, јесте да они циљано бирају мале органе власти који немају довољне материјалне и кадровске капацитете и који, врло често нису у могућности да испуне рок или да одговоре на питање онако како тражиоци информација желе да им се одговори на питање", изјавила је Жарић Ковачевић.

Жарић Ковачевић је истакла да је очигледно да се жалбе не подносе у јавном интересу, и да би јавност била информисана о питањима од јавног значаја.

"Дакле, након промене става Управног суда првостепеним органима је наложено да на име трошкова за поступање по жалби исплате износ од око 456 хиљада евра. Ако са једне стране ставимо 20 пројеката који ће се радити са тим новцима, а са друге стране ставимо да је то отишло некоме у џепове само зато што се злоупотребљава право које припада сваком грађанину, онда видите колико је то прво ружно, а друго видите колико то нарушава буџет Србије. Због тога смо решени да изменимо закон у том делу", рекла је Жарић Ковачевић.

Жарић Ковачевић је истакла да су ресорном министарству јавне расправе значајне зато што се у њих, сем органа власти, укључују невладине организације и цивилни сектор.

Како је рекла, сви који су заинтересовани за то како ће изгледати закон или они који имају одређене информације и располажу одређеним анализама могу да помогну у формулисању одредбе.

Жарић Ковачевић је рекла да сви заинтересовани до 23. децембра могу да пошаљу своје предлоге које ће прегледати радна група након чега ће упознати јавност са тим како би требало да изгледа измена закона.

 

 

Извор: Танјуг