Вести

Жарић Ковачевић: Јако је мали број људи који страхују од апатридије

Министарка државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Јелена Жарић Ковачевић изјавила је да је у протеклих 10 година у Србији драстично смањен број лица која су у опасности од апатридије и да су такви случајеви данас само појединачни.

"Сарадња Министарства државне управе и локалне самоуправе и "UNHCR" траје више од деценије. Када смо 2012. године кренули у борбу против апатридије, у Србији је било више десетина хиљада таквих случајева, а сада су такви случајеви само појединачни", рекла је министарка Жарић Ковачевић на отварању изложбе "Ја припадам" у Европској кући, поводом завршетка десетогодишње "UNHCR" глобалне кампање за искорењивање апатридије.

Министарка Жарић Ковачевић додала је да сарадња Министарства државне управе и локалне самоуправе и "UNHCR" у домену правне невидљивости и апатридије траје више од деценије, а да су у највећој опасности од апатридије у Србији Роми.

Како је рекла, гледајући изложене фотографије схвата колико су помогли људима који су били у ризику од апатридије да могу да остваре своја права, да се школују, иду код лекара и пронађу посао.

"Схватам колико је истински непроцењиво све оно што смо урадили и зашто смо се залагали протеклих година. Важно је рећи да није реч о томе да смо напорно радили да бисмо испунили неке критеријуме, да бисмо административно применили ове или оне процедуре, него је фокус наше управе био сасвим обичан човек и његове потребе. Нема ништа драгоценије, не постоји ништа драгоценије и важно је од тога да људима помогнете, да им вратите достојанство, да им дате могућности, да им обезбедите приступ нормалном животу, животу који живе сви његови суграђани", рекла је министарка Жарић Ковачевић. 

Како је истакла, када је актуелна власт 2012. године започела тај процес, било је више десетина хиљада који су били у статусу правне невидљивости за систем.

"Они нису били уписани у матичну књигу рођених, нису имали личне карте, пребивалиште, држављанство, били су невидљиви за систем и нису могли да остваре своја права на начин на који су то радили други грађани наше земље. Данас се такви случајеви јављају као изузетак. Напрадак у решавању проблема људи који су у опасности од апатридије обезбеђен је системским решењима", рекла је министарка Жарић Ковачевић. 

Министарка Жарић Ковачевић навела је да је у протеклом периоду посебна пажња била усмерена ка људима који немају идентификационе документе, у пружању правне помоћи за упис у матичну књигу рођених, као и информисање о томе коме могу да се обрате за помоћ у остваривању својих права. 

"Омогућили смо да свако може да региструје рођење, да свако може да оствари право на лично име, на држављанство, пријаву пребивалишта, личну карту и сва друга повезана права", поручила је министарка Жарић Ковачевић.

Министарка Жарић Ковачевић рекла је да се Србија 2022. године прикључила кампањи "Ја припадам" која има циљ да се до новембра 2024. године у свету искорени апатридија.

"Можемо да се похвалимо да је Србија урадила велики део посла, бољи смо од многих земаља региона, али и света", закључила је министарка Жарић Ковачевић.

 

 

 

Извор: Танјуг