Жарић Ковачевић: Улажемо у знање
Министарка државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Јелена Жарић Ковачевић изјавила је да је у првој половини ове године спроведено 160.000 поступака за упис у матичне књиге и уписано је готово 500.000 накнадних забелешки.
Министарка Жарић Ковачевић у уводном делу обуке матичара под називом "Како асертивно да комуницирамо" истакла је да је у првој половини ове године издато близу милион извода из матичних књига, а 4,5 милиона пута грађана нису морали у различитим поступцима да прилажу исправе о личном статусу.
"Данашњом обуком 'Како да асертивно комуницирамо", желимо да укажемо да је начин на који комуницирамо кључ за превазилажење баријера у међусобном разумевању са колегама и грађанима са којима сте свакодневно у контакту и начин да своја стручна знања представите и примените на најбољи могући начин", рекла је министарка Жарић Ковачевић.
У уводном делу обуке, коју то министарство организује уз подршку канцеларије Уједињених нација за избеглице (УНХЦР) у Србији, истакнут је значај добре сарадње министарства и те канцеларије.
Министарка Жарић Ковачевић рекла је да је УНХЦР дала велику подршку у решавању проблема грађана припадника ромске националне мањине који нису били уписани у матичне књиге рођених, или који из неких других разлога нису били у стању такозване правне невидљивости.
"Координисаном акцијом надлежних институција, а пре свега захваљујући вашем труду и залагању успели смо да решимо овај проблем, али и да постанемо пример добре праксе другим земљама. На овај начин дали смо пун допринос глобалној кампањи УНХЦР-а у борби против апатридије, под називом "Ја припадам"", навела је министарка Жарић Ковачевић.
Министарка Жарић Ковачевић додала је да министарство на чијем је челу ради на припреми новог Закона о Матичном регистру који, у складу са општеприхваћеним принципима европског административног простора, али и стандардима електронске управе, треба да уведе низ значајних новина.
"Очекујемо да ће новим решењима додатно унапредити остваривање и заштита права наших грађана, и да ће Матични регистар бити позициониран као једна од најважнијих база података о нашим грађанима", навела је министарка Жарић Ковачевић.
Према њеним речима, у наредном периоду се очекује и јавна расправа о предложеним решењима.
Након обраћања на уводном делу обуке, министарка Жарић Ковачевић новинарима је рекла да се данашња обука се тиче асертивне комуникације и да је важно да матичари односно сви запослени у јавној управи.
"Грађани, нарочито они који припадају рањивим категоријама становништва или посебним категоријама на које треба обратити пажњу, долазе код матичара како би остварили нека своја права из области матичних књига. И асертивна комуникација је управо оно што је потребно за добро и квалитетно пружање услуга на чему нарочито ради министарство одређене управе, локалне самоуправе и наравно циљ нам је да рад буде квалитетнији, ефикаснији, али нам је са друге стране циљ да те услуге, осим тога што ће бити квалитетне и што ће бити пружене у једном јако кратком року, да те услуге не буду терет запосленима, а да грађани буду задовољни", рекла је министарка Жарић Ковачевић.
Истакла је одличну сарадњу са УНХЦР-ом и представником Високог комесара УНХЦР у Србији Суфијаном Ађалијем наводећи да су имали један састанак средином јуна када су договорили ове обуке и наредну сарадњу.
"Ево данас смо се управо договорили да ћемо одржати један састанак на коме ћемо прецизирати даље кораке у нашој заједничкој сарадњи. Сарадња је јако значајна за министарство одређене управе, локалне самоуправе из разлога што је министарство прво већ 12 година сарађује са УНХЦР-ом, али и са друге стране министарство је добило шансу да уђе у један програм који они спроводе, који се зове "I belong" или "Ја припадам", а где је као чињеница сада у борби против апатридије", рекла је министарка Жарић Ковачевић.
Како је навела, на крају 2024. године биће остварен циљ који је поставио УНХЦР - да нема људи без држављанства на свету.
"Дакле, дали смо доприносе да грађани буду видљиви држави, да буду правно видљиви како би држава могла да им пружи услуге и да их на крају крајева и заштити у неким ситуацијама и то је оно што је од велике важности и велики успех и министарства одређене управе, локалне самоуправе", рекла је министарка Жарић Ковачевић.
Представник Високог комесара УНХЦР у Србији Суфијан Ађали рекао је да је сарадња УНХЦР-а са министарством државне управе дугогодишња и да ту сарадњу изузетно цени.
"Сада је већ десета година кампање "I belong". Србија је учинила пуно и близу је циља, да реши све случајеве држављанства", рекао је Ађали.
Како је оценио, сарадња УНХЦР-а и министарства показује да се може напредовати брзо.
Извор: Танјуг