Вести

Зорана Михајловић : Љубав према енергетици јача од свих предрасуда

Интервју за "СНС ИНФОРМАТОР"

Министарка енергетике, развоја и заштите животне средине, проф. др Зорана Михајловић, прва је министарка из редова Српске напредне странке. На ову високу државну функцију дошла је захваљујући знању, стручности и преданом раду. Пошто се енергетика традиционално сматра облашћу у којој доминирају мушкарци, на почетку разговора питамо је како су је запослени прихватили и какву сарадњу има са људима на терену. 

- Потпуно сам свесна да припадам малом проценту жена на руководећим местима, али то у приличној мери зависи и од нас самих. Мишљења сам да се стручна особа квалификује компетентношћу, знањем и искуством, без обзира на пол. Због тога немам проблем сарадње ни на једном нивоу и то ми, као министру, много значи. Свака промена је тешка, навикнете се на један систем, једног надређеног, а онда дође други са својим начином рада и размишљања. То пре може имати везе са стилом руковођења, начином опхођења према запосленима и сарадницима него полном припадношћу. Ипак, о томе како ме је неко прихватио треба питати запослене. Ово је Министарство са два тешка и озбиљна сектора, у којима је затечено много проблема. Од свих запослених тражим много рада и енергије.

Зашто сте одабрали да Вам енергетика буде животни позив? Одакле та љубав?

Сигурно да бављење жена енергетиком не припада стандардном опусу стереотипног посматрања ствари. Успела сам да љубав према овом позиву претпоставим увреженом начину схватања, не осврћући се на предрасуде да то припада искључиво мушком полу. Место на коме сам данас и моји резултати, као и резултати Министарства којим руководим, доказују да је моја одлука била исправна. Увек ме је занимао сектор енергетике и рударства, зато сам и тражила на Економском факултету да дипломирам на тему из области енергетике, што и није било уобичајено. Исто је било и са магистратуром и докторатом. Као професор универзитета, предајем управо предмете из области енергетике. Све године радног стажа (више од 20) провела сам  у енергетици, у ЈП ''Електроисток'', ЈП ''Електропривреда Србије'', а била сам и саветник потпредседника Владе за енергетику и политику заштите животне средине Републике Србије.

Да ли је то што се налазите на функцији министра енергетике значи да се у Србији мења однос према женема?

Однос према женама не треба гледати само са позиције функционера. Бољи положај сваке жене, домаћице, директорке или васпитачице треба да буде цењен и уважаван. И раније је било жена на руководећим позицијама министра, председника Скупштине, директора агенција, али у недовољном броју. Мислим да Србија у новој констелацији снага на политичкој сцени мења у позитивном смислу све, па и битне ставке из области људских права и равноправности полова. У том смеру учињени су значајни напори да буде више жена на значајним положајима, као што имамо већи број народних посланица. Meђутим, и даље постоји тренд да жене морају да раде дупло више, како би биле плаћене и поштоване као мушкарци.

Да ли Вам се обраћају жене? Да ли траже подршку, савет?

Приоритет Министарства енергетике, развоја и заштите животне средине јесте брига за све грађане. Подједнако излазимо у сусрет свима који нам се обрате без обзира на разлог, јер се нико не би обраћао Министарству да не мисли да може да наиђе на разумевање и подршку. Савет углавном од мене траже као од стручњака из одређене области, а не од мене као жене.

Да ли имате више разумевања за проблеме запослених, него Ваши преходници, мушкарци?

Сигурна сам да жене, својствено својим карактеристикама, на суптилнији начин, генерално прилазе решавању проблема, те је с тога можда и логично да је и мој приступ другачији, а надам се и софистициранији од мојих предходника. Уосталом чини ми се да резултати мог рада, а самим тим и запослених у Министарству којим руководим говоре да је такав начин делотворнији. Оно што сматрам најважнијим, када говорим о решавању проблема запослених јесте брига о здрављу, нарочито о здрављу жена, јер оне јесу мајке и запослене жене. А посебно се води рачуна о томе да се обезбеди додатна едукација и стално стицање знања, јер ово је време великих промена у коме су људски ресурси, односно људско знање, кључни фактор за успешно функционисање једног система.

Истовремено заузимате и веома високу страначку функцију, потпредседник сте Главног одбора Српске напредне странке. Како напредњаци гледају на тзв. женско питање? Колико се у СНС води рачуна о равноправности полова?

Верујем да су критеријуми за Главни одбор били моја стручност и рад, а сигурно да се водило рачуна и о родној заступљености, као и на свим другим страначким позицијама. Уосталом, како СНС гледа на ,,женско питање”, највише говори наша спремност на велики рад и напоре да се оствари пут ка ЕУ, који, између осталог, подразумева и већу афирмацију жена, као и унапређење свих људских права. Сигурна сам да је потребна и мало већа подршка јавности и институција, као и самих политичких актера. Рецимо, на иницијативу председника Скупштине, Небојше Стефановића, омогућено је да се трудницама и породиљама осигура радно место, односно да то што је главна одлика жена не буде разлог за губитак посла. Први пут је организована Женска парламентарна мрежа у Скупштини Србије, на иницијативу посланице СНС Марије Обрадовић, који чине 82 посланице из свих странака које су заступљене у Парламенту. Наглашавам, ипак, да су једно квоте, а да је много важније ангажовање жена, не само у привреди, већ и у политици. Позивам их да узму учешће у политичком животу, јер само тако могу да утичу да дође до промена у било којој сфери живота.

Каква ситуацију сте затекли у Министарству енергетике, када сте га преузели?

Слободно могу да кажем катастрофалну, иначе би до сада сви напори које чинимо у унапређењу енергетског сектора, развоја и заштите животне средине били далеко видљивији. Пола године бавим се брљотинама својих претходника. У кампањи сам  више  пута изнела сумње да право стање нећемо знати док не дођемо на ове позиције. Као што знате, велики системи као што су ЕПС, Колубара и Србијагас су у великим  дуговима, смањеног капитала и неодрживог даљег пословања, бар не онај начин на који су до сада радили и функционисали. Проблеми су свуда, не само у области енергетике и животне средине. Чека нас тежак период, пуно одрицања и великих напора да се унапреди систем пословања, да јавна предузећа буду одржива, да се створе услови за сигурно и успешно пословање малих и средњих предузећа, да се привуку страни инвеститори, а све у циљу да се обезбеде бољи услови за живот сваког грађана. Неопходно је успоставити систем, владавину права и изградњу ефикасних институција, јер без уређеног система нема ни лакших дозвола, ни отварања предузећа, ни привлачење инвеститора. Радује ме то да грађани препознају жељу, енергију и све што председник наше странке чини, наравно и ми који га следимо. Није лако уводити промене, али смо ми спремни да то радимо. Србија и грађани Србије заслужују развијену и вредну земљу, каква ће она и бити.

Које су најхитније мере које се морају предузети да би се поправила ситуација у енергетском сектору Србије?

Најхитније мере су већ предузете. Ми смо, као Министарство, у сарадњи са јавним предузећима, обезбедили стабилно снабдевање електричном енергијом ове зиме, укинули посреднике, омогућили либерализацију тржишта, донели низ закона и уредби. Пре свега мислим на закон о Јужном току, енергетски заштићеном купцу, о ефикасном коришћењу енергије, уредбу о највишим и најнижим ценама топлотне енергије... Потписали смо и реализовали неколико важних међународних уговора, презентовали План приоритетних пројеката, донели Национални акциони план за обновљиве изворе енергије, приступили реорганизацији ЕПС-а и Србијагаса, на нашу иницијативу отписане су камате за струју и одобрен је репрограм дугова на рате, решавамо проблем црних еколошких тачака... Први пут је Министарство расписало јавни позив за изградњу малих хидроелектрана. Неопходно је кроз смањење бирократије, поједностављивањем процедура и решавањем конкретних проблема поставити здраве темеље на којима ће моћи да се гради систем који успешно функционише као сервис свих грађана.