Александар Вучић, Ивица Дачић, Јован Кркобабић, Драган Марковић Палма и Млађан Динкић - 10.07.2012.
Ивица Дачић: Захваљујем, овим је завршен један значајан део активности важних за формирање нове Владе Републике Србије. С тим у вези, сигурно изражавам задовољство што је потписан споразум о заједничким политичким циљевима. Ово није споразум о новој Влади, ово је споразум за јаку, праведну Србију, Србију која ће бити истовремено и на европском путу, али и Србију која ће штитити своје националне и државне интересе, Србију која ће развијати тржишту привреду, али ће се и политика њена заснивати на ономе што пише у Уставу, а то је да је Србија, осим што је држава владавине права и држава социјалне правде. Наравно да борба против криминала, корупције, тероризма ће бити приоритет рада ове Владе, имајући у виду да већ постигнуте многобројне везе са међународним агенцијама за спровођење закона и полицијским и правосудним , да такве везе подразумевају да борба против криминала може само да буде интензивирана у наредном периоду. Сигуран сам да већ сада можемо рећи да ће нова Влада Републике Србије бити формирана веома брзо. Након овог посла ми ћемо даље радити на припреми свих аката неопходних за наставак седнице којом се конституише Народна скупштина Републике Србије, избор председника, потпредседника, радних тела, а након тога и након доношења измена и допуна Закона о влади, о министарствима и избор нове Владе Републике Србије
Ако то практично значи да је све спремно за избор нове Владе у смислу политичких циљева, остаје да се, наравно, у наредном периоду припреме акти и да се разговара унутар ове наше коалиције, али и са другим политичким странкама које се налазе у скупштини везано за расподелу места у одборима, потпредседничких места у Народној скупштини и тако даље. Датум који смо помињали као могући датум јесте 23. јули, као датум када би се наставила седница скупштине и након тога одмах ишло на нову седницу за избор нове Владе Републике Србије. Наша коалиција СПС, ПУПС-а и Јединствене Србије је и до сада, у овој, постојећој Влади, сарађивала са Демократском странком са којом до тада никад нисмо сарађивали, тако да сам сигуран да ће свако од нас искочити изнад плота неке ускостраначке политике и у интересу државе Србије, у интересу нашег народа и свих грађана, да ће ова Влада представљати и нову шансу за Србију. Ми смо спремни и прихватили смо ту одговорност и управо зато можда се неком чини да су ово разговори који су у формирању Владе можда некоме били и сувишни, веома често се влада формирала и без оваквих споразума са политичким циљевима и коалиционих споразума, али је данас било важно да свака од наших странака, која има свој део политичког програма на основу својих неких виђења како Србија треба да изгледа у наредном периоду, је дала своје предлоге, то је заједнички разматрано и велико ми је задовољство да смо данас били у прилици да заједнички потпишемо овај споразум о политичким циљевима.
Желим да се захвалим и Српској напредној странци, господину Вучићу, Уједињеним регионима Србије, господину Динкићу, и мојим коалиционим партнерима, господину Кркобабићу и господину Марковићу, на изузетном разумевању посебности и идентитета сваке од странака које учествују у овој коалицији. Сигуран сам да сви имамо, сви заједно ћемо сада имати само један циљ, а то је да Влада Србије ради јединствено, да буде одлучна, да буде чврста и, наравно, да омогући оно што је свако од нас имао у својим политичким програмима, било да је реч о праведнијој Србији, било да је реч о економски развијенијој, социјално праведнијој и тако даље. Ја ћу наредних дана у својству мандатара разговарати и са неким другим странкама, пре свега странкама националних мањина, јер сматрам да, без обзира да ли ће оне учествовати у Влади, у прављењу већине, или не, битно је да оне чују програм, политику и циљеве нове Владе Републике Србије. Хвала вам.
Јован Кркобабић: Даме и господо, данас је закључен и потписан споразум ове коалиције који у себи садржи изузетно велики број обавеза, одговоран рад и приступ проблемима Србије који су толико дубоки и велики да нема места ни за какву игру и нема места за било какво попуштање. Србија се налази у изузетно сложеној ситуацији, и економски и политички и како год хоћете, и морално, морамо учинити све да сопствену земљу и сопствени народ из те ситуације покушамо извући што је могуће пре у једном позитивном искораку ка нечему бољем. Партија уједињених пензионера Србије је пришла овом послу са надом да ће целокупна социјална политика коју смо ми инаугурисали у граду Београду и Србији бити примењена у целој Србији на исти начин и под истим условима. То је део садржаја овог споразума, он то гарантује и, наравно, у мери у којој будемо озбиљно радили и у мери у којој будемо извршавали ове обавезе које смо ставили овде, у тој мери ћемо бити заиста успешни. Хтео бих да напоменем нешто што ме обавезује из досадашњег начина рада у политичком животу – Влада ће морати да делује као тим и у овој Влади нема и не може бити шапутања. У овој Влади ће се морати јавно расправљати о проблемима и сви усаглашавати те проблеме на исти начин и под истим условима. То је оно што гарантује да ова Влада успе, иако је изузетно ситуација сложена и тешка. Зато позивам моје коалиционе партнере који су данас потписали овај коалициони споразум заједно са мном, да сви скупа преузмемо на себе одговорност да једино тимским радом покушамо Србију извући из ових тешких услова живота и вратити је на један позитиван тренд развоја. Живели.
Драган Марковић Палма: Даме и господо новинари, могу да констатујем да први пут од 2000. године ову Владу можемо да је назовемо права српска влада, јер нико није утицао на нас, као што је то било ранијих година, да се направи влада, а да утицај имају неки други ван Републике Србије. Зашто смо оволико дана договарали око владе? Влада Републике Србије није месна заједница. Имајући у виду које нас обевезе чекају у наредном периоду могу да вам кажем да смо били конструктивни, сви потписници споразума који су данас присутни, и да није тачно онако како су писали медији да су се појединци из појединих партија борили за ресоре, а не за програм. Шта је још важно што ће ова нова Влада да спроводи? Децентрализацију у економском смислу, да се помогне сваком човеку и борба за нова радна места, како да доведемо што више стране инвеститоре у Србију... Ја сам сигуран да од данас у Србији постоји политичка стабилност. Хвала.
Млађан Динкић: Добар дан свима. Као што су моји претходници рекли, биће јако тежак посао. Пред новом Владом стоји јако велики изазов и ми смо свесни њега. Рекли су моји претходници, буџетски дефицит у Србији је највећи у историји наше земље. Стање у привреди је јако лоше, неликвидност јако велика. Зато ће два прва потеза у економској сфери бити свакако програм антикризних мера за привреду и програм фискалне консолидације. Те две ствари ће се паралелно донети, јер морамо помоћи и привредницима од којих живи и читав народ Србије, али морамо направити и озбиљне резове на расходној страни буџета и, пре свега, смањити бирократију, укинути непотребне агенције, укинути непотребне парафискалне намете и таксе и омогућити људима да лакше дишу и да боље живе. Неће бити једноставно, али сам, као и моји саговорници овде, коалициони партнери, уверен у успех. Уједињени региони Србије заиста сматрају да смо направили добар документ. Јавност ће имати прилику да га прочита. Видите да је по обиму, а ја сам уверен да је и по садржају, бољи од докумената које су претходне владе радиле у последњих 20 година и мислим да ће бити јако важно да јавност прати помно да ли се ствари које смо ставили у споразум испуњавају. Ми ћемо учинити све да све што је написано у том споразуму буде што пре реализовано. Хвала.
Александар Вучић: Ако могу да вас само замолим да покушамо са неколико питања редом. Ако има неко питање за мене, па ће онда господин Дачић, па господин Динкић, па други... Да се не бисмо мењали сваких пет секунди.
Новинар: Ја имам једно питање за Вас, а може да буде и за мандатара. Дали сте себи доста задатака, доста ствари треба да се уради, ко су људи који ће ове задатке спроводити? Ко ће, осим вас који ту седите, бити министри у Влади? То је једно питање. И који рок себи дајете за некакве прве резултате?
Александар Вучић: Ја могу, наравно, да говорим у име Српске напредне странке и о људима који ће бити њени представници у органима извршне власти. И сад први пут о томе на овакав начин говорим. Дакле, ми ћемо се потрудити да изаберемо озбиљне, одговорне, рекао бих људе са много енергије и углавном ће то бити лица која нису до сада била у јавности, Дакле, ми ћемо показати и зато одговорно се понашам и не лицитирамо по новинама, већ неки нагађају. Нисам чак ни љут што говоре како немамо кадрове, јер неким другима нудимо посао. Желимо да понудимо онима који су најбољи у Србији, тиме показујемо да се држимо и својих предизборних обећања, али ја мислим да ће људи моћи да процењују а ми желимо да Влада уради добар посао и направи добре резултате. Што се резултата тиче, они су проверљиви и на шест месеци и на годину дана. Ми за годину дана морамо да имамо датум за отпочињање преговора и сви људи у Србији морају да виде да ли се ми то боримо против корупције и криминала или нама управљају из криминогених структура или неки тајкуни или неки други. Ја сам уверен да ће то људи моћи да виде за неколико месеци. Понављам још једанпут, што се тиче људи из СНС уверен сам и свих осталих наравно, ја немам право да говорим у њихово име, и што се мене тиче у фотељи се нисмо родили, у њој нисмо ни одрасли, углавном смо време проводили у опозицији и наш је посао да нешто урадимо за Србију и ако успемо да урадимо велику ствар с поносом ћемо се хвалити да смо направили, ако не успемо склонићемо се, просто мислим да је то најпоштеније према грађанима Србије.
Новинар: Да ли ћете ви бити министар одбране, пошто то највише чујемо из новина?
Александар Вучић: Тек ћу о томе разговарати са мандатаром и са многим другим људима. Ако ме питате колико у глави и у овом тренутку, у разговору са Јоргованком Табаковић и са многим другим сарадницима, имамо министара које бисмо предложили Главном одбору, а Главни одбор је тај који доноси одлуку, то су двоје или троје и много кандидата и за остала места, али то говори и о томе колико озбиљно, колико одговорно приступамо решавању тих ствари и како желимо да ти људи буду наш понос, а не оно што су поједини медији покушали да представе представљајући неке који немају никакве везе са будућом владом нити ће имати. Хвала вам.
Новинар: Питање за Ивицу Дачића. Да ли можете да кажете да ли је структура Владе петнаест министарстава, осам плус пет плус два?
Ивица Дачић: То је почетна формула од које смо кренули, значи та формула осам, пет, два када је реч о нашој жељи заједничкој да Влада буде мања по броју ресора односно броју министарстава. Као што је господин Вучић малопре рекао то је сада следећа фаза коју ћемо договарати у наредним данима, имајући у виду да постоје сада код различитих институција различити предлози, која министарства треба да постоје, како ће они оценити, ако неко министарство не постоји или је припојено неком другом, и то нам је оријентација- значи да ова влада има мањи број ресора и да има мање агенција него што је претходна имала. Мислим да садашња Влада постојећа има двадесетиједног члана.
Новинар: Које ресоре добија ваша странка?
Ивица Дачић: Па ја сам рекао да је то предмет разговора у наредном периоду. Ми ово што смо данас урадили, ово није папир политичког плена како се то користи данас у политиколошкој терминологији него је програмски документ. О формули осам, пет, два ћемо разговарати пре свега између СНС и СПС имајући у виду да ћемо пре свега ми имати највећи број ресора и министарстава, зато што су на неки начин други ресори већ дефинисани.
Новинар: Да ли ћемо видети нова лица?
Ивица Дачић: Зависи од ресора и министарстава које ћемо имати.
Новинар: Да ли сте синоћ понудили нешто ПУПС-у?
Ивица Дачић: Није реч да ли је неко понудио нешто било коме. Наша коалиција СПС-ПУПС-ЈС има пет ресора, а у оквиру тога смо разговарали и мислим да ту нема никакве тајне да је жеља ПУПС, а и наш предлог да ресор који се бави социјалном политиком, радом, запошљавањем, да одговорност за његов рад носи ПУПС.
Новинар: Практично ваша странка ће имати четири министарства?
Ивица Дачић: Наша коалиција ће имати пет ресора.
Новинар: Да лис те задовољни?
Ивица Дачић: Не знам да ли сте ви задовољни, али ми јесмо. У сваком случају, не треба ту сада правити спектакуларне догађаје од нечега што је уобичајено и нормално. Свака странка је имала своје предлоге у разматрању ове почетне верзије, радне верзије, нацрта предлога споразума о заједничким политичким циљевима и у том смислу су предлози Партије уједињених пензинера Србије заједнички прихваћени и ту нема никаквих дилема. Ми смо и синоћ као коалиција СПС- ПУПС- ЈС дефинисали наше заједничке предлоге који су били изнети у предизборној кампањи у нашом политичком програму за изборе тако да никаквих проблема у свему томе нема.
Новинар: Ако може господин Кркобабић да одговори да ли сте задовољни?
Јован Кркобабић: Све оно што је наша партија јуче на Председништву расправљала као питања која су од значаја за ПУПС и реализацију нашег програма, јуче после подне у разговору са нашим коалиционим партнерима је потврђено и усвојено једногласно овде са свим људима који иза мене стоје.
Новинар: За Дачића, зашто нам говорите да није било расправе о кадровским решењима кад нам је јутрос Велимир Илић на конференцији за новинаре рекао да ће он бити министар? Како он зна да ће бити министар када ви о томе нисте разговарали?
Александар Вучић: Велимир Илић је са мном разговарао. Ми нисмо о о томе разговарали, то је прича унутар наше коалиције, али као што сте видели Велимир Илић такође није могао да вам потврди ни шта је ресор, ни било шта, а видите да ни он није имао сазнања зато што о таквим детаљима уопште нисмо причали. Велимир Илић није члан СНС а о члановима СНС говорићемо пре седнице Главног одбора, то ће бити претпостављам ван СНС једини министар са ресором, а сви остали ће бити из СНС-а или ће бити ванстраначке личности, али оно што је важно то је да мислим да ће сви људи у Србији бити позитивно изненађени и то ће углавном бити лица која вам нису досадила као моје.
Новинар: Када ће бити седница Главног одбора?
Александар Вучић: Очекујем да буде следеће недеље пошто сви имамо ове недеље путовања нека бар до краја ове седмице, очекујем да то буде 16. или 17. негде 6 или 7 дана пре седнице Народне скупштине.
Новинар: Одређен број људи је потписао петицију да господин Мркоњић због великог броја неиспуњених обећања не буде у Влади, међутим он каже да ће ипак бити, шта ви кажете?
Ивица Дачић: Знате шта, 560.000 људи је гласало за листу на којој је био и Милутин Мркоњић према томе....Не верујем да је народ живео тако лоше због његових неиспуњених обећања. Мислим да Србија иначе живи и препуна је неиспуњених обећања, ја зато ништа не обећавам, а обећавам да ћемо да урадимо више него што су вам други обећали. Веома је важно мишљење грађана и наравно то је и критика самом Милутину Мркоњићу који веома често даје обећања управо да би подстакао да се неки посао уради. Морам да кажем и ову ствар - и ми када смо заказали, када смо рекли да ће 10. да буде потписано нисмо знали да ли ће баш 10. да буде потписано, а да нисмо рекли да ће бити 10. односно да господин Вучић није рекао да ће бити 10. не бисмо имали ту обавезу и вероватно не бисмо данас потписали. Према томе ја му се захваљујем на томе и да не би Предраг Марић прогласио стање ванредне ситуације да завршимо овако ако дозвољавате.
Александар Вучић: Хоћу само да кажем ово, пошто је било више нацрта у оптицају ја вас молим пошто је сад завршен коначни текст споразума оних који су заинтересовани наша Служба за информисање ће моћи да подели фотокопију са свим нашим потписима и печатима коначног текста споразума да имате увид у њега и ми смо спремни да прихватимо све критике. Надамо се да оне неће бити онако бесмислене као онда када смо изашли са програмом.
Новинар: Интересује ме да ли је Србија са јавним финансијама у ситуацији где ће морати да тражи репрограм и отпис дуга пошто су се данас појавиле процене да ће то бити једна од тема у разговору са ММФ-ом и ако бисте били љубазни да кажете колико брзо могу да се очекују преговори са ММФ-ом?
Млађан Динкић: Најпре ми морамо да видимо право стање у јавним финансијама, јер као што знате јавне финансије Србије у овом тренутку нису транспарентне. Да ли ви знате колики је квази фискални дефицит Србије? Верујем да нико не зна, не знам ни ја, знамо оно што је Фискални савет објавио да је буџетски дефицит преко 7%, чули смо гувернера пре неки дан да је јавни дуг прешао преко 50% и то су само речи, ми немамо никакве податке на сајту Министарства финансија да видимо тачно колики је буџетски дефицит, а да не говорим о тзв квази фискалном дефициту односно о неизвршеним плаћањима државе према другим правним лицима, тако да кад сагледамо стање онда ћемо моћи да говоримо о терапији.
Оно што је сасвим сигурно на бази онога што је Фискални савет рекао да је неопходан програм фискалне консолидације. Наставићемо сигурно разговоре и са ММФ-ом и са Светском банком, али ћемо заиста покушати да самостално направимо програм у разговору са српским привредницима, са српским синдикатима и са српским економистима. Дакле, разговраћемо са њима и покушати да направимо један програм који ће омогућити да Србија изађе из ове опасности и банкрота. Морам да кажем да сви говоре да је ликвидност буџета толико лоша да се поставља питање одакле наћи средства чак и за исплату пензија, али управо наш задатак ће бити да обезбедимо сигурну исплату пензија и плус да онима који су најсиромашнији укључујући и пензионере са најнижим примањима обезбедимо и додатну једнократну помоћ. То је заправо и предлог Партије уједињених пензионера, дакле да сви пензионери у Србији који имају примања ипсод 15.000динара моћи ће да рачунају на једнократну помоћ у износу од 15.000 динара која ће се исплаћивати у 4 годишње рате.
Сигурно ћемо разговарати са ММФ-ом, планирамо да овај програм фискалне консолидације заједно са ребалансом буџета усвојимо до краја септембра. Да ли ће нам то бити довољно времена видећемо, али с обзиром да се планира формирање Владе до краја овог месеца јасно је да нам остаје два месеца да урадимо јако озбиљан посао имајући у виду да не знамо шта нас чека у јавним финансијама осим онога што смо чули спорадично од неких државних институција и поједних медија.
Александар Вучић: Хвала најлепше, срећан рад вам желимо.