Марко Ђурић - 01.08.2010.
Друга тема, којом бисмо се позабавили данас, јесте чињеница да Српска напредна странка упозорава јавност да се наставља процес незаконитог деловања Високог савета судства. Ни четири месеца након истека законског рока нису именовани представници судова, а Закон о судовима јасно и недвосмислено је прописао рок који је истекао крајем марта и не поступањем у складу са законом Виски савет судства је, практично, онемогућио независно деловање судова и то не само у формалном смислу, већ и фактички, с обзиром да то да представници судова у исто време делују и као чланови судских већа, а то значи да они председници судова који као вршиоци дужности обављају своје функције стално стрепе и живе у бојазни од тога хоће ли бити постављени, а самим тим постоји велика могућност утицаја и злоупотреба када је у питању њихово мериторно одлучивање у конкретним предметима. Дакле, овакво понашање је израз, са једне стране, жеље за потпуном и пуном контролом рада самих судова, а, са друге стране, израз неповерења у саме кадрове које је Високи савет судства, који је експонент актуелног режима, дакле, изабрао на судијске функције.
Дакле, Српска напредна странка овом приликом подсећа јавност да је и сам састав Високог савета судства нелегитиман, с обзиром да он није до краја конституисан у складу са законом, као и због чињенице да његов састав још увек није потпун, дакле, није изабран пун број чланова Високог савета судства, а он, упркос томе, делује и доноси кључне одлуке када је у питању српско правосуђе.
Српска напредна странка поставља питање шта је још то потребно да се деси и који то још незаконити акт је потребно да Високи савет судства предузме да би они који су одговорни за незаконито и неуставно деловање Високог савета судства и незакониту и неуставну реформу правосуђа у Србији, понели политичку одговорност за катастрофално стање у српском правосуђу. Дакле, потпуно је јасно да су реформом правосуђа нарушени сви основни правни принципи и сва основна правна начела. Дакле, нарушен је и сам принцип законитости у раду државних органа. Нарушено је начело правне сигурности и директно је, заправо, на неколико места погажен Устав, посебно у оном делу који се тиче сталности судијске функције. Не поштујући Устав и законе у овако важном сегменту, власт у Србији, нажалост, шаље поруку о томе какав Србија има однос према сопственом Уставу и какав Србија има однос према сопственим законима, што у овом тешком времену додатно отежава наш положај и на међународном плану, посебно када је реч о најосељивијем проблему који Србија у овом тренутку има.
Суд о неуспелој и неуставној реформи правосуђа дали су до сада и струковна удружења, адвокатске коморе, судијска и јавнотужилачка удружења, и то не само наша, него и међународна, затим Европска комисија и све политичке странке у Србији, изузев чланица владајућег режима. А за то време државни врх који је, заправо, у највећој мери и одговоран за овакво стање у нашем правосуђу, наставља да жмури и да држи затворене очи, ваљда надајући се да ће на тај начин проблем сам нестати, а заправо на тај начин само додајући још једну коцкицу у мозаик сопствене неодговорности и према држави и према грађанима.
Ја вам се захваљујем. Уколико имате неких питања, ја сам спреман да одговорим.
Уколико не, хвала вам најлепше што сте били на конференцији за новинаре Српске напредне странке.