Проф. др Миленко Џелетовић - 28.01.2011.
Наиме, сви сте ви сведоци да нас власт ових дана уверава како покушава да порезима, односно повећавањем пореза на имовину и акцизама надомести буџетске рупе и да су то нека сретна решења. Ако упоредимо само нето ефекат тих мера, бар према речима министарке Драгутиновић, да ће и једна и друга донети по 3 милијарде нових динара у буџетској каси, дакле и повећање пореза на имовину и увођење акциза на цигарете, укупно 6 милијарди или мање по овом актуелном курсу, је мање од 60 милиона евра новог новца у буџету Републике Србије. Дакле, не оно где се одлива милијарду евра и што одлази у приватне џепове и страначке рачуне странака на власти, него ће се тражити решење о повећању пореза и повећању акциза кршењем договора са неким међународним компанијама које су учествовале у приватизацији дуванске индустрије и наравно наметањем новог намета на терет грађана и пребацивањем тог терета кризе на рачун грађана. Законом о јавним набавкама који ће бити представљен јавности на посебној конференцији идуће недеље по повратку председника странке у земљу, видећете да је то један конзистентан план који је одмах примењив, потребна је само добра воља већина да га већина у српском парламенту усвоји и да одмах спречимо одлив, ако не милијарду нека буде и 50% од тога и да добијемо нових 500 милиона евра за инвестиције, за капиталне инфраструктурне пројекте, за решавање неподношљиве економске ситуације преко милион људи који су евидентирани као они који се налазе испод границе те минималне, доње границе сиромаштва.
Ја ћу вас подсетити да је СНС прошле године 1. јануара апеловала почев од председника и заменика председника странке преко наступа наших посланика у републичком парламенту да се не укида солидарни порез на примања већа од 40.000 динара. Тада нас је министарка Драгутиновић уверавала да су то мале уштеде и да је то безначајно, а данас? Те уштеде су тада износиле потпуно идентично ономе што данас доноси повећање пореза на имовину или увођење акциза на цигарете. Заиста да власт не мисли на социјално угрожено становништво, говоре и најновија поскупљења у јануару готово свих животних намирница почев од средстава личне хигијене, најављена су поскупљења и кафе, електричне енергије, затим повећање хлеба, дакле све оно што није поскупело у јануару очигледно ће поскупети у фебруару и то само говори да Влада нема план за борбу против инфлације и да једноставно оно што је основно и што их интересује јесте да преко јавних предузећа и управних одбора придобију што више привилегија.
Господин Александар Вучић је на једној од претходних конференција помињао плате директора јавних предузећа и имам утисак да нисте баш то посебно пренели и потенцирали. Ми указујемо да је то један крупан проблем и социјално неодговоран потез власти нарочито кад имате статистички званичан податак да 800.000 пензионера прима плату мању од 13.000 динара, да 400.000 радника прима плату до 13.000 динара и ако узмете само рецимо плату директора „Јат-а“, од 4.030 евра и преточите је у пензију оних 800.000 пензионера са најмањим примањима, нећете веровати, њима ће требати 33 пензије за 1 његову плату или 33 године да примају пензију за једну његову годишњу плату, а ако узмете директора „Србија гаса“са његовим повезаним примањима који укупно износе 10.000 евра доћи ћемо до фрапантног податка да ових 800.000 људи и ових 400.000, дакле преко 1.200.000 људи који примају неке принадлежности, пензије или плате, треба да раде преко 84 године за једну годишњу плату или годишња примања директора „Србија гаса“. Заиста ако је криза дајте да поделимо тај терет кризе, зато СНС и позива власт да се уразуми и да подржи Предлог измена и допуна Закона о јавним набавкама и да тиме само подизањем руку одмах аплицирамо, одмах применимо један лако применљив закон без неких великих поремећаја, без неких нарочитих трошкова, а тиме у државној каси уштедимо заиста много више, негде око 36 пута више него што ће нам донети повећање пореза на имовину или повећање акциза на цигарете.
Видите и сами да СНС заиста не крије добра решења, да има план, да има програм, да има тим експерата који даноноћно ради, да га ми и презентујемо и доставимо Народној скупштини, али заиста они неће да уваже ни наше амандмане, а камоли усвоје нешто што је на добробит грађана Србије само зато што је то предлог СНС.
Ево ја ћу само, ако ми дозволите, још један конкретан пример да вам наведем, а то је како су одбијена два наша амандмана, када је реч о повећању пореза на употребу моторних возила, два амандамна због којих данас имате протест аутопревозника, два амандмана која би заиста били у функцији и малих и средњих предузећа, као и малих привредника. Ево само ћу кратко, рецимо амандманом 2 , изменом члана 2 предлога подразумевали или предлагали да се возила која су предмет опорезивања дефинишу на начин прописан Законом о безбедности саобраћаја и предлагали да се обавеза плаћања пореза не проширује на теретна возила до 3,5 тона како је и предвиђено предлогом закона. Ова возила нису до сада опорезивана и зато смо сматрали потпуно неприхватљивим да се за та возила сада прописује плаћање пореза. Лака теретна возила служе власницима за обављање делатности па је непримерено да се за та возила уводи специјалан порез који је уведен као порез за одређена добра која су условно сматрају одређеним луксузом. Тачније, када је порез увођен, образложење Владе је било да се ради о луксузним добрима и да је порез ванредан и привремен док траје криза, која очигледно у Србији никако да прође. Увођењем пореза који се није могао предвидети у време када се започињао посао и набављала возила, многобројни мали привредници који ће ових дана тек вероватно испољити свој став око овога, који свој посао базирају на оваквим возилима су доведени у неподношљив финансијски положај. Како се ради о возилима који имају моторе релативно велике запремине, висина пореза доспева чак и до 1700 евра. То су у принципу возила која користе мали пољопривредници, да довезу робу, да довезу основне животне намирнице до пијаца, па ће сада морати или да одустану од тог посла, јер неће бити у стању да плаћају регистрацију или ће дићи цене својих производа које износе на пијацу не би ли некако компензирали те трошкове. Наравно, амандмани су одбијени зато што долазе од стране СНС, а оваквих примера је заиста безброј.
Има ли питања? Ако нема, ја се захваљујем, пријатно.